Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.
Machina promocyjna ruszyła, ustawiono dekoracje, zatrudniono aktorów, ustalono termin rozpoczęcia zdjęć, producenci obliczają zyski, widzowie niecierpliwie czekają na premierę. Brakuje tylko pomysłu na film. Na planie filmowym Guido improwizuje, wspomina dzieciństwo, kochanki, postaci stworzone w poprzednich produkcjach. Rzeczywistość miesza się z marzeniami a przeszłość z wizją kolejnego filmu. Bohater "Osiem i pół" to w dużej mierze sam Fellini, którego po 6 pełnych i 3 krótkich metrażach (ten miał być „ósmym i pół”) ogarnął kryzys twórczy. Wydaje się, że reżyser podchodził jednak do tego z dystansem: przy obiektywie kamery miał umieścić kartkę z napisem: Pamiętaj, że to komedia.
Antonius Block wraz z giermkiem Jönsem powraca z wyprawy krzyżowej. Dla rycerza podróż przez ziemie ogarnięte zarazą jest drogą do poznania prawdy o wieczności. Jedynie Śmierć gotowa jest podjąć z nim rozmowę, prowadząc pojedynek szachowy. Stawką w grze jest życie rycerza.
24 godziny z życia trójki przyjaciół. Żyd Vinz, Arab Saïd oraz Murzyn Hubert mieszkają w jednym z blokowisk na paryskim przedmieściu. Jak większość mieszkańców tej dzielnicy, są bezrobotni, pozbawieni perspektyw i nadziei na lepsze jutro. Nuda i bezczynność często kończą się łamaniem prawa oraz potyczkami z policją. Kiedy chłopcy dowiadują się, że stróże prawa dotkliwie pobili ich kolegę, młodego Araba, postanawiają się zemścić. Nakręca się spirala przemocy. Chęć odwetu prowadzi do tragicznego epilogu.
Marcello jest dziennikarzem prasowym. Prowadzi rubrykę plotek. Jest także playboyem, który ekscentrycznym zachowaniem doprowadza swoją dziewczynę do szaleństwa. Ale prawdziwym bohaterem tego filmu jest Rzym i jego mieszkańcy. Odpychająca i zarazem fascynująca społeczność zaludniająca nocą ulice miasta. "Słodkie życie" to film składający się z wielu wątków dających niezwykły i głęboki portret psychologiczny mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju metropolii.
Mark Renton (Ewan McGregor) nie ma ochoty wieść "przyzwoitego" życia. Zamiast kariery, rodziny i przesiadywania przed telewizorem wybiera wieczną balangę, narkotyki i kompletny odjazd. W jego zakręconych perypetiach towarzyszą mu zwariowani przyjaciele: świr Begbie (Robert Carlyle), kobieciarz Sick Boy (Jonny Lee Miller), niezbyt rozgarnięty Spud (Ewen Bremner) i Diane (Kelly Macdonald) - dziewczyna z dobrego domu. Jednak pewnego dnia Mark postanawia zerwać z przeszłością i stać się normalnym obywatelem. Nic z tego - jego przyjaciele nie pozwalają mu tak łatwo się zmienić. Gdy będzie trzeba, zamieszkają w jego mieszkaniu, będą pić piwo, a nawet sprzedadzą telewizor...
Akcja filmu toczy się w trakcie II wojny światowej w niemieckim obozie dla aliantów, niedaleko Dunaju. Wśród żołnierzy amerykańskich jest osoba, która donosi o wszystkim - pilnującym ich strażnikom. Większość uważa, że informatorem jest cyniczny sierżant J.J. Sefton, który cieszy specjalnymi przywilejami u Niemców. Atmosfera wrogości, otaczająca podejrzanego o zdradę oficera dochodzi do kulminacji, w momencie gdy ktoś donosi faszystom o miejscu pobytu więźnia, któremu udało się uciec z campusu. Sefton jest zmuszony w samoobronie odnaleźć na własną rękę zdrajcę.
Ed Wood, reżyser, scenarzysta, producent i aktor, zyskał przez wszystkich krytyków USA dwuznaczną sławę najgorszego reżysera wszechczasów serią tandetnych horrorów i filmów science fiction zrealizowanych przede wszystkim w latach pięćdziesiątych. Były to na wpół amatorskie produkcje, zrealizowane za przysłowiowe psie pieniądze, z koszmarnymi dialogami, byle jakim aktorstwem i niezliczonymi błędami inscenizacyjnymi. Ed Wood jednak wcale nie był przegranym nieudacznikiem. Wręcz przeciwnie, jego nieprawdopodobny optymizm, witalność i inwencja pozwalały mu przez długie lata robić to, co chciał robić i pracować tak, jak to sobie wymarzył.
Monty Brogan - diler współpracujący z rosyjską mafią, ma za 24 godziny stawić się w więzieniu, by odbyć siedmioletni wyrok. Pół roku wcześniej policjanci znaleźli u niego w mieszkaniu znaczną ilość narkotyków. Ostatniego wieczoru spędzanego na wolności Monty idzie z przyjaciółmi, Jacobem i Francisem, do klubu nocnego. Następnego dnia rusza z ojcem w drogę do zakładu karnego. Starszy pan proponuje, że wywiezie go na wschód kraju. Oczyma wyobraźni Monty widzi, jak mogłoby potoczyć się jego życie, gdyby skorzystał z możliwości ucieczki.
Nastoletni Tano (Juan José Ballesta) z okazji ślubu brata dostaje dwudniową przepustkę z poprawczaka. Postanawia spędzić ten czas najlepiej jak potrafi: kradnie by móc kupić alkohol i papierosy, spotyka sie z dziewczyną, pakuje się w problemy, uczestniczy w bójkach, by czuć adrenalinę. Jednak w miarę upływu czasu zdaje sobie sprawę, że dawne rozrywki nie sprawiają mu przyjemności. Pobyt w poprawczaku zmienił jego sposób widzenia świata, a te dwa dni wolności stają się przełomowe w jego życiu.
Powojenny Berlin, lipiec 1945 roku. W Europie zaczyna panować nowy porządek i podział. Do Niemiec przyjeżdża amerykański korespondent wojenny Jake Geismar (George Clooney). Odnajduje swoją miłość z przeszłości, Lenę Brandt (Cate Blanchett), która została prostytutką i desperacko pragnie wyrwać się z Berlina. Lena ukrywa jednak więcej tajemnic, o których Jake nie wie i które sprawią, że zostanie wplątany w zagadkowe morderstwo. Swoje sekrety ma także kierowca wynajęty przez Jake'a - kapral armii amerykańskiej Patrick Tully (Tobey Maguire), który chce pomóc Lenie wydostać się z Berlina. Na dzień przed konferencją poczdamską jego martwe ciało zostaje wyłowione z rzeki. W atmosferze powojennej zawieruchy, gdy trwa obława na nazistów, a Rosjanie i Amerykanie poszukują niemieckiego naukowca, jedyną osobą, która pragnie rozwiązać tajemnicę morderstwa będzie Geismar, który rozpoczyna własne śledztwo...
Polski film z 1966 roku w reżyserii Edwarda Etlera.