Филмът е кървав разказ за пласирането на дрога в най-стария и опасен бордей в Рио де Жанейро. Малки момчета вече си играят с пистолети по прашните ъгли на улица “Сидаде де Деуш”. Онези, от които взимат пример, са стари приятели от престъпните улични банди. Всеки, роден тук, в кварталите, наречени “фавелас”, вероятно и ще умре тук – по-скоро рано, отколкото късно, и то от насилствена смърт. Бускапе расте в много брутална среда и едва когато вижда за първи път приятелите си през обектива на своята камера, осъзнава, че тя може да се окаже неговото спасение.
Тод Андерсън е момче, изпратено да учи в училището, което са завършили по-големите му братя. Неговият съквартирант, Нийл е изключително умен и популярен младеж, но е принуден да се подчинява на заповедите на баща си. Заедно с другите от класа си, Нийл и Тод, се запознават с професор Кийтинг, техният нов преподавател по английски. Той им разказва за "Обществото на мъртвите поети" вдъхновява ги да обичат поезията и ги окуражава да живеят както те искат. Всеки по различен начин прави това и променя живота си завинаги.
Младият Харолд живее в свой собствен свят, изпълнен с опити за самоубийство и погребения, за да се откъсне от мизерията на семейството си. На едно погребение Харолд среща 80-годишната Мод, която също живее в свой собствен свят. След срещата на двете противоположности двамата осъзнават, че техните различия не са от значение и стават най-добри приятели.
Новото момче в града, чиято самота обърканост и гняв отразяват настроенията сред следвоенната младеж - чувства, които и днес - 50 години по-късно, не са изчезнали.
Началото на 70-те. Смисълът на живота за 15 годишният Уилям Милър може да се въплъти само в една единствена дума и тя е рокендрол. Той изцяло се е посветил на това да пише рецензии за музикални албуми в малък местен вестник в Сан Диего. Текстовете му привличат вниманието на редактора на списанието "Ролинг Стоун" и Уилям получава предложение, за което дори не е мечтал - да отрази турнето на групата "Стилуотър". Предложение, което ще промени живота му.
В зората на Пражката пролет се появява и първият пълнометражен филм на Иржи Менцел, адаптация на роман на Храбал - негов любим автор. "Строго охранявани влакове" е хубав филм, пълнен с хумор, странности и сладко-кисела ирония. Освен здравословен урок по сексуална просвета, филмът предлага и размисъл за смисъла на живота, рисковете на героизма и абсурда на смъртта. Представящ ни се като антигерой, Милош е нежен мечтател, подобен на Хари Лангдън, а възвишената му непохватност напомня тази на Бъстър Китън.
Филмът е базиран на романа „Аутсайдерите” на Сюзан Елоис Хинтън и разказва за група млади момчета, които извършват престъпления, крадат и се пребиват по улиците, сформирани на банди. Отритнати от обществото и забравили за надежди и цели за бъдеще, аутсайдерите се опитват поне да имат своя територия на улицата, където се водят битки за момичета, територия и чест. Всичко това се променя когато един от аутсайдерите убива безмилостно с нож едно момче от съседна банда, за да спаси приятеля си, а други аутсайдери спасяват група деца от пожар в църква и стават герои и лицата им са на първа страница във вестниците!
Филмът представя съзряването на четирима тийнейджъри през последната им лятна нощ, преди да постъпят в колеж. Те откриват нови емоции в състезанието с автомобили. Вдъхновението и крайпътните мотели водят до носталгично връщане към началото на 60-те години.
Оскар Матзерат е необикновено момче. Още като ембрион той е изключително схватлив и отказва да се роди, докато майка му не успява да го съблазни с обещание да му подари тенекиен барабан за третия му рожден ден. Когато този ден настъпва и Оскар получава своя чакан дълго подарък, той взима решение, което променя следващите 18 години от живота му. Виждайки жалкото и двулично поведение на своето немско-полско семейство, Оскар решава да спре да расте и завинаги да остане на три години - решение, което лесно превръща в реалност, падайки от стълбите към мазето.