Termin "hipernormalizacja" został wymyślony przez rosyjskiego profesora antropologii w odniesieniu do paradoksalnej sytuacji - wszyscy w ZSRR wiedzieli, że ustrój upada, ale nikt nie mógł wyobrazić sobie alternatywy dla ówczesnego porządku. Dlatego politycy i obywatele byli zmuszeni do utrzymywania pozorów funkcjonującego społeczeństwa. W swoim filmie Adam Curtis stara się pokazać, w jaki sposób nastały obecne czasy zagubienia i niepewności, gdy ludzie u władzy są sparaliżowani i nie mają pojęcia, co robić dalej. Gdy na świecie dochodzi do zdarzeń, zdawałoby się, kompletnie poza kontrolą, od Donalda Trumpa i Brexitu, przez wojnę w Syrii i niekończący się kryzys migracyjny, po losowe ataki bombowe. Twórca tłumaczy nie tylko dlaczego dochodzi do tych zdarzeń, ale również to, dlaczego nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć. Film ukazuje, jak całe społeczeństwa Zachodu uciekają w uproszczoną i często fałszywą wizję świata.

Dane stały się cenniejszym atutem na świecie, wyprzedzając ropę naftową. Sięga się po nie, by prowadzić wojnę kulturalną i polityczną. Ludzie na całym świecie walczą o kontrolę naszych najbardziej intymnych danych osobowych. Produkcja od wielokrotnie nagradzanych twórców filmowych, takich jak Karim Amer i Jehane Noujaim, pod tytułem "Hakowanie świata" odkrywa mroczny świat wykorzystywania danych ze zdumiewającym dostępem do osobistych podróży kluczowych graczy po różnych stronach ogromnego skandalu Cambridge Analytica i Facebooka.

Film telewizyjny HBO i BBC pokazuje kampanię brexitową z perspektywy mało znanych strategów z obu stron barykady - obozu opowiadającego się za wyjściem oraz pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Każda ze stron stara się zdobyć przewagę nad przeciwnikiem, zmagając się jednocześnie z walczącymi o światło jupiterów politykami oraz kontrowersyjnymi poplecznikami finansującymi ich działania.