Film składa się tylko z 46 ujęć, pozornie ze sobą niepowiązanych, opartych na wolnych skojarzeniach, będących metaforą ludzkości na przełomie wieków. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru nowego milenium, podczas którego ma miejsce dziwna seria wydarzeń: wyrzucony z pracy urzędnik zostaje upokorzony przez swojego szefa, zagubiony imigrant pada ofiarą ulicznego ataku, magik popełnia błąd w czasie występu, a całe miasto dusi w gigantycznym korku. Wątkiem spajającym wszystkie opowieści jest historia Kalle, który w nadziei uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia podpalił swój sklep z meblami. Kalle odwiedza w szpitalu psychiatrycznym syna-poetę, spotyka się z przyjacielem, który sprzedaje krucyfiksy, uważając, że na ten towar po 2000 roku będzie duży popyt...

Henry Moon (Jack Nicholson), złodziej koni skazany na powieszenie, zostaje uratowany, gdy Julia Tate (Mary Steenburgen) zgadza się go poślubić. Moon podąża z nią na jej ranczo, planując uciec przy najbliższej okazji. Panna Tate naciska jednak, żeby obiecał porzucić przestępczą drogę, co uratuje mu życie. Chce, aby zaczął pracować na ranczu. Nie do końca przekonany Henry zostaje. Udaje mu się wydobyć wiele złota, na które czyha już jego dawna banda.

Beatriz, pochodząca z Meksyku terapeutka holistyczna (Salma Hayek), jedzie do swojej klientki Kathy, by zrobić jej odprężający masaż przed ważnym biznesowym obiadem. Kiedy chce wrócić do domu, okazuje się, że samochód nie zapala. Zostaje więc na spotkaniu, otoczona bogatymi przedstawicielami białej socjety. Wyraźnie nie pasuje do towarzystwa, ze swoim pochodzeniem, priorytetami, opowieściami, emocjonalnością. Wystawny obiad szybko przeradza się w niewygodną konfrontację i jest bardzo aktualnym komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej w Ameryce.

Tematyka tzw. filmów "ostatniego tchnienia" już od dawna inspiruje filmowców, zarówno tych niszowych jak i rzemieślników kina mainstreamowego. Wystarczy wspomnieć takie głośne obrazy, jak "Snuff" z 1976 roku, "Guinea Pig 2: Flowers of flesh and blood" czy, z nowszych, trylogię "August Underground". W głównym nurcie pojawiły się zaś takie dzieła, jak choćby "Osiem milimetrów" z Nicolasem Cage oraz "Tesis" Alejandro Amenábara. Jak widać idea podziemia zajmującego się rozpowszechnianiem zarejestrowanych prawdziwych mordów działa niezwykle stymulująco. Fabuła jest tu nieskomplikowana, można by wręcz powiedzieć: szczątkowa. Główną bohaterką jest dziewczyna, która pragnie stworzyć reportaż na temat filmów "ostatniego tchnienia". W tym celu powoli zaczyna zagłębiać się w tę mroczną i - jak się okaże - niebezpieczną tematykę. Tak oto sposób największy koszmar, jaki mogłaby sobie wyśnić stanie się jej udziałem.