Награденият с девет Оскара исторически филм на Бернардо Бертолучи разказва истинската история на последния император на Китай, Пуи. За основа на сценария е послужила автобиографичната книга написана от самия Пуи, а в главните роли се превъплъщават Джон Лоун, Джоан Чен и Рик Йънг. Филмът обхваща както годините в които Пуи управлява Китай и е обект на възхищение от страна на милиарди хора, така и неговото изпълнено с предизвикателства детство. Освен с аристократичното си потекло и отношението му относно нахлуващите японски сили Пуи става известен и с разпуснатия си начин на живот и упадъка, който започва да го заобикаля. Филмът на Бертолучи също така разглежда и този период от живота на Пуи в който той живее и се прехранва като обикновен селски работник. За работата си по "Последният император" Бернардо Бертолучи получи "Оскар" в категорията "Най-добър режисьор".

Благодарение и на холивудското, и на европейското кино десетки пъти сме имали възможност да наблюдаваме драматичния десант на Съюзниците в Нормандия, но както се оказва след премиерата на "Дни на слава", малцина - дори във Франция - са подозирали за съществуването на истинската Първа френска армия. За да бъде излъгано бдителното германско разузнаване и колаборационистите-висшисти, през 1944 тази почти 200-хилядна армия е събрана практически изцяло от жители на френските колонии (т.е. "туземци") - в нейния състав са воювали 110 000 жители на страните от Магреб (Мароко, Алжир и Тунис) и 20 000 африкански пехотинци и стрелци.

Лоиз Дефонтейн, френски командир в Британското разузнаване става свидетел на смъртта на съпруга си по време на саботаж на германска жп гара. Скоро след това тя и брат й Пиер са изпратени от полковник Бъкмастър на рискована мисия да спасят британски геолог, който се намира близо до военна болница на важния нормандски бряг. Луис и Пиер убеждават няколко медицински сестри - Жан, Сузи и Гаел да се включат в спасителната операция.

Какво е общото между Джордж Вашингтон, майка Тереза, Уинстън Чърчил и индианците навахо Честър Нес и Сам Билисън? Всеки от тях е получил ордена на Конгреса - най-високото американско отличие, връчвано на цивилни граждани. С Нес и Билисън това се случва на 26 юли 2001г. от ръцете на президента Джордж Буш, в присъствието на трима от техните съплеменници - последните оцелели от групата от 29 индианци, участвали в изработването на тайния код, използван от американската армия по време на Втората световна война. Но беше необходим повече от половин век и един филм като "Гласът на вятъра", за да се заговори най-сетне за тези герои.