Davidu Bowiemu se dařilo víc než padesát let ovlivňovat svět svou hudbou, životním stylem a názory, které často předbíhaly dobu nebo přímo ovlivňovaly její budoucí tvář. V roce 2018 správci umělcovy pozůstalosti umožnili dokumentaristovi Brettu Morgenovi přístup do Bowieho archivu, ve kterém nalezl dosud neviděné záběry z jeho soukromí, nepublikované záznamy z vystoupení, sbírku obrazů, které namaloval, jeho vlastní poezii a audionahrávky postřehů a názorů. Čtyři roky se tím jedinečným archivem probíral, aby z něj vyšel s unikátním zvukovým a obrazovým dílem, ze kterého se dozvíte mnohé nejen o samotném Bowiem, ale i o tom, jak „přežít život“ v čím dál turbulentnější době.

Když byl tento film poprvé promítán, vyvolal řadu protichůdných názorů. Smyslem tohoto filmu není popisovat dějiny Třetí říše. Pojednává o vztahu Adolfa Hitlera k německému národu, o okolnostech, které Hitlera formovaly a umožnily mu vzestup - i o jeho přívržencích. Kolik lidí jej vlastně podporovalo? K činům, které neměly obdoby, bral Hitler odvahu z pocitu shody s vlastním národem. Proč zakrývat, že většina Němců dávala Hitlerovi za pravdu a že se s ním ztotožňovala? Film chce ukázat, jakými prostředky se toto soužití realizovalo a kolik zaslepenosti v něm bylo obsaženo. Cena, kterou si to vyžádalo, je všeobecně známa.

Dokumentární portrét je určen nejen obdivovatelkám podmanivé krásy Alaina Delona, ale i zájemcům o filmové umění. A může se stát, že každá z těchto skupin se po zhlédnutí filmu bude na důvěrně známého herce dívat jinak než dosud. Snímek strhává symbolu francouzské kinematografie jednu masku za druhou. Výpovědi nechává autor pouze na Delonovi, nezve si jiné mluvčí. Sleduje herce od počátků kariéry, nabízí četné filmové ukázky a rozhovory, které byly natočeny v časovém rozpětí padesáti let. Před očima diváka se odehrává neobyčejný životní příběh Alaina Delona, který má na kontě 87 filmů, je nejkrásnějším francouzským hercem, a přesto jeho pravou tvář nikdo nezná.

Filmy Věry Plívové-Šimkové jako Páni kluci, Krakonoš a lyžníci, Jak se točí Rozmarýny a mnoho dalších mají nezastupitelné místo v naší kinematografii. Dokumentární portrét režisérky Věry Plívové-Šimkové, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematografie v oblasti tvorby pro děti.

Snílek, vizionář a průkopník aneb překrásné dílo a nesnadný život jednoho legendárního umělce... Georges Mélies (1861–1938) začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy, promýšlel nejrůznější iluzionistické triky, konstruoval mechanismy automatů, které připomínaly umělou bytost podobnou člověku. Avšak proslavily jej stovky krátkých filmů, které vytvořil na úsvitu kinematografie, na přelomu 19. a 20. století. Stal se totiž průkopníkem všech pozdějších sci-fi a fantasy filmů. Úspěšně spojoval komickou nadsázku s napětím. Propracoval první filmové triky, kterými dobové publikum ohromoval. A některými snímky vstoupil do dějin, třeba Cestou na Měsíc. Ačkoli jeho filmařské podnikání ztroskotalo, zapomenut nebyl. Jako jedna z důležitých postav se prolnul do hraného filmu Hugo a jeho velký objev. Dnes se můžete podívat na životopisný dokument s množstvím archivních ukázek z legendárních snímků.