Film ukazuje portret jednego z największych geniuszy militarnych XX wieku - generała Pattona. Cieszący się ogromną charyzmą wśród żołnierzy, wzbudzał w równym stopniu zachwyty nad swoją błyskotliwością i instynktem dowódczym, co kontrowersje swym niekonwencjonalnym zachowaniem. Nagrodzony Oscarem za swoją rolę George C. Scott odmówił przyjęcia statuetki.

Po zatonięciu alianckiego statku trzy kobiety i sześciu mężczyzn ewakuuje się do łodzi ratunkowej. Wśród pasażerów jest Niemiec, kapitan łodzi podwodnej, która odpaliła zgubną dla niego torpedę. Przebiegły Niemiec manipuluje załogą. Chce, by łódź ratunkowa popłynęła w miejsce, które patroluje niemiecki okręt podwodny. Groźne plany Niemca odkrywa jeden z Amerykanów. Niestety, zaraz potem zostaje wyrzucony za burtę. Pozostali rozbitkowie próbują pozbyć się groźnego współpasażera.

Podczas podróży służbowej młody Paul Sutton (Keanu Reeves) spotyka piękną dziewczynę Victorię Aragon (Aitana Sánchez-Gijón). Victoria wyznaje mu, że jest w ciąży ze swoim szefem, który dowiedziawszy się o dziecku, natychmiast ją porzucił. Teraz wraca właśnie do swojej konserwatywnej meksykańskiej rodziny, co napawa ją ogromnym strachem. Wzruszony Paul decyduje się pomóc dziewczynie, udając jej świeżo poślubionego męża, który w odpowiednim czasie ją opuści. Plan się udaje, lecz młodzi ludzie nie wzięli pod uwagę faktu, że mogą się w sobie zakochać... Na Paula czeka w domu prawdziwa żona.

Rok 1943. Czołowi gracze ligi baseballowej zostają powołani do wojska. W miejsce zawieszonej ligi męskiej, zostaje powołana liga żeńska. Jimmy Dugan, były zawodnik pierwszej ligi otrzymuje zadanie zorganizowania pierwszej w historii kobiecą drużyny i poprowadzić ją do zwycięstwa w ogólnonarodowych mistrzostwach. Siostry Dottie Hinson i Kit Keller odkryte przez jednego z łowców talentów, postanawiają spróbować sił w żeńskiej lidze narodowego sportu Ameryki.

Film oparty jest na prawdziwej historii Maxa Manusa, partyzanta norweskiego ruchu oporu. Ukazuje jego losy od wybuchu II wojny światowej aż do lata 1945 roku. Po zakończeniu kampanii zimowej przeciwko Rosjanom w Finlandii Max Manus wraca do Norwegii okupowanej przez Niemców. Bardzo szybko dołącza do ruchu oporu, stając się jednym z najważniejszych członków tzw. Gangu z Oslo, dowodzonego przez Gunnara Sønsteby. Partyzanci podejmują wiele akcji przeciwko nazistom, w tym m.in. przeciwko statkom niemieckim stacjonującym w porcie Oslo, z których najbardziej znaną było zatopienie torpedowca Donau.

Trwa II wojna światowa. Wojska niemieckie wycofują się z Paryża, który z rozkazu Hitlera ma zostać całkowicie zniszczony. W apartamencie hotelowym wysłannik francuskiego ruchu oporu szwedzki konsul Nordling spotyka się z niemieckim generałem i gubernatorem miasta von Choltitzem, którego próbuje namówić na sprzeciwienie się rozkazowi Hitlera.

Rok 1941 – Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom Bielskim udaje się schronić wraz z grupką uciekinierów w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Na początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze rozchodzi się, w lesie pojawia się coraz więcej mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, dla których bracia są jedyną nadzieją na przetrwanie. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci – Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.

Berlin, 5 maja 1941 roku. Stojący na czele Urzędu Technicznego gen. Harry Harras ma wiele powodów do zmartwień. W ostatnim okresie wiele samolotów uległo awarii lub zostało rozbitych. Dowództwo, zaniepokojone sytuacją, rozkazuje bliżej przyjrzeć się sprawie. Gruppenführer Schmidt-Lausitz sugeruje wręcz sabotaż, ale Harras ręczy za swoich ludzi, zwłaszcza za naczelnego inżyniera Oderbrucha , który prywatnie jest jego przyjacielem. Niebawem generał decyduje się wstąpić do NSDAP, by nie utracić stanowiska w siłach powietrznych i móc dalej nieść pomoc swoim przyjaciołom Żydom. Niestety, kolejne katastrofy lotnicze sprawiają, że Harras zostaje aresztowany. Na polecenie Führera Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy ma przeprowadzić dochodzenie w sprawie powtarzających się tragedii. Dowodzenie akcją zleca się Lausitzowi. W ciągu dwóch godzin Harras ma znaleźć zdrajcę, w przeciwnym razie to on zostanie obciążony winą za śmierć lotników.

Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych przez NKWD.

Kwiecień 1945 roku. Armia Czerwona wkracza do upadającego Berlina. To początek dramatu niemieckich kobiet, które, zdane na łaskę radzieckich żołnierzy, muszą wybierać między przeżyciem a szacunkiem do samych siebie. Wśród nich jest 30-letnia dziennikarka Anonima (Nina Hoss). Ona również zostaje wielokrotnie zgwałcona przez żołnierzy zwycięskiej armii. Nie zgadza się jednak na rolę ofiary i postanawia bronić swojej godności. Chce znaleźć protektora, wysoko postawionego rosyjskiego oficera, który będzie jej „opiekunem”. Rolę te przyjmuje uprzejmy i melancholijny major Andriej Rybkin (Yevgeni Sidikhin).