Neuvěřitelný příběh o odvaze, síle a přežití - příběh statečného děvčátka, které se nezastaví před ničím a z nikoho nemá strach... V roce 1943 poslali rodiče třináctiletou židovskou dívku Fanny a její mladší sestry z Francie do dětského domova pro židovské děti v neutrálním pásmu. Když nacisté proniknou na italské území, členové OSE (francouzské židovské humanitární organizace) naléhavě organizují přesun dětí do Švýcarska. Fanny, která je nucena rychle uprchnout, se stane vůdkyní skupiny dětí a vydá se na nebezpečnou misi napříč okupovanou Francií s cílem překročit švýcarské hranice a zachránit si tak život.

Polsko během druhé světové války. Židovka Marta Weissová přijíždí se svou rodinou do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Je jí přidělena role tlumočnice, ale její blízcí mají mnohem méně štěstí.

Když roku 1961 vstupuje Hannah Arendt do soudní místnosti, aby pro renomovaný New Yorker napsala o procesu s Adolfem Eichmannem, očekává setkání s monstrem. Místo toho však potkává Nikoho – banální průměrnost Eichmanna nesedí k neuvěřitelnému zlu jeho činů. Tento protiklad Arendt na dlouhou dobu zaměstná. Zpět v New Yorku pročítá stovky stran aktů a diskutuje s přáteli. Od roku 1963 pak vydává sérii článků „Eichmann v Jeruzalémě". Svou tezí o banalitě zla šokuje Arendt celý svět a reakce jsou zničující: autorka je znevažována, objevují se noví nepřátelé a staří přátelé se od ní naopak odvracejí. Přesto zůstává Arendt ve svých postojích neoblomná – protože chce pochopit, i když to často znamená „myslet až tam, kde to bolí".

Podle povídky Hany Bělohradské „Bez krásy, bez límce“ natočil komorní příběh židovského lékaře režisér Zbyněk Brynych v roce 1964. Po mimořádném snímku „Transport z ráje“ podle literární předlohy Arnošta Lustiga se režisér znovu vrátil do doby nacistické okupace, znovu ukazuje obludnost systému, který dokázal z rasových důvodů postavit miliony lidí mimo zákon a odsoudit je k smrti. Je to návrat do doby, kdy začaly první transporty a kdy se mezi pražským židovským obyvatelstvem začala šířit bezmezná hrůza. Hlavní postava příběhu – židovský lékař, docent Braun, kterého mistrně zahrál Miroslav Macháček, nachází ve své bídě a ponížení dosti sil vzdorovat nepříteli nejnebezpečnějšímu: strachu. Expresionisticky laděný film Zbyňka Brynycha působivě zachytil onu dusnou, hysterickou atmosféru bezmoci, ale i odhodlání a sebeobětování. Ve filmu se objevila celá plejáda výborných českých herců, například Ilja Prachař, Jiří Adamíra, Olga Scheinpflugová a Josef Vinklář.