Мъжката дружба пред лицето на смъртта прави от този филм истински химн на човешката природа. От гледна точка на механиката на сюжетостроенето и силата на разказа това е шедьовър: напрежението, разнообразено само от няколко необходими ноти хумор, е върховно. Рой Армс

Съпругата на Уилям Уолъс е жестоко убита от английски войници. Личното му отмъщение постепенно се превръща в кръстоносен поход срещу Англия, целящ да извоюва свободата на народа му, а легендите за невероятната му смелост вдъхновяват шотландците да поведат война срещу английските си потисници.

Срамежлива компаньонка на стара дама, отседнала в Монте Карло със старомодния си работодател среща богаташа Махим де Уинтър. Тя и Макс се влюбват, женят и връщат в Мендърлай, голямото му имение в Корнуол. Макс продължава да страда от смъртта на първата си съпруга, Ребека, загинала при инцидент с лодка преди година. Втората госпожа де Уинтър се сблъсква с икономката, г-жа Денвърс, и открива че Ребека има все още странно и силно влияние върху всички обитатели на Менрдърлай.

Когато човек разбере за жестокостите, които са били извършени в Руанда, той никога няма да може да ги забрави. Докато страната му затъва във водовъртеж от лудост и насилие, мениджърът на пет звезден хотел Пол Русесбагина прави всичко възможно, за да спаси семейството си. Когато вижда, че западния свят няма да се намеси в организираното от екстремисти хуту клане на малцинственото племе тутси, Пол решава да даде подслон в хотела на 1200 бежанци. Сега когато жадните за кръв екстремисти са пред вратата му той трябва да използва целия си запас от харизма, дипломатичност и лукавство, за да спаси гостите си от сигурна смърт.

Новото момче в града, чиято самота обърканост и гняв отразяват настроенията сред следвоенната младеж - чувства, които и днес - 50 години по-късно, не са изчезнали.

Дело на дявола е. Така казват някои за странната поредица убийства зад стените на средновековен манастир. Други намират връзката между смъртните случаи и библейския апокалипсис. Но брат Уилям от Баскервил смята друго. Той възнамерява да открие извършителя, като използва факти и разсъждения - инструментите на ереста.

Страхотно секси, тя предлага й копнежна интелигентност, и неустоимо чувство за развлечение. Точно тези емоции са в основата на един от най-вдъхновените филми на годината - забавен, завладяващ подарък за зрителите по целия свят. За бурните ветрове на Ла Манча се говори, че карали хората да полудяват. Те са и причината за някои опустошителни пожари; една такава стихия е оставила преди години Раймунда и Соле сирачета. Раймунда сега води обикновен живот в Мадрид, но ежедневието й ще бъде сериозно разбъркано.

Истинска история за смелостта да бъдеш самия себе си. Когато Брандън Тийна – млад мъж с ангелско лице, се озовава във Фолс Сити, щата Небраска, той установява, че се чувства като у дома си. За нула време той се сдушава с банда глуповати и буйни местни момчета, намира си гадже и се сприятелява с достатъчно хора, за да почувства че има нещо като малко семейство.

Филмът е базиран на романа „Аутсайдерите” на Сюзан Елоис Хинтън и разказва за група млади момчета, които извършват престъпления, крадат и се пребиват по улиците, сформирани на банди. Отритнати от обществото и забравили за надежди и цели за бъдеще, аутсайдерите се опитват поне да имат своя територия на улицата, където се водят битки за момичета, територия и чест. Всичко това се променя когато един от аутсайдерите убива безмилостно с нож едно момче от съседна банда, за да спаси приятеля си, а други аутсайдери спасяват група деца от пожар в църква и стават герои и лицата им са на първа страница във вестниците!

Дребен хубиган се бори с живота по жестоките улици в Малка Италия.

Филмът, с който Анджей Вайда печели "Златна палма" от фестивала в Кан и попада сред номинираните за най-добър чуждоезичен "Оскар". Творбата е продължение на друг важен проект на Вайда "Човекът от мрамор". Главният герой е водач на работническо движение, който има конфликт със своя баща. На фона на тази семейна вражда, режисьорът показва събитията в Полша от края на 60-те до началото на 80-те. Виждат се репресивните методи на хората от властта и подкрепата на църквата към работническите движения.