Oparta na autentycznych wydarzeniach historia Henri Charriera (Steve McQueen), znanego również jako Papillon (Motylek). Ten drobny paryski przestępca zostaje omyłkowo skazany na dożywocie za zbrodnię, której nie popełnił. Trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Więzienie na Diabelskiej Wyspie słynie z tego, że ucieczka z niego jest niemożliwa. A jednak Papillon próbuje kilkakrotnie uciec – bez względu na minimalne szanse powodzenia i surowość kar, jakie musi później ponosić. Wolność jest dla niego ważniejsza, niż przeżycie.

San Francisco, połowa lat 60. Inteligentna młoda kobieta pragnie przedstawić rodzicom narzeczonego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kandydat na zięcia jest czarny. Rodzice bohaterki są postępowi, ale i tak ciężko im przełknąć pojawienie się w rodzinie Afroamerykanina - i to pomimo tego, że poza kolorem skóry narzeczony córki zdaje się być idealną wręcz partią - jest sympatyczny, przystojny, wykształcony, zamożny, rozwija obiecującą karierę medyczną. Wspólny obiad będzie niełatwą próbą dla całej czwórki.

Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.

Laura jest lekarką, która chce zapomnieć o śmierci męża i synka. Aby uciec od tego wspomnienia wyjeżdża wraz z siostrą do Birmy. Egzotyczny klimat, niesamowicie bujna i piękna przyroda, duszne i gorące powietrze oraz śpiące posągi Buddów nie są wstanie wymazać z pamięci tragedii jaka się rozegrała w jej domu - masa krwi, wyłamane drzwi, dwa ciała. Ciał nie oszczędzi im też Birma. Akcja filmu dzieje się w 1988 roku - w którym trwały w Birmie walki bojowników o demokrację i wolności obywatelskie z militarną dyktaturą rządzącą. Jest to jednak przede wszystkim film przygodowy - z tłem politycznym (o co krytycy mieli do reżysera pretensje po pokazie na festiwalu W Cannes). Film trzyma w napięciu, jest poruszający i bezpośredni. Mówi się o Boormanie że kręci uduchowione, magiczne thrillery i to jest prawdą. Film był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 1995roku.

Po brutalnym zabiciu własnej rodziny Christian Longo znajduje się na liście FBI najbardziej poszukiwanych przestępców. Mężczyzna przez lata ukrywa się poza granicami USA pod nazwiskiem Finkel. W pewnym momencie jego życia pojawia się dziennikarz, Michael Finke.

Rok 1944. Przywódcy III Rzeszy rekrutują żydowskiego nauczyciela aktorstwa, który ma pomóc Hitlerowi wygłosić płomienne noworoczne przemówienie do narodu.

W filmie w reżyserii Barbeta Schroedera David Caruso występuje w roli Jimmiego Kilmartina - byłego skazańca, na zwolnieniu warunkowym. Jimmy nie potrafi wyzwolić się spod wpływu swoich kumpli. Podczas jednego ze skoków wpada w ręce policji. Detektyw (Samuel L. Jackson) oferuje mu układ - wolność w zamian za informacje, które dopomogą w schwytaniu groźnego gangstera Little Juniora (Nicolas Cage). Jimmy nie ma wyjścia, musi wystąpić przeciwko światu, do którego należał przez długie lata.