Rok 1940. Pięcioletnia Paulette w trakcie nalotu na Paryż traci wszystkich swoich bliskich. Trafia do wiejskiej rodziny, gdzie zaprzyjaźnia się z synem gospodarzy - jedenastoletnim Michelem. Z nim odprawia osobliwe rytuały, tytułowe zakazane zabawy, polegające na grzebaniu zwierząt i wieńczeniu mogił kradzionymi zewsząd krzyżami. Inspiracją przedsięwzięcia jest podsłuchana rozmowa wieśniaków, twierdzących, że ofiar nalotu było tak wiele, iż zabrakło trumien i zabitych wrzucono do dołu jak psy. Kiedy konspirację odkrywają dorośli, wybucha skandal.
Anglia, lato 1935 r. 13-letnia Briony Tallis mieszka z rodziną w wielkiej posiadłości. Obdarzona wybujałą wyobraźnią dziewczynka pragnie zostać pisarką. W chwilach wolnych od snucia niesamowitych historii Briony podąża śladem syna służącej, Robbie'ego Turnera, w którym się podkochuje. Pewnego wieczoru odkrywa, że chłopak ma romans z jej siostrą. Przyłapanie ich w bibliotece jest dla niej szokiem. Gdy zostaje zgwałcona kuzynka Briony, ta zapewnia, że była świadkiem przestępstwa, którego sprawcą jest Robbie. Oskarżenie niszczy życie chłopaka.
Latem 1941 roku dwunastoletnia Dara wraz z rodziną trafia do obozu koncentracyjnego w Jasenovacu. Po śmierci matki i starszego brata, próbuje ocalić najmłodszego z rodzeństwa, mając nadzieję, że ich ojciec wciąż żyje.
Czworo pracowników cyrku próbuje przetrwać w okupowanym przez nazistów Rzymie.
Opowieść o ludziach, których losy skrzyżowały się w czasach wojny, w obliczu nieznanego dotąd okrucieństwa. W historii tej przeplatają się życiowe ścieżki trzech osób: rosyjskiej emigrantki Olgi, arystokratki i uczestniczki francuskiego ruchu oporu, francuskiego kolaboranta Jules’a oraz Niemca Helmuta, wysoko postawionego oficera SS.
Jedno z najsłynniejszych wojennych zdjęć wykonanych przez fotografa Joego Rosenthala prezentuje sześciu marines, którzy po zwycięskiej bitwie o wyspę Iwo Jimę zatykają amerykańską flagę na górze Suribachi. Film przedstawia prawdziwą historię żołnierzy, konfrontując ich bohaterstwo i rzeczywiste wydarzenia jednej z najkrwawszych bitew drugiej wojny światowej z propagandą uprawianą przez amerykański rząd.
Rok 1943. Historia grupy Algierczyków wcielonych do armii francuskiej podczas II wojny światowej. Saïd, Abdelkader, Messaoud i Yassir są przedstawicielami różnych klas społecznych, których połączyła gotowość do walki z nazistami w obronie ojczyzny. Jednak ze względu na swe pochodzenie są traktowani jak żołnierze drugiej kategorii, których można w rozmaity sposób dyskryminować, na przykład obcinając racje żywnościowe. Nie jest też brana pod uwagę możliwość awansowania ich. Złota Palma w Cannes 2006 za główną rolę męską. Nominacja do Oscara 2007 za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Umieszczona w realiach II Wojny Światowej opowieść o śmiałej, ściśle tajnej misji zdobycia pilnie strzeżonej, należącej do nazistów maszyny kodującej. Członkowie załogi amerykańskiej łodzi podwodnej mają udawać Niemców, by dostać się na pokład U-boota i wykraść bezcenną maszynę. Nieoczekiwany splot okoliczności powoduje, że zostają uwięzieni w niemieckiej łodzi podwodnej, w głębi nieprzyjaznych wód, z dylematem - jak obsługiwać obcą łódż. Los tych dziewięciu marynarzy, tak jak wynik ich misji, będzie zależał od tego, czy wykażą się braterstwem, instynktem, umiejętnością pokonania własnych lęków i zdolnością walki z czasem.
Tam poznaje piękną dziewczynę, Madeleine de Sainte-Ilette , w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ich idylla zostaje przerwana wybuchem kolejnych walk w południowej Saharze, w których Charles bierze udział pod dowództwem pułkownika Dudreuilh. Jego bohaterstwo i poświęcenie zostaje docenione przez przełożonych, którzy wysyłają go w misji specjalnej do Paryża. Podczas swej krótkiej bytności w stolicy Charles poznaje i nawiązuje romans ze słynną pisarką Louise Tissot . Po powrocie na Saharę Charles decyduje się na poślubienie Madeleine.
Podczas II wojny światowej, Stany Zjednoczone dostarczały ZSRR sprzęt wojskowy, w tym samoloty przerzucane drogą powietrzną przez Alaskę i Syberię. W 1943 roku, na jednym z polowych lotnisk na Czukotce, nieoczekiwanie umiera komendant. Na miejsce, celem zbadania sprawy, przybywa oficer kontrwywiadu NKWD. Równolegle rodzi się miłość między radzieckim żołnierzem, a amerykańską pilotką.
Opowieść biograficzna poświęcona generałowi Karolowi Świerczewskiemu "Walterowi", powiązana z najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i w Europie. Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Świerczewskiego - od rewolucji 1905 roku po odparcie wojsk hitlerowskich pod Moskwą (pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojennej). Część druga przedstawia ostatnie lata życia - od tworzenia II Armii WP, przekroczenia Bugu i wyzwolenia Warszawy, bitwy pod Budziszynem po śmierć generała Świerczewskiego podczas walk z oddziałami UPA.