Създаден по действителната история на Джоузеф Мерик, англичанин от 19-ти век, който като малко дете бил наречен човекът-слон заради ненормалното количество плът по лицето и тялото (Мерик всъщност е болен от синдрома на Прот). С помощта на приятелски настроения хирург Фредерик Тийвс (Антъни Хопкинс), Мерик се опитва да възвърне достойнството си, загубено след преживяните унижения и мъчения, докато работи като странична атракция в шоуто на изродите.
Жан-Доминик Буби e 43-годишният заместник главен редактор на световноизвестното списание Elle, който живее на пълни обороти. Но на 8 декември 1995 г. той става жертва на ужасна церебрална травма, която го оставя в състояние на пълна парализа, неспособен на какъвто и да е вид общуване - състояние, известно в медицинските среди като "синдром на заключения". Мозъчната му дейност и въображението му обаче са непокътнати и докато лежи напълно неподвижен в болничното си легло, Буби се научава да общува с външния свят, използвайки левия си клепач - единствената част от тялото му, която може да управлява.
Номинираният за "Оскар" режисьор Джордж Милър стои зад тази завладяваща и разтърсваща драма, базирана на действителен случай. В центъра й стои семейство, което разбира, че 5-годишният им син умира от нелечимо и мистериозно мозъчно заболяване. Номинираният за "Оскар" Ник Нолти и носителката на престижната награда на Академията Сюзън Сарандън играят ролите на родителите, които пренебрегват лекарите и сами се захващат да изследват болестта, за да открият лек срещу нея. Със своята отдаденост и обич, те преобръщат света на медицината, за да спасят детето си. В тази затрогваща история за семейството, упоритостта и надеждата участва и номинираната за "Оскар" Лора Лини.
За 70 000 морски пехотинци, които се сражават с бомбените взривове и заслепяващите оръдия, кървавата битка за Иво Джима е повече от повратна точка на Втората световна война - тя е определящ момент в техния живот.
Благодарение и на холивудското, и на европейското кино десетки пъти сме имали възможност да наблюдаваме драматичния десант на Съюзниците в Нормандия, но както се оказва след премиерата на "Дни на слава", малцина - дори във Франция - са подозирали за съществуването на истинската Първа френска армия. За да бъде излъгано бдителното германско разузнаване и колаборационистите-висшисти, през 1944 тази почти 200-хилядна армия е събрана практически изцяло от жители на френските колонии (т.е. "туземци") - в нейния състав са воювали 110 000 жители на страните от Магреб (Мароко, Алжир и Тунис) и 20 000 африкански пехотинци и стрелци.
Делфт, Холандия, 1665 г. След като баща й ослепява, 17-годишната Грит трябва да работи, за да издържа семейството си. Тя става слугиня в къщата на Йоханес Вермеeр и постепенно привлича вниманието на художника. Въпреки различията в образованието и социалното положение, Вермеeр разпознава усета на Грит за цвят и светлина и бавно я потапя в мистериозния свят на картините си. Вермеeр е перфекционист, често му отнема месеци за да завърши картина.
Любовна история, основана на връзката любов-омраза, обгръща не само борбата между писателя Артуро Бандини и сервитьорката Камила Лопез, но и напрежението между елитна Америка и останалите хора, между личностната реализация и срама, между високия до небето град и естествения, див континент. Артуро среща мексиканската красавица Камила, която работи в Columbia Cafe, където той похарчва последните си 5 цента за нещо, което трудно може да се пие. Привличането между тях бързо намира израз в жестокост. Артуро намира развлечение в това да разклати нейната високомерна самоувереност, предизвиквайки срама ѝ от това, че не е „истинска“ американка. Започва един „танц за двама“, в който всеки с лекота открива слабите страни на другия - особено лесно, когато тези слаби страни са почти еднакви.