Ve feudálním Japonsku během krvavé války mezi klany narazí dva zbabělí a chamtiví rolníci, vojáci poražené armády, na tajemného muže, který je zavede do pevnosti ukryté v horách.

Novomanželé dostanou jako svatební dar dům, který si však musí sami sestavit z dílů. Bývalý ctitel nevěsty jim ale stavbu ztíží...

Emmi Kurowski, a cleaning lady, is lonely in her old age. Her husband died years ago, and her grown children offer little companionship. One night she goes to a bar frequented by Arab immigrants and strikes up a friendship with middle-aged mechanic Ali. Their relationship soon develops into something more, and Emmi's family and neighbors criticize their spontaneous marriage. Soon Emmi and Ali are forced to confront their own insecurities about their future.

Santiago, capital of Chile during the Marxist government of elected, highly controversial president Salvador Allende. Father McEnroe supports his leftist views by introducing a program at the prestigious "collegio" (Catholic prep school) St. Patrick to allow free admission of some proletarian kids. One of them is Pedro Machuca, slum-raised son of the cleaning lady in Gonzalo Infante's liberal-bourgeois home. Yet the new classmates become buddies, paradoxically protesting together as Gonzalo gets adopted by Pedro's slum family and gang. But the adults spoil that too, not in the least when general Pinochet's coup ousts Allende, and supporters such as McEnroe.

The Catholic Jean-Louis runs into an old friend, the Marxist Vidal, in Clermont-Ferrand around Christmas. Vidal introduces Jean-Louis to the modestly libertine, recently divorced Maud and the three engage in conversation on religion, atheism, love, morality and Blaise Pascal's life and writings on philosophy, faith and mathematics. Jean-Louis ends up spending a night at Maud's. Jean-Louis' Catholic views on marriage, fidelity and obligation make his situation a dilemma, as he has already, at the very beginning of the film, proclaimed his love for a young woman whom, however, he has never yet spoken to.

Mozaika světa, pozorovaného v absurdní nadsázce a pospojovaná řetězícím se přeskakováním z jedné vedlejší postavy na druhou, skládá z nesourodých výjevů všeobjímající pocit neporozumění. Logika moderního světa je postavena pod úhlem absurdního žertu na hlavu: fotografie, na něž v pařížském parku lákal neznámý muž dívenky a nad nimiž se později zvědavě rozdychťuje pan Foucauld se svou manželkou, se ukáží být obyčejnými pohlednicemi s památkami. Obráceně se chovají i soudci, kteří odsoudí masového vraha a vzápětí ho propustí na svobodu. Stejně tak úspěšně vyhlašuje policie pátrání po dívence, která nezmizela. Celou mozaiku uzavírá v detailním záběru hlava pštrosa, kolem níž se ozývá nepřetržitá střelba. Předposlední film španělského režiséra a scenáristy Luise Buňuela nazvaný Přelud svobody (1974), tvoří závěrečnou část volného triptychu podobenství s filmy Mléčná dráha (1969) a Nenápadný půvab buržoazie (1972).

Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek, konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky. Příběh začíná v autě během cesty Andrzeje a Krystyny k jezeru, když náhle porazí mladého muže stopujícího uprostřed silnice. Andrzej muži navrhne, aby s nimi jel kus cesty. Později, místo rozloučení, mladíka pozve na společnou jednodenní projížďku na plachetnici. Mladý muž nabídku přijímá, přestože nemá žádné znalosti o plachtění.... Dobře vystavěný scénář, děj situovaný na omezeném prostoru automobilu a lodi, atmosféra, herecké výkony a vynikající kamera (kterou vedl Jerzy Lipman), zůstávají přednostmi filmu. Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody.

Co se týče dějové zápletky, jedno z Antonioniho nejatraktivnějších děl. Přitom dramatičnost příběhu nejde na úkor režisérových tradičních filozoficko-existenciálních přesahů, z nichž je tentokrát vyzdvižena myšlenka sociální podmíněnosti lidského konání a existence. Novinář David si uvědomuje „jepičí osud“ svého pracovního úsilí i neutěšenost soukromého života. Záhy po výměně pasů zjišťuje, že se ocitá ve vleku nebezpečných událostí odvíjejících se od jeho nové totožnosti prodejce zbraní. Opojení z příslibu náhle nabyté svobody střídá prohlubující se frustrace. Téměř bez použití subjektivních pohledů nám kamera přináší obrazové „zpravodajství“ o Davidově útěku před vlastní minulostí a vypůjčenou přítomností.

A boy walks through an abandoned building and films the interior. Suddenly his camera disappears.

El Topo je gangster, který, oblečený kompletně v černé kůži, jede na koni se svým sedmiletým synem pouští, než narazí na místo masakru. Jeden z těch, kdo masakr přežije, pak popisuje El Topovi viníky a El Topo se dá na cestu pomsty.

Příběh o záhadě… Záhadě uvnitř vnitřních světů… Rozvíjející se kolem ženy… Ženy zamilované a v nesnázích. Herečka Nikki Grace se připravuje na největší roli svého života, ale když se zamiluje do svého kolegy, zjistí, že se její život začíná podobat fiktivnímu filmu, který právě točí. Navíc odhaluje, že tento současný film je remakem polského snímku 47, který nebyl nikdy dokončen kvůli nevyslovené tragédii. A to je jen začátek. Brzy se na filmovém plátně rozpoutá zdánlivě nekonečný útok nepopsatelně bizarních situací: sitcom představující lidi v králičích kostýmech, paralelní příběh zasazený do zimního Polska, dům plný tančících prostitutek, šroubováky v břiše… a mnohem, mnohem víc. Snímkem Inland Empire přináší David Lynch svou nejvíce avantgardní, abstraktní a neproniknutelnou vizi v celé své kariéře. Tříhodinová horečná noční můra hraného filmu bere základní strukturu Mulholland Drive a ještě více ji činí neovladatelnou.

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky...

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti.

Stárnoucí Arthur nečekaně oznámí své ženě Evě, že ji opouští. Je to rozhodnutí, o němž tajně uvažoval již delší dobu. Nechce prozradit, jaké k tomu má důvody. Již dávno ale necítí sílu, ba ani potřebu přizpůsobovat se jejím náladám či depresím, a také si ještě chce něco užít a najít téměř ztracený optimismus. Pro jeho manželku zůstává rozchod příliš velký šokem. Neumí se vyrovnat s realitou a stále myslí jen na možnost návratu k Arthurovi. Problémy s partnerskými vztahy ale mají i jejich tři dospělé dcery, úspěšná spisovatelka a básnířka Renata, přitažlivá herečka Flynn a netalentovaná, vnitřně nevyrovnaná Joey.

Během recepce na Den nezávislosti je v Seattlu zastřelen senátor Carroll, který kandiduje na prezidenta Spojených států. Mezi přítomnými svědky je mimo jiné televizní reportérka Lee Carterová (Paula Prentissová). Po čase vyjde oficiální vyšetřovací zpráva, podle které nebyl atentát výsledkem nějakého spiknutí, nýbrž dílem jediného vyšinutého muže. Po další době se Lee svěří svému bývalému příteli, novináři Joeovi Fradymu (Warren Beatty), že šest svědků atentátu zahynulo za různých, zdánlivě nesouvisejích okolností. Když se obětí automobilového neštěstí stane sama Lee, Joe pochopí, že nejde o shodu náhod. Na vlastní pěst začne pátrat po okolnostech jednotlivých úmrtí. Musí přitom sám několikrát bojovat o život. Stopy ho zavedou k záhadné společnosti s názvem Parallax, která dodává zájemcům profesionální zabijáky a která zřejmě stojí za vraždami senátora a svědků atentátu...

A man is painting a landscape. A woman is holding two cups. What can go wrong? A nightmare in pink.

Divers go to work on a wrecked ship (the battleship Maine that was blown up in Havana harbour during the Spanish-American War), surrounded by curiously disproportionate fish.

"Maine-Ocean" is the name of a train that rides from Paris to Saint-Nazaire (near the ocean). In that train, Dejanira, a Brazilian, has a brush with the two ticket inspectors. Mimi, another traveler and also a lawyer, helps her. The four of them will meet together later and live a few shifted adventures with a strange-speaking sailor (Mimi's client).

Once known for his intellectual prowess, a retired professor (Anupam Kher) begins experiencing memory gaps and periods of forgetfulness. But while he tries to laugh it off, it soon becomes clear that the symptoms are a sign of a more serious illness, prompting his grown daughter (Urmila Matondkar) to move in as his caretaker. Meanwhile, as his mind regresses, he recalls a traumatic childhood memory involving the death of Mahatma Gandhi.

Příliš mnoho drinků svede upjatého architekta a šikovnou kadeřnici, aby se v Las Vegas spontánně vzali. Může takový úlet vést k přátelství a lásce?