Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji rodziny Shosanny Dreyfus, której dziewczyna jest świadkiem. Egzekucji dokonuje nazistowski pułkownik Hans Landa. Shosannie udaje się uciec i wyjechać do Paryża, gdzie, jako właścicielka kina, przyjmuje nową tożsamość. W innym miejscu w Europie, porucznik Aldo Raine organizuje grupę żydowskich żołnierzy, którzy mają dokonywać aktów zemsty. Do oddziału Raine'a dołącza niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark, której misją jest pozbawienie władzy przywódców Trzeciej Rzeszy. Losy tych ludzi zbiegają się pod kinowym afiszem, gdzie Shosanna przygotowuje własny plan zemsty...
Piętnastoletnia Leyna, córka białej Niemki i czarnoskórego ojca, poznaje Lutza - syna znaczącego oficera SS oraz członka Hitlerjugend, do którego przynależność była obowiązkowa dla wszystkich aryjskich chłopców od 1936 roku. Leyna i Lutz zakochują się w sobie, narażając własne życia na niebezpieczeństwo, gdy wokół nich nasilają się prześladowania Żydów i osób "nieczystych rasowo".
Bilog Tyler wyjeżdża na Alaskę, by dowieść, że odpowiedzialne za przetrzebienie stad reniferów są wilki. I rzeczywiście, początkowo wygląda na to, że wilki są głównymi winowajcami. Tyler obserwuje zwierzęta i ze zdziwieniem stwierdza, że wilki także poświęcają mu wiele uwagi, przyglądają mu się z daleka...
Rok 1942, okupowana przez Niemców Norwegia. Dr Rolf Pedersen zdobywa mikrofilmy z fabryki Vemork, jedynego miejsca na świecie, gdzie produkowana jest ciężka woda. Z dokumentów wynika, że prace Niemców nad skonstruowaniem bomby atomowej posuwają się błyskawicznie. Pedersen i Knut Straud, dowódca oddziału ruchu oporu, przedstawiają materiały sztabowi sił alianckich. Zapada decyzja o zniszczeniu wytwórni, lecz lądowanie grupy dywersyjnej kończy się niepowodzeniem. Wtedy Rolf i kilku partyzantów dokonują ataku na obiekt.
Hannah Stern (Kirsten Dunst) jest młodą Żydówką, która mieszka w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie czuje związku ze swoją rodziną, nie interesuje się historią swojego narodu, a nawet nie wie czym był Holokaust. Pewnego razu dostaje jednak od losu dziwną lekcję. W dzień święta Chanuka, podczas uroczystości odbywających się w domu ciotki Evy (Louise Fletcher), Hannah mdleje i... budzi się w Polsce, w 1940 roku. Wkrótce zostaje aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam na własnej skórze przekonuje się czego doświadczała jej ciotka. Na szczęście nie jest sama - towarzyszy jej Rivkah (Brittany Murphy), która twierdzi że jest jej daleką kuzynką.
Holandia, zima 1945. Ostatnie dni II wojny światowej. Nastoletni Michiel odnajduje w lesie zestrzelonego angielskiego pilota, Jacka. Chłopiec na własną rękę stara się przemycić żołnierza do niedalekiego miasteczka. Po szeregu nieudanych prób wciąga do spisku siostrę i wujka. We troje postanawiają zaryzykować życiem, żeby pomóc Anglikowi. Poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość.
Oparta na prawdziwej historii poruczników Johna Bulkeleya i Roberta Kelly, opowieść o dywizjonie amerykańskich łodzi torpedowych, który od grudnia 1941, do kwietnia 1942 roku brał udział w walkach na Filipinach. Łodzie Johna Brickleya (Robert Montgomery) i "Rusty'ego" Ryana (John Wayne), zostały skierowane do służby kurierskiej w Zatoce Manilskiej. Biorąc udział w licznych potyczkach z siłami japońskimi, załogi miniaturowych okrętów szybko dowiodły również swej przydatności w walce.
Film w satyryczny sposób ukazuje stosunki panujące w wojsku, obnaża militaryzm, demaskuje poziom moralny amerykańskiej armii. Jest czerwiec 1945 roku. Nowojorczyk Eugene podróżuje pociągiem do koszar, a wraz z nim Żyd Arnold Epstein, hałaśliwy Roy Selridge oraz osiłek Wykowski. Mody człowiek i jego towarzysze dostają się pod komendę psychopatycznego sierżanta Toomeya, który znęca się nad podopiecznymi. Eugene na własnej skórze odczuwa brutalny wojskowy dryl, poznaje, co to upokorzenie, głód i walka o przetrwanie.
Druga wojna światowa. Do bazy utworzonej na obrzeżach małego miasteczka w południowym Lancashire przybywają amerykańscy żołnierze. Pozostali w miasteczku Brytyjczycy odnoszą się do nieokrzesanych Jankesów z pogardą, Amerykanów zaś drażni chłód i zarozumialstwo wyspiarzy. Ale żołnierze spragnieni są kobiet, a one także coraz gorzej znoszą wojenną samotność.