Berlin, kwiecień 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Wśród "świty" wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. To jej wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich, spędzonych w izolacji, dwunastu dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Te dramatyczne dni wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. Co naprawdę wydarzyło się 10 metrów pod ulicami Berlina?

Film dokumentalny poświęcony Milošowi Formanowi zawiera wyjątkowe materiały archiwalne wraz z nieznanymi ujęciami reżysera znajdującymi się w zbiorach przyjaciół i współpracowników. Miloš Forman zaaprobował pomysł stworzenia owego dokumentu, lecz nie zdążył wziąć udziału w jego realizacji. Reżyser jednak jest wciąż obecny na nagraniach i wspomnieniach bliskich mu osób.

Młody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie do niej uświadamia mu jeszcze bardziej bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny. Wierność złożonej przysiędze, a tym samym obowiązek podporządkowania się rozkazowi, przeważa szalę.

Dla Tomasza, praskiego chirurga i niepoprawnego kobieciarza, największym szczęściem jest całkowita wolność osobista. Szuka seksu bez zobowiązań, chce zasmakować nieznośnej lekkości bytu i nie obchodzą go takie rzeczy jak stałe związki czy komunizm. Niech inni mieszkańcy Pragi walczą o prawo do szczęścia i wolność narodową. Tak dzieje się do momentu, gdy Tomasz natrafia na prawdziwą miłość.

Wydawałoby się, że o Praskiej Wiośnie 1968 roku i „bratniej inwazji” na Czechosłowację wiemy już wszystko. A jednak Janowi Siklowi udało się opowiedzieć na nowo historię czasu nadziei i rozpaczy, w której straceńcza odwaga miesza się ze strachem i konformizmem. Reżyser dotarł do nieznanych materiałów archiwalnych – filmów kręconych przez czeskich wojskowych operatorów, które przeleżały w ukryciu ponad pół wieku. Co więcej, dokonał rzeczy zdawałoby się niemożliwej: odnalazł uwiecznionych na nich ludzi – żołnierzy, studentów, robotników. Obok znakomicie zmontowanych archiwaliów, to właśnie ich wstrząsające wyznania stanowią o sile filmu. Nie brakuje w nim trudnych pytań – o granice bohaterstwa i prawdziwą cenę przywiezionej również na polskich czołgach “normalizacji”.