Wiosna 1943 roku. Kilkuset Żydów zostaje wysłanych z Berlina do obozu zagłady w Oświęcimiu. Ostatnia podróż w przepełnionych wagonach bydlęcych, w upale, bez jedzenia i wody jest niczym piekło. Do tego na stacji końcowej czeka śmierć, o czym wszyscy dobrze wiedzą. Dramat ludzi jest tym większy, że są oni ostatnimi Żydami zmierzającymi do Auschwitz. Dlatego niektórzy z nich podejmują rozpaczliwe próby ucieczki. Wśród nich jest rodzina Neumannów, artysta kabaretowy, lekarz Friedlich i kilkoro młodych ludzi. [opis dystrybutora dvd]
Historia Ireny Sendler, która podczas II wojny światowej wraz z grupą współpracowników uratowała ponad 2.5 tysiąca żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. Maluchy umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich karteczkach ukrytych w słoiku zakopanym w ogrodzie. W 1943 roku bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez "Żegotę" wyrok wykonano tylko na papierze.
Sol (Rod Steiger) jest pracownikiem lombardu oraz Żydem, któremu udało się przetrwać Auschwitz. Codzienne sytuacje jakie mężczyzna napotyka w pracy i życiu osobistym przywołują na myśl okropne wspomnienia z okresu pobytu w obozie. Retrospekcje, których doświadcza, są dobitnym odzwierciedleniem społeczności nowojorskiego getta w jakim przyszło mu żyć.
Czarno-biały portret małej węgierskiej miejscowości u schyłku wojny. Podobnie jak w "Idzie" Pawła Pawlikowskiego czy "Białej wstążce" Michaela Hanekego, i tu mroczne wspomnienia tragicznych zdarzeń nie dają o sobie zapomnieć. Całe miasteczko przygotowuje się do ślubu syna poważanego urzędnika miejskiego, gdy na dworzec przyjeżdża dwóch tajemniczych Żydów z drewnianymi skrzynkami. Mieszkańcy obawiają się, że przybyli odebrać należące do ich przodków majątki. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli. Wtargnięcie w życie hermetycznej wspólnoty prowadzi do ujawnienia skrywanych przez lata wyrzutów sumienia.
Młody muzyk Tadeusz Wyczyński trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu za działalność konspiracyjną. Skierowany do oddziału "doświadczalnego" - zostaje zarażony tyfusem. Rodzi się w nim imperatyw przeżycia za wszelkę cenę. Kornblumenblau - to tytuł niemieckiej piosenki granej przez więźnia na obsesyjne żądanie blokowego. Dzięki temu dostaje się do obozowej orkiestry i do wymarzonego bloku artystów, co daje mu szansę przeżycia. Po wyzwoleniu obozu przez żołnierzy radzieckich ochoczo gra im Katiuszę, byle dostać miejsce w pociągu.
Hannah Stern (Kirsten Dunst) jest młodą Żydówką, która mieszka w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie czuje związku ze swoją rodziną, nie interesuje się historią swojego narodu, a nawet nie wie czym był Holokaust. Pewnego razu dostaje jednak od losu dziwną lekcję. W dzień święta Chanuka, podczas uroczystości odbywających się w domu ciotki Evy (Louise Fletcher), Hannah mdleje i... budzi się w Polsce, w 1940 roku. Wkrótce zostaje aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam na własnej skórze przekonuje się czego doświadczała jej ciotka. Na szczęście nie jest sama - towarzyszy jej Rivkah (Brittany Murphy), która twierdzi że jest jej daleką kuzynką.
Adam Stein był przed wojną uwielbianym przez tłumy artystą cyrkowym. Naziści uwięzili go w obozie koncentracyjnym, udało mu się jednak uniknąć komory gazowej _ w obozie był ulubieńcem, wręcz "zabawką" komendanta Kleina, który zmuszał go do spełniania swoich zachcianek. Uszedł z życiem, ale cierpi z powodu bólu i lęku. Dwadzieścia lat po wojnie wciąż przebywa w izraelskim ośrodku dla osób ocalałych z Holokaustu. Pewnego dnia mężczyzna znajduje w piwnicy małego chłopca, który ukrywa się przed światem. Postanawia mu pomóc.
Obchody czterdziestolecia pracy naukowej profesora Sonnenbrucha stają się okazją do konfrontacji postaw członków jego rodziny wobec nazizmu.