Film oparty na faktach. Boone zostaje trenerem futbolu w nowo powstałej szkole koedukacyjnej dla białych i czarnoskórych amerykanów. To, jak i sam fakt powstania tego typu szkoły, budzi ogólny sprzeciw białej ludności miasteczka. Nie zważając na to, nowy trener wprowadza swoje metody szkoleniowe i wybiera zarówno spośród białych jak i czarnych najlepszych zawodników. Szybko zaczyna to przynosić efekty i kolejne zwycięstwa, co jednak ważniejsze, dla członków drużyny kolor skóry przestaje mieć znaczenie.
Będący przejazdem w pewnej miejscowości na południu Stanów Zjednoczonych, policjant Virgil Tibbs (Sidney Poitier), zostaje niesłusznie posądzony o morderstwo, tylko dlatego, że jest Afroamerykaninem. Kiedy miejscowa policja dowiaduje się, że jest on znanym i cenionym ekspertem filadelfijskiego wydziału zabójstw, prosi go o pomoc w dochodzeniu.
Dobrze znany konflikt między pokoleniem ludzi młodych i starszych - doświadczonych przez życie, jest centralnym motywem drugiego filmu nakręconego przez duet Powell i Pressburger.
"Walka psów" - rytuał, w którym marines starają się przyprowadzić na pożegnalną imprezę najbrzydszą dziewczynę, jaką uda im się znaleźć. Eddie Birdlace, grany przez Rivera Phoenixa, zaprasza Rose Fenny, kelnerkę. Dziewczyna odkrywa niemiły podtekst zaproszenia i walczy o swoją godność. Eddie, początkowo z wielkim poczuciem winy, w końcu po mału zakochuje się w dziewczynie.
Jest to epicka opowieść o losach Johna "Jacka" Reeda, amerykańskiego dziennikarza i literata, pragnącego przenieść komunistyczne idee na grunt amerykański. John Reed, zapalony komunista, mieszka w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku. Pisze lewicowe artykuły i z czasem staje się wzorem do naśladowania dla młodych amerykańskich komunistów. W 1912 roku poznaje miłość życia, Louise Bryant, obiecującą pisarkę, która dla niego odchodzi od męża, aby móc bez przeszkód realizować się jako autorka i feministka. Ich związek jest skomplikowany, przerywany zdradami z obydwu stron, mimo to zawsze do siebie wracają. W 1916 roku, Reed wbrew woli Bryant jedzie do St. Louis na konwencję Partii Demokratycznej. Podczas jego nieobecności, Bryant nawiązuje romans z nie stroniącym od alkoholu dramaturgiem, Eugenem O'Neillem. W 1917 roku, Reed wraz z Bryant wyjeżdża do Rosji, gdzie są świadkami wybuchu Rewolucji Październikowej.
Sierżant Michael Dunne (Paul Gross) zostaje ciężko ranny podczas walk na froncie we Francji. Wraca do rodzinnej Kanady poturbowany nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. W szpitalu opiekuje się nim nieco tajemnicza, atrakcyjna pielęgniarka Sara (Caroline Dhavernas). Dziewczyna pomaga mu się pozbierać emocjonalnie, a ich relacje szybko wychodzą poza schemat „pacjent–pielęgniarka”. Wybucha wielka, gorąca miłość. Ale czasy nie sprzyjają szczęściu. Kiedy młodszy, słabowity brat Sary, David (Joe Dinicol), zostaje wysłany na front, Michael postanawia również powrócić do Europy, aby móc chronić delikatnego chłopaka. Razem biorą udział w jednej z najkrwawszych i najbardziej kontrowersyjnych kampanii I wojny światowej. Słynna bitwa pod Passchendaele, toczona była w przeraźliwie ciężkich warunkach, a w zaciętych walkach zginęło lub odniosło rany prawie pół miliona żołnierzy alianckich.
Wojna w Wietnamie. Czterech żołnierzy zostaje zostawionych przez swój pluton na pewną śmierć za linią wroga.
Lillie (Hera Hilmar) jest obdarzona silną wolą i sfrustrowana niesprawiedliwością, do której dochodzi na terenie Stanów Zjednoczonych. Wkrótce poznaje Jude'a (Josh Hartnett), amerykańskiego lekarza prowadzącego medyczną misję w egzotycznym, niebezpiecznym Imperium Osmańskim. Dziewczyna postanawia opuścić kraj. Jakiś czas później lojalność Lillie wobec Jude'a zostaje poddana próbie, kiedy zakochuje się w potencjalnym wrogu, poruczniku Imperium Osmańskiego. Na ich drodze stają wojska, zaś świat zaczyna pogrążać się w konflikcie zbrojnym. Teraz kobieta musi podjąć decyzję, czy pozostać sobą, czy być tym, kogo chcą w niej widzieć inni.
1915 rok. Życie w gospodarstwie Paridier zmieniło się dramatycznie od czasu, gdy mężczyźni z rodziny (Constant, Georges i Clovis) opuścili dom i zaczęli walczyć na linii frontu. Hortensja Sandrail, matka Henri, Constant’a, teściowa Clovisa i córka Solange musiały poradzić sobie z całym obciążeniem pracą na gospodarstwie. Nadchodziły żniwa, więc kobiety podjęły decyzję o zatrudnieniu parobka… Było niestety już za późno bo nikt nie był dostępny na rynku pracy. Burmistrz jednak wychodząc z pomocą kobietom – poleca im sierotę – Francine Riant, która chce zrobić. Hortensja zgadza się – wybór wkrótce wydaje się być błogosławieństwem, ponieważ dziewczyna okazuje się idealna: dobrze wychowana , pełna szacunku – jest również pracowita… Pewnego dnia Georges przyjeżdża do gospodarstwa na przepustkę i zakochuje się w Francine…
Podczas I wojny światowej australijska konna brygada u boku Brytyjczyków walczyła w Palestynie z siłami turecko-niemieckimi. 31 października 1917 roku, pod dwóch klęskach w Gazie, Brytyjczycy przystąpili do ataku na turecką flankę w twierdzy pod Beer Szewą. Ważyła się wówczas przyszłość Bliskiego Wschodu. Film opowiada o losach czwórki przyjaciół, Scotty'ego, Tasa, Franka i Chillera, którzy zostali przydzieleni do 4. pułku lekkiej kawalerii konnej, którym komenderuje pułkownik Bourchier.
Maj 1915 roku, Południowy Tyrol. Na ślubie swojej siostry Andrel Gruber (William Moseley) poznaje piękną Włoszkę Franceskę Calzolari (Eugenia Costantini). Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Tego samego dnia Włochy wypowiadają wojnę Austro-Węgrom. Żeby uratować swoje życie, Francesca zostaje kochanką miejscowego nauczyciela, Fritza Weinbergera (Fritz Karl). Kiedy Andrel dowiaduje się o ich romansie, rusza na front i o własnych siłach odpiera atak włoskiej piechoty. Tymczasem Austriakom udaje się pochwycić Angelo Calzolariego (Giulio Cristini), brata Franceski. Po uwolnieniu jeńca on i Andrel spieszą na ratunek dziewczynie. Tylko jednemu z nich uda się dotrzeć do celu wyprawy.[Teleman.pl]