Charyzmatyczny anglista John Keating rozpoczyna pracę w ekskluzywnej szkole dla chłopców. Jego niekonwencjonalne metody nauczania wnoszą powiew świeżości do konserwatywnego programu uczelni. Niezwykły profesor rozbudza w swoich podopiecznych ciekawość świata, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji, tym samym odmieniając ich życie.

Pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiej nowej fali, pierwszy z pięcioczęściowego cyklu film z tym samym, młodym bohaterem. Akcja rozgrywa się w Paryżu. Trzynastoletni Antoine nie znajduje zrozumienia u rodziców - słabowitego ojca interesującego się tylko samochodami oraz matki nie poświęcającej mu uwagi. W szkole także nie czuje się dobrze, a jego życie, pozbawione zasad, powoduje konflikty z dorosłymi. Marzeniem chłopca jest ucieczka nad morze. W tym celu, wraz z jedynym przyjacielem, kradnie maszynę do pisania, lecz jego czyn zostaje odkryty.

Głównym bohaterem American Beauty i narratorem zarazem jest 42-letni Lester Burnham. Oto facet, który po dwudziestu latach letargu budzi się do prawdziwego życia. Impulsem do zmian staje się koleżanka córki, w typie lolitki, rozbudzająca jego zmysły. Pod jej wpływem przewartościowuje swoje życie – ćwiczy i powraca do formy fizycznej, rzuca pracę, staje się szczery i bezkompromisowy. Powraca do marzeń z młodości, które okazują się złudzeniami, bo czy palenie trawki, jeżdżenie sportowym wozem, albo beztroska „Mc-praca” uczyni go wolnym i młodym? (opis dystrybutora)

Czterech nastolatków: Gordie, Chris, Teddy i Vern dorasta razem w fikcyjnym miasteczku Castle Rock w Oregonie. Pewnego dnia Vern podsłuchuje rozmowę starszego brata, z której dowiaduje się, że grupa starszych dzieciaków znalazła przy torach zwłoki zaginionego chłopca, ale nie poinformowała o tym policji. Przyjaciele postanawiają samodzielnie odnaleźć ciało, przekonani że dzięki temu staną się sławni.

Harold jest dwudziestoletnim młodzieńcem, mającym obsesję na punkcie śmierci, lubującym się w uczestnictwie w pogrzebach i odgrywaniu scen samobójstwa przed swoją matką. Na jednym z pogrzebów zaprzyjaźnia się z Maude, pełną radości życia siedemdziesięciodziewięcioletnią staruszką. Podczas wielu wspólnie spędzonych chwil Maude stara się ukazać Haroldowi piękno otaczającego świata i możliwości jakie niesie ze sobą życie. Mimo starań matki młodzieniec odrzuca trzy propozycje ożenku, przed każdą z kandydatek odgrywając scenę samobójstwa, i ogłasza swój zamiar poślubienia Maude. Jednak staruszka ma dla Harolda niespodziankę, która odmieni jego całe życie.

Billy Elliot to 11-latek wychowywany w górniczej rodzinie, gdzie prym wiodą surowy ojciec i brat. By wykrzesać w dorastającym chłopcu wzorzec męskości, ojciec zaprowadza go na trening boksu. Jednak Billy nie pała pasją do tego sportu. Przez przypadek trafia na lekcję tańca klasycznego, gdzie okazuje się, że ma wielki talent. Zaczyna naukę baletu pod czujnym okiem niespełnionej primadonny, pani Wilkinson, która marzy, by Billy został tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy mu się to uda i jak zareaguje ojciec, gdy dowie się, że jego syn zamienił rękawice bokserską na atłasowe baletki?

W jednej ze swoich najlepszych i najbardziej charakterystycznych ról James Dean wciela się w postać Jima Starka, którego samotność, frustracje oraz wściekłość odwzorowywały uczucia ówczesnych, powojennych nastolatków. Film opowiada o młodości, o trudnym dorastaniu i o poszukiwaniu własnej tożsamości. Jim jest uczniem szkoły średniej, marzy o wstąpieniu do młodzieżowego gangu. Rodzice Jima uosabiają wszystko, czym on gardzi; ojciec jest zbyt słaby, matka nadopiekuńcza. Jim chce być kimś, chce zyskać uznanie w oczach rówieśników i narzeczonej.

Młody Amerykanin żydowskiego pochodzenia przybywa na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ocaliła jego dziadka. W pogmatwanych lecz zabawnych poszukiwaniach pomagają mu wyjątkowo niekompetentny tłumacz i starzec nawiedzany przez wojenne wspomnienia.

Tulsa w stanie Oklahoma. Piszący wypracowanie szkolne, czternastoletni Ponyboy Curtis wraca wspomnieniami do niedawnych wydarzeń... Jest to opowieść o zaciętej i tragicznej w skutkach wojnie toczonej przez dwa, konkurujące ze sobą gangi - Soców i Greaserów.

Oliver Stone w swoim najnowszym filmie ukazuje historię dwójki młodych bezwzględnych morderców, dokonujących serii przestępstw z zimną krwią. Ukazuje mass media, które z Micki i Mallory Knox czynią prawdziwych kultowych bohaterów. A także amerykańskie społeczeństwo, które pozornie przestraszone, nieodparcie ciągnie do miejsca zbrodni nawet gdyby miało się okazać, że następna kula będzie wymierzona prosto w ich serca.