W jednym ze swoich najsłynniejszych filmów, Francois Truffaut kontynuuje historię Antoine Doinela, swojego alter ego (pierwszym z serii był obraz Czterysta batów). Po wyrzuceniu z wojska, Antoine błąka się po Paryżu w poszukiwaniu odpowiedniego zajęcia i prawdziwej miłości. Kolejne miejsca pracy i rozdarcie między uczuciem do panienki z dobrego domu i do pięknej żony szefa prowokują ciąg zabawnych epizodów, ilustrujących żmudny proces dorastania bohatera.

Film odsłania dylematy moralne władzy, której zwyrodnienia stawiają pod znakiem zapytania prawo do jej sprawowania. Jest to opowieść o dniu pracy w jednej z polskich fabryk. Robotnicy strajkują przeciw kierownictwu i nieśmiałe początki ruchu społecznego zamieniają się w prawdziwy protest, który kończy się walką między robotnikami i ludźmi władzy. Film jest metaforą wydarzeń, jakie miały miejsce kilka miesięcy po jego ukończeniu przez Kieślowskiego. Dlatego też mógł zostać udostępniony szerszej widowni dopiero po śmierci reżysera i upadku reżimu komunistycznego...

Harry Palmer, brytyjski agent specjalny o nie najlepszej reputacji, zostaje wysłany do Berlina z odpowiedzialną misją. Ma udzielić pomocy sowieckiemu pułkownikowi, który zasygnalizował chęć przejścia na stronę wroga. Palmer obmyśla intrygę, której głównym punktem jest fikcyjny pogrzeb. Niestety, z powodu niefortunnej pomyłki plan zaczyna się niebezpiecznie komplikować.

Znany NRD-owski pięcioboista (Dolph Lundgren) ucieka do USA, aby rozpocząć tam nowe życie. Jego były trener staje się liderem organizacji nazistowskiej, planującej przeprowadzenie ataku terrorystycznego podczas igrzysk w USA. Spotkanie wychowanka ze znienawidzonym trenerem, przeradza się w walkę o życie własne i setek niewinnych ludzi.