Adaptacja powieści Stephena Kinga. Nominowany Andy Dufresne w 1995 roku do Oscara w 7 kategoriach! Andy Dufresne jest młodym, obiecującym bankierem. Jego życie zmienia się drastycznie, kiedy zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie swojej żony i jej kochanka. Skazany na dożywocie, trafia do więzienia Shawshank, gdzie rządy sprawują sadystyczni strażnicy oraz dyrektor hipokryta i oszust. Andy żeby przeżyć lata, jakie przyjdzie mu spędzić w celi, Andy będzie musiał wykazać się sprytem i wolą przetrwania. Przygotowuje również misterny plan zemsty - tak zaskakujący, że zmyli nawet najbliższych współwięźniów.

Opowieść o skinheadzie Dereku, który po brutalnym zabiciu Afroamerykanina próbującego okraść mu mieszkanie, trafia do więzienia. Za kratkami nie ma łatwego życia, gdyż wieść o jego czynach i przywództwie nad miejscową grupą skinheadów jest znana wszystkim współwięźniom. Jednak z biegiem czasu, pod wpływem nieoczekiwanych wydarzeń, jego spojrzenie na czarnoskóre społeczeństwo zmienia się. Po odsiedzeniu wyroku Derek stara się wyrwać z rasistowskiej "organizacji" swojego młodszego brata, który powoli zbliża się do upadku.

Wędrowny siłacz-artysta Zampano (Anthony Quinn) kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę (Giulietta Masina) jak niewolnicę - znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między głównymi postaciami rodzi się dziwna więź.

Pozbawiony talentu Rupert Pupkin (Robert De Niro) widzi siebie w roli komika estradowego. Próbuje przeniknąć w świat show-biznesu, na razie łowiąc autografy gwiazdorów. Jego bożyszczem jest znany telewizyjny komik, Jerry Langford. Przy pomocy znajomej, Mashy, udaje mu się zbliżyć do komika, podstępem wślizgując się do jego auta i prosząc o autograf. Uratowawszy go rzekomo przed awansami pełnej temperamentu Mashy, oczekuje wdzięczności. Od tej pory Pupkin nęka gwiazdora, prosząc o pomoc w zrobieniu kariery.

Film przybliża życie legendarnego piosenkarza country Johnny'ego Casha (1932-2003). Cash debiutował w połowie lat 50., gdy związał się z wytwórnią Sun Records w Memphis. W 1957 jego piosenki "Folsom Prison Blues" i "I Walk the Line" szturmem zdobyły listy przebojów. "Spacer po linie" opowiada także o życiu osobistym artysty, jego związku z June Carter i uzależnieniu od alkoholu i amfetaminy, a także o trudnej walce o powrót do normalnego życia.

Osiemnastoletni Colin Smith trafia do domu poprawczego. Sportowa gwiazda zakładu, mistrz długich dystansów dostrzegając fałsz i zakłamanie w codziennych postawach tak i wychowawców, jak i wychowanków, buntuje się przeciw zastałemu porządkowi. "Uważam, że postać Colina to ja sam. Jego samotność jest taka sama jak moja - samotność artysty, który musi walczyć, albo zaprzedać się" - powiedział Alan Sillitoe.

Film opowiada historię Taisto Kasurinena, fińskiego górnika, którego ojciec właśnie popełnił samobójstwo, a on sam został wrobiony w przestępstwo, którego nie popełnił. W więzieniu zaczyna marzyć o opuszczeniu kraju i zaczęciu nowego życia. W końcu ucieka z więzienia, ale rzeczy nie układają się tak jak je sobie zaplanował.

Charles "Bubber" ucieka z więzienia w towarzystwie innego więźnia. Zatrzymują na drodze samochód. Towarzyszący mu kumpel zabija kierowcę i ucieka. Więść o zabójstwie szybko obiega rodzinną okolicę Charlesa. Val Rogers miejscowy potentat obchodzi właśnie swoje urodziny, zaproszeni goście na wieść o zbrodni postanawiają na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Szeryfowi nie udaje się powstrzymać pałającego zemstą tłumu. "Bubber" z ledwością uchodzi z życiem i ukrywa się. Prosi murzyna Lestera, aby zawiadomił jego żonę, niestety nie wie, że ona ma romans z synem Rogersa.

Trevor (Tim Roth) to szesnastoletni skinhead. Za liczne kradzieże trafia najpierw do aresztu, a potem do zakładu poprawczego. Tam zostaje mu przydzielony opiekun - Harry Parker (Eric Richard), który odkrywa, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny. Harry za wszelką cenę próbuje przywrócić chłopca społeczeństwu, jednak jego wysiłki nie przynoszą rezultatu.

W atmosferze politycznego napięcia, kiedy Francja ciągle jeszcze kontroluje Algierię, pewien Algierczyk zostaje zabity na plaży. Francuz Arthur Meursault, który całe swoje życie spędził w tym obcym w zasadzie kraju, zostaje oskarżony o morderstwo. Odbywa się proces. Jeden ze świadków był na pogrzebie matki oskarżonego i stwierdza, co potwierdzają inni i sam oskarżony, że Meursault nie okazywał żadnych emocji po smierci matki. Dzień, w którym popełniono morderstwo nastąpił na krótko po pogrzebie i był dla Arthura dniem podsumowania swojego życia i wyboru nowej drogi

W wyniku wady genetycznej John Sedley (Mickey Rourke) rodzi się z potwornie zniekształconą twarzą. Wydaje się, że ta ułomność - i związany z tym brak akceptacji przez społeczeństwo - popchnęła Johna na drogę przestępstwa. Jest przestepcą - geniuszem. Wszystkie napady z jego udziałem są zawsze udane, gdyż są perfekcyjnie zaplanowane. Jedynem przyjacielem Johna jest Mickey (Scott Wilson). On nigdy nie naśmiewał się z brzydoty Johna. Gdy więc Mickey prosi go o pomoc przy organizacji następnego skoku ten nie odmawia. Napad się udaje. Niestety przy podziale łupu John i Mickey zostają zdradzeni przez resztę bandy. Mickey ginie a John ląduje w więzieniu. Tam John zostaje wyznaczony do nowatorskiego eksperymentu. Zgodnie z nowym programem łączenia resocjalizacji z rehabilitacją John, po serii operacji plastycznych otrzymuje nową, normalną twarz i nowe nazwisko.

Początek lat 90. XX wieku. Brute - pół Anglik, pół Polak, ciemny typ i recydywista, zostaje zesłany w ramach resocjalizacji do pracy w szpitalu dla sierot w Rumunii. Bliski kontakt z ciężko skrzywdzonymi przez los dziećmi staje się dla niego początkiem wewnętrznej odnowy. Wkrótce odkrywa, że wybrane dzieci są sprzedawane na Zachód. Uzyskane w ten sposób pieniądze rzekomo mają zapewnić godziwą egzystencję pozostałym pensjonariuszom szpitala. W rzeczywistości jednak służą znacznie mniej szlachetnym celom.