Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných. Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika.
Akira Kurosawa sleduje vo svojom najväčšom diele pohyb hľadania a re-konštrukcie skutočnosti. Ukazuje, že tajomstvo síce môže stále unikať a stávať sa centrálnym prvkom, ale zároveň aj prvkom prázdnym, podobne, ako v prípade japonského kráľovského mesta. Rašómon pojednáva o udalosti, ktorá, napriek štyrom svedeckým výpovediam ostane neodhalená.
V roku 1943 kdesi v Burme je britský plukovník Nicholson spolu so svojimi vojakmi väznený v japonskom zajateckom tábore. Veliteľ tábora Saito ho napriek Ženevským konvenciám vylučujúcim fyzickú prácu zajatcov núti postaviť most cez rieku Kwai, ktorý by Japoncom umožnil posunúť front a poraziť spojenecké vojská. Hoci plukovník je spočiatku proti, keď nevidí iné východisko, velí svojim mužom postaviť most. Jeho profesionálna česť mu napriek strategickým vojenským plánom káže postaviť most čo najlepšie. Veliteľ Saito sa zase zžiera myšlienkou, že jeho muži by nikdy nepostavili taký kvalitný most ako Briti. Spojenci pripravujú sabotážnu akciu na most a hoci Nicholson je vojakom verným svojej armáde i krajine, nedokáže sa pozerať na skazu práce svojich vojakov...
Japonsko v roku 1870, kedy mohutnie občianska vojna. Cisárovým úsilím je zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza Nathan Algren, americký veterán mnohých bitiek v boji o nezávislosť, ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť armádu s nimi zaobchádzať. Lenže osud vie byť niekedy veľmi škodoradostný. Po prvej ostrej a neúspešnej bitke kapitána Algrena totiž samuraji unesú a namiesto istej smrti dostane príležitosť spoznať samurajský spôsob života. Algren je svetom samurajov stále viac fascinovaný, celkom podľahne ich tradíciám, motivácii a morálnemu kódexu. Čoskoro sa však schyľuje ku konečnému boju a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať?
Ľúbostný príbeh je voľnou autobiografiou dánskej spisovateľky Karen Blixenovej a formou retrospektívy zachytáva jej dlhoročný pobyt v africkej Keni.
V centre príbehu filmu Zápisky o škandále sú dve ženy, ktoré sa vďaka svojim túžbam a nečakanej zrade ocitnú vo veľmi vyhrotenej situácii. Celý príbeh je i so svojimi zvratmi zaznamenaný v denníku Barbary Covett, despotickej a samotárskej učiteľky na chátrajúcej londýnskej strednej škole, ktorá svojej triede vládne železnou rukou. Žije sama s mačkou Portiou, bez priateľov alebo ľudí, ktorým by sa mohla s čímkoľvek zveriť. V jej osamelom svete dôjde k zásadnej zmene v okamihu, keď sa v škole stretne s novou učiteľkou Shebou Hart. Sheba sa zdá byť presne tou spriaznenou dušou a verným priateľom, akého Barbara vždy hľadala. Keď sa ale ukáže, že má Sheba vášnivý vzťah s jedným zo svojich mladých študentov, zmení sa ich vzájomné priateľstvo na nenávisť. Kým sa Barbara vyhráža, že odhalí Shebino tajomstvo jej manželovi i zvyšku sveta, začínajú sa dostávať do popredia jej vlastné tajomstvá a temné posadnutosti.