Adaptacja powieści Stephena Kinga. Nominowany Andy Dufresne w 1995 roku do Oscara w 7 kategoriach! Andy Dufresne jest młodym, obiecującym bankierem. Jego życie zmienia się drastycznie, kiedy zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie swojej żony i jej kochanka. Skazany na dożywocie, trafia do więzienia Shawshank, gdzie rządy sprawują sadystyczni strażnicy oraz dyrektor hipokryta i oszust. Andy żeby przeżyć lata, jakie przyjdzie mu spędzić w celi, Andy będzie musiał wykazać się sprytem i wolą przetrwania. Przygotowuje również misterny plan zemsty - tak zaskakujący, że zmyli nawet najbliższych współwięźniów.

Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi.

Al Pacino w roli niezapomnianego Tony’ego Montany, jednego z najbardziej bezwzględnych gangsterów w historii kina. Wyreżyserowany przez Briana De Palmę i wyprodukowany przez Martina Bergmana (twórcy filmowej wersji legendarnego "Ojca Chrzestnego"). "Człowiek z Blizną" opowiada o błyskotliwej karierze mafijnej kubańskiego uchodźcy. Ten początkowo drobny złodziejaszek dzięki swej wyjątkowej brutalności i bezwzględności wspina się na sam szczyt kokainowego imperium. Doskonały scenariusz nagrodzonego Oscarem® Oliviera Stone’a, imponująca ścieżka dźwiękowa Georgio Morodera oraz znakomite przedstawienie stylu życia łacińskiej części Miami powodują, iż ten film zalicza się do najlepszych dramatów sensacyjnych, odsłaniających brutalne oblicze świata przestępczego i władzę ludzi amerykańskiej sceny narkotykowej.

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą super-przestępców uniwersum DC — Jokera po raz pierwszy na wielkim ekranie. Przedstawiony przez Phillipsa obraz kultowego czarnego charakteru, Arthura Flecka, człowieka zepchniętego na margines, to nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Francuska studentka Celine i Amerykanin Jesse poznają się w pociągu do Wiednia. Rozmowa jest tak interesująca, że postanawiają wysiąść w Wiedniu i kontynuować dyskusję. Błahe rozmowy przeradzają się w poważne tematy, a wzajemne zauroczenie w uczucie.

Do domu mieszkającego w Filadelfii psychiatry, dr. Malcolma Crowe i jego żony Anny (Olivia Williams) włamuje się niezrównoważony psychicznie pacjent Vincent Gray, który oskarża doktora o to, że nie potrafił udzielić mu pomocy. Strzela do niego, po czym odbiera sobie życie... Malcolm powoli dochodzi do siebie po zamachu na jego życie. Jego uwagę zwraca przypadek Cole'a Seara, ośmioletniego syna samotnie wychowywanego przez matkę, Lynn. Cole jest niezwykle jak na swój wiek rozwinięty, ma obsesję na punkcie żołnierzyków i cierpi z powodu rozwodu rodziców. Ku swemu zdumieniu Malcolm odkrywa, że chłopiec posiadł tzw. "szósty zmysł", potrafi wyobrazić sobie, co zdarzyło się w danym miejscu przed wielu laty, a także widzi i słyszy umarłych.

Trzy siostry spotkały się po latach. Karin i Maria przyjechały do umierającej Agnes. Ciszę w domu przerywają krzyki konającej Agnes. Film pokazuje trzy siostry nieumiejące nawiązać porozumienia w obliczu tragedii, wszystkie pozostają samotne ze swoimi własnymi kłopotami.

Nastrojowa opowieść o starzejącym się wdowcu, jego dzieciach oraz przyjaciołach. Hirayama, zajmujący wysokie stanowisko w firmie przemysłowej i żyjący bezrefleksyjnie z dnia na dzień, spotyka po latach swojego dawnego nauczyciela - niegdyś autorytet, a dziś pijaczek, prowadzący wraz ze zgorzkniałą córką kiepski bar. Przyjaciele żartują nad sake, że Hirayama skończy tak samo, jak nauczyciel. Wdowiec stara się jednak odmienić los, a przede wszystkim uratować córkę, która ze względu na samotnego ojca odmawia znalezienia sobie męża.

Film nakręcony na podstawie powieści Donna Pearce'a o tym samym tytule. Jego głównym bohaterem jest Lucas Jackson (Paul Newman), bohater wojenny z bogatą listą odznaczeń, nazywany przez współwięźniów i strażników "nieugięty Luke", odbywający dwuletnią karę wiezienia za niszczenie parkometrów pod wpływem alkoholu. Dlaczego to robił? Oczywiście w ramach protestu przeciwko systemowi. Swój protest kontynuuje podczas pobytu w więzieniu, poprzez kolejne próby ucieczki przy każdej nadarzającej się okazji.

Zrealizowana z ogromnym rozmachem, niezwykle widowiskowa adaptacja słynnej powieści Jamesa Jonesa relacjonująca losy oddziału amerykańskich żołnierzy walczących w bitwie o Guadalcanal. Gdy żądza zwycięstwa słabnie, przeradzając się w walkę o przetrwanie i opanowanie militarnego i moralnego chaosu, wszystkich żołnierzy - od wysokich rangą oficerów aż po zwykłych szeregowców - zaczynają łączyć niezwykle silne więzi emocjonalne, które niejednokrotnie decydują o ich życiu i śmierci.

Jest rok 1950. Latający spodek wchodzi na orbitę i ląduje w Waszyngtonie. Z jego wnętrza wychodzi tajemnicza postać, Klaatu, ale zostaje postrzelona przez żołnierza. Gort, potężny robot, ratuje go i używając specjalnego promienia topi przy tym kilka czołgów. Przybysz nakazuje robotowi, by przestał i sam zostaje przewieziony do szpitala. Klaatu ma do przekazania ważną wiadomość i żąda spotkania z przedstawicielami wszystkich narodów. Niestety ludzie mówią, że to niemożliwe. Klaatu ucieka ze szpitala i postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o człowieku, chroniąc się u ziemskiej rodziny.

Michel robi pierwsze kroki w fachu kieszonkowca. Zostaje złapany i aresztowany. Gdy wychodzi z więzienia, waha się, czy powinien kontynuować karierę złodzieja. Gdyby tylko chciał, dostałby uczciwą pracę. Chłopak uważa się jednak za osobę wyjątkową i sądzi, że ma prawo do okradania innych ludzi. Kiedy umiera jego chora matka, Michel zaczyna doskonalić swoje umiejętności pod okiem mistrza kieszonkowców. Jego poczynania śledzi w tym czasie pewien komisarz policji.

Młody malarz Jacques wpada przez przypadek na młodą kobietę - Marthe, podczas gdy ta rozważa popełnienie samobójstwa na Pont-Neuf w Paryżu. Młodzi rozmawiają i postanawiają zobaczyć się ponownie następnej nocy. Stopniowo Jacques odkrywa, że kochanek Marthe obiecał spotkać się z nią tamtego dnia na moście, ale się nie zjawił. Przez następne noce Jacques zakochuje się w kobiecie - lecz podczas czwartej z nich pojawia się kochanek Marthe...

Film Roberta Bressona to wyjątkowa historia miłosna będąca adaptacją powieści Denisa Diderota z dialogami napisanymi przez samego Jeana Cocteau. Obraz opowiada o sile zemsty i mocy prawdziwej miłości. Kiedy dama z wyższych sfer, Helene, uświadamia sobie, że jej kochanek, Jean, nie jest już nią zainteresowany, postanawia się zemścić. Knuje spisek, w wyniku którego arystokrata poślubia podstawioną przez nią byłą prostytutkę, Agnes - licząc, że skandal taki całkowicie zburzy reputację "nikczemnego" Jeana. Krótko po fakcie, Helene wyjawia młodemu wstydliwe fakty z przeszłości jego nowej żony. Jednak zachowanie Jeana, wprawia Helene w osłupienie...

Tajemniczy, młody muzyk (Antonio Banderas) pokonuje przestrzeń skorumpowanego i przesiąkniętego przestępczością Meksyku, by odnaleźć człowieka odpowiedzialnego za zabicie jego ukochanej i przestrzelenie mu dłoni. Główny bohater, el Mariachi, jak nazywa się w tych okolicach gitarzystów - równie sprawnie obchodzi się z gitarą jak i z pistoletami, które nosi w futerale wypełnionym palnymi zabawkami. Młodzieniec odwiedza niebezpieczne bary meksykańskie, wypytując o człowieka o imieniu Bucho (Joaquim de Almeida). Trop prowadzi do handlarzy narkotyków, którzy pragną głowy muzyka. [opis dystrybutora dvd]

Charles czuje się, jakby "dryfował" w morzu polityki, religii, psychoanalizy. W pewnym momencie uświadamia sobie, że jego wstręt do społeczeństwa, w którym żyje i jego upadku moralnego, jest tak ogromny, że jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji jest samobójstwo.

Trzydziestu rycerzy króla Artura powraca do domu po burzliwych i bezowocnych poszukiwaniach świętego Graala. Na zamku panuje atmosfera przygnębienia: zginęło 70 rycerzy, a cel nie został osiągnięty. Nawet Lancelot poniósł klęskę. Król Artur jest przekonany, że przyczyną porażki jest gniew Boga. Nakazuje wojownikom złożyć broń, modlić się i czekać. Lancelot widzi przyczynę niepowodzenia wyprawy w swoim grzesznym związku z królową Ginewrą. Postanawia z nią zerwać, ale kochanka nie chce się z tym pogodzić i walczy o miłość.

Po pamiętnych adaptacjach dzieł Georgesa Bernanosa dokonanych przez Roberta Bressona (Dziennik wiejskiego proboszcza, Mouchette) do prozy pisarza sięgnął Maurice Pialat, przenosząc na ekran jego pierwszą powieść z 1926 roku. W stylu narracji Pialat idzie tropem Bressona, a duchowo wierny jest oryginałowi, prezentując postać księdza, uwikłanego w konflikty ze światem ogarniętym złem, któremu nie zawsze potrafi zaradzić, oraz w konflikty ze swymi kościelnymi przełożonymi, którzy zbyt często popadają w rutynę. Na uwagę zasługuje wybitna kreacja Gérarda Depardieu jako księdza Donissana, który, niejako wbrew swoim warunkom zewnętrznym, zagrał człowieka kruchego, pełnego niepokoju, pokornego. Rolę proboszcza zagrał w filmie sam reżyser. Złota Palma w Cannes została przyznana tym razem w atmosferze skandalu. Publiczność, oburzona kontrowersyjną wymową filmu, przyjęła werdykt gwizdami, na co reżyser zareagował wygrażaniem pięścią.

Historia młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, który chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.