За разлика от повечето подобни филми, различните сюжетни линии в този почти не се пресичат. Те илюстрират живота на границата между две държави; онова, което за едни е беден живот и депресия, за други е мечтаната страна, за която си струва да рискуваш живота си. Ще срещнем украинеца Коля, който иска да премине в Германия нелегално, Инго, чийто бизнес във Франкфурт е незадоволителен, Филип и бившето му гадже от Полша Беата и др.

Този филм не се занимава с Чернобил, а със света на Чернобил, за който знаем твърде малко. Свидетелствата на очевидците обаче са оцелели: учени, учители, двойки, деца… Те разказват за живота си преди Чернобил, а после и за катастрофата. Техните гласове създават дълга, страховита, но необходима молитва, която отеква силно и насърчава критичността към статуквото.

Филмът проследява историята на шестима млади туристи, които в стремежа си да извървят неутъпкани пътеки, наемат гид за „екстремни пътувания”. Като пренебрегва предупрежденията, той ги води в град Припят, някогашен дом на работниците от Чернобилската ядрена електроцентрала, но изоставен след катастрофата преди 26 години. След кратка обиколка на обезлюдения град, групата се оказва разцепена и членовете й откриват, че не са сами.