Bohaterem filmu jest Brian, nieudacznik wychowywany przez nadopiekuńczą matkę, wyparł z pamięci traumatyczne przeżycia. Dręczy go jednak luka we wspomnieniach, którą uznaje za skutek porwania przez kosmitów. Szukając rozwiązania próbuje odnaleźć Neila - chłopca, który pojawia się w jego snach, a który może być kluczem do rozwiązania zagadki "pięciu godzin".

10-letni Sam spędza z rodziną wakacje nad morzem. Wkrótce poznaje nieco ekscentryczną Tess. Spotkanie to okaże się źródłem nie tylko letnich przygód, ale i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze.

Obraz jest adaptacją powieści Jonathana Trigella pod tym samym tytułem. Film opowiada historię Jacka (Andrew Garfield), 24-latka który opuszcza więzienne mury, do których został wysłany jeszcze jako dziecko za popełnienie morderstwa. Jack próbuje się odnaleźć w świecie i rozpocząć życie, którego tak naprawdę nigdy nie miał. Dzięki pomocy przychylnego mu kuratora, przeżywa spóźniony okres dorastania.

Leolo, dojrzewający wrażliwy nastolatek, mieszka wraz ze swą ekscentryczną rodziną w rozpadającej się ruderze na obrzeżach Montrealu. Jego dziadek jest lubieżnym starcem, ojciec spędza całe godziny w ubikacji, zaś dwie siostry z dnia na dzień tracą kontakt z rzeczywistością, by ostatecznie znaleźć się w zakładzie zamkniętym. Jedyną ostoją jest dla chłopca matka. Samotny Leolo ucieka w świat fantazji, wyobrażając sobie, że jego prawdziwym ojcem jest sycylijski chłop, który zapłodnił matkę dzięki spermie w importowanych pomidorach.

Samantha i Teeny podróżują do rodzinnego Shelby w stanie Indiana. Po dwudziestu latach spotykają przyjaciółki z dzieciństwa, Robertę i Chrissy, które nadal mieszkają w miasteczku. Spotkanie staje się okazją do wspomnień. Kobiety wracają pamięcią do czasów dzieciństwa, a dokładnie do 1970 r., który zadecydował o całym późniejszym życiu czterech nastolatek. Wówczas skończyło się ich beztroskie, niewinne dzieciństwo, zaczęły odkrywać świat dorosłych, poznały ludzkie słabości i niegodziwość.

Grupa przyjaciół ze szkoły średniej spotyka się po wielu latach w miasteczku gdzie dorastali. Próbują na nowo odbudować swą przyjaźń i związki jakie ich łączyły, a także poznać na nowo, gdyż wielu z nich powiązało się z innymi ludźmi i w jakiś sposób zmieniło...

15-letnia Rocks mieszka z mamą i małym bratem we wschodnim Londynie, w dzielnicy komunalnych bloków. Ma grupę wiernych przyjaciółek, ma szkołę, ma pasję – w przyszłości chce zostać makijażystką. Pewnego dnia jej życie nagle się odmienia – mama znika, zapewne nie pierwszy raz, zostawia tylko krótki list i trochę pieniędzy. Rocks musi zadbać o siebie i brata. Brutalnie wrzucona w dorosłość, podejmuje coraz bardziej desperackie kroki, aż w końcu przestaje sobie radzić z sytuacją.

Katie ma siedemnaście lat i mieszka ze swoją niefrasobliwą matką w przyczepie w małym miasteczku w stanie Nowy Meksyk. Dziewczyna pracuje jako kelnerka w miejscowym dinerze, a do swojej niskiej pensji dorabia uprawiając seks za pieniądze. Jej wielkim marzeniem jest wyprowadzka do San Francisco. Pewnego dnia Katie poznaje mechanika o imieniu Bruno, w którym zakochuje się bez pamięci.

Jest rok 1875, brytyjski oficer Harry (Heath Ledger) na wieść o wyjeździe do Sudanu rezygnuje ze służby w armii. Jego przyjaciele wysyłają mu cztery białe pióra, uznawane powszechnie za symbol tchórzostwa i hańby. Aby zmyć plamę na honorze, Harry udaje się do Sudanu gdzie w przebraniu ratuje życie tych, którzy nazwali go tchórzem.

Zdolny futbolista ukrywa przed kolegami swoje żydowskie pochodzenie. Chce ukończyć prestiżową szkołę i dostać się na Uniwersytet Harvarda.

Nastolatka Vivian mieszka na przedmieściach Beverly Hills. Razem z nią, pod jednym dachem, żyje jeszcze dwóch braci i rozwiedziony ojciec. Żyją dość skromnie, gdyż jedynym ich źródłem utrzymania jest ich wujek Mickey, którego córka ma się do nich wprowadzić. Dziewczyna wyszła właśnie z kliniki odwykowej i jest dość wyzwolona. Po niedługim czasie, dziewczyna staje się idolką dla Vivian, z czego nie jest zadowolony jej ojciec.

Nastoletnia Mickey Peck mieszka w małym mieście Anaconda w stanie Montana. Jest pełna determinacji, by pomóc ojcu Hankowi doprowadzić się do porządku. Po wojnie w Iraku mężczyzna cierpi na syndrom stresu pourazowego, który pogłębiony jest dodatkowo przez utratę żony. Na skutek bolesnych doświadczeń Hank uzależnił się od opioidów. Mickey z jednej strony chce trzymać ojca w ryzach, z drugiej zaś marzy o studiach na zachodnim wybrzeżu i samodzielności. Kiedy Hank zaczyna zachowywać się coraz bardziej destrukcyjnie, nastolatka staje przed dylematem...