Mark Renton (Ewan McGregor) nie ma ochoty wieść "przyzwoitego" życia. Zamiast kariery, rodziny i przesiadywania przed telewizorem wybiera wieczną balangę, narkotyki i kompletny odjazd. W jego zakręconych perypetiach towarzyszą mu zwariowani przyjaciele: świr Begbie (Robert Carlyle), kobieciarz Sick Boy (Jonny Lee Miller), niezbyt rozgarnięty Spud (Ewen Bremner) i Diane (Kelly Macdonald) - dziewczyna z dobrego domu. Jednak pewnego dnia Mark postanawia zerwać z przeszłością i stać się normalnym obywatelem. Nic z tego - jego przyjaciele nie pozwalają mu tak łatwo się zmienić. Gdy będzie trzeba, zamieszkają w jego mieszkaniu, będą pić piwo, a nawet sprzedadzą telewizor...

Jake i Rose, para młodych kochanków, poznają i zakochują się podczas dziewiczego rejsu "niezatapialnego" transatlantyku Titanic. Nie dane im było jednak zaznać pełni szczęścia i miłosnych uniesień. Gdy luksusowy liniowiec wpada na górę lodową, ich pełen pasji, płomienny romans przeradza się w przerażającą, mrożącą krew w żyłach walkę o przetrwanie o życie. Reżyserem "Titanica" jest prawdziwy wizjoner w świecie kina, James Cameron, wielokrotnie nagradzany reżyser. Stworzył on nieporównywalne z niczym dzieło, po mistrzowsku żonglując uczuciami swoich bohaterów, miłość przeplatając z nienawiścią, hart ducha i odwagę konfrontując z podłością i tchórzostwem w obliczu wielkiej katastrofy i sprawiając, że film "Titanic" to istny triumf kinematografii.

Berlin, kwiecień 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Wśród "świty" wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. To jej wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich, spędzonych w izolacji, dwunastu dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Te dramatyczne dni wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. Co naprawdę wydarzyło się 10 metrów pod ulicami Berlina?

Porucznik John G. Dunbar po bohaterskiej szarży na oddział wojsk Południa zostaje odznaczony; ponadto w nagrodę może wybrać dowolną placówkę, w której będzie służył. Wybór pada na Fort Sedgewick znajdujący się pod jurysdykcją kpt. Cargilla. Wojska stacjonujące w Forcie Sedgewick są wyczerpane, z nadzieją wypatrują karawany z Fortu Hays wiozącej zaopatrzenie. Dunbar zastaje fort opustoszały i zdewastowany. Okazuje się, że w pobliżu znajduje się osada Indian z plemienia Lakota...

Solaris – planeta, która materializuje obraz tych, z kim nie jesteśmy w stanie się rozstać w swoich myślach, uczuciach, życzeniach, bez względu na to, jakiego rodzaju są to uczucia: czy to miłość, żal, czy poczucie winy. Solaris nie więzi, ale i nie wypuszcza swoich gości, wciela jedynie w życie to, z czym nigdy nie będzie się w stanie rozstać. W dużej mierze film stanowi połączenie fantastyki z rozmyślaniami o kosmosie, Ziemi, człowieku, sumieniu, życiu, śmierci i odpowiedzialności przed przyszłością.

Grace (Nicole Kidman), uciekając przed gangsterami przybywa do odciętego od świata miasteczka w Górach Skalistych, Dogville. Za namową samozwańczego przewodniczącego miasteczka, Toma (Paul Bettany), społeczność Dogville zgadza się ukryć Grace. W zamian za to kobieta zgadza się dla nich pracować. Szybko przekonuje się jednak boleśnie, że w Dogville dobroć można różnie rozumieć.

Nie minął rok od chwili, gdy człowiek stanął na Księżycu, a już dla większości Amerykanów misja Apollo 13 była jeszcze jednym rutynowym lotem w Kosmos. Do czasu jednak, gdy ciszy przestrzeni nie rozdarły znamienne słowa: "Houston, mamy problem." Tamte ciężkie chwile z kwietnia 1970 roku przypomina Ron Howard w kosmicznym dreszczowcu z udziałem Toma Hanksa oraz innych znanych aktorów. Oto zawieszeni 400 tysięcy kilometrów nad Ziemią w uszkodzonym pojeździe kosmicznym astronauci Jim Lovell (Hanks), Fred Haise (Bill Paxton), Jack Swigert (Kevin Bacon) rozpaczliwie walczą o przetrwanie. Jednocześnie w Ośrodku Kontroli Lotów astronauta Gene Kranz (Ed Harris) na czele bohaterskiej załogi robi wszystko, aby sprowadzić ich na Ziemię. "Apollo 13" to zapierająca dech w piersiach opowieść o przygodzie, wierze i odwadze. Historia, która wydarzyła się naprawdę!

Rok 1972. Sydney Schanberg zostaje wysłany do Kambodży jako korespondent New York Timesa. Jego zadaniem jest relacjonowanie nasilających się zamieszek pomiędzy Czerwonymi Khmerami a rządem. Asystent Sydneya - Dith Pran to mieszkaniec Kambodży, dobrze zorientowany w sytuacji politycznej kraju. Dith jest niezastąpiony jako tłumacz, mediator, ale także jako przyjaciel. Kiedy w kwietniu 1975 roku zwycięskie wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą Phnom Penh, życie przyjaciół ulega nieodwracalnej zmianie, a Pran trafia do obozu pracy.

Gdy Viktor Navorski, turysta z Europy Wschodniej, przylatuje do Nowego Jorku, w jego ojczyźnie ma miejsce zamach stanu. Amerykańskie władze nie uznają paszportu mężczyzny, więc miejscem przymusowego pobytu staje się dla niego hala terminalu…

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium z 1972 roku przeszły do historii nie ze względu na rekordy sportowe jakie tam padły, ale tragedię, która rozegrała się 5 września. Tego dnia członkowie palestyńskiej organizacji "Czarny Wrzesień" wdarli się na teren olimpijskiej wioski biorąc do niewoli 11 członków izraelskiej reprezentacji. 21 godzin później, w wyniku nieudolnej akcji antyterrorystycznej, zginęli wszyscy sportowcy i pięciu z ośmiu porywaczy. W swoim kolejnym filmie Steven Spielberg... powraca do tragicznych wydarzeń. Opowiada jednak nie tylko o dramatycznym losie izraelskich sportowców, ale głównie o wydarzeniach, jakie nastąpiły po terrorystycznym ataku.

Amerykański luksusowy statek "Posejdon" wypływa z Nowego Jorku do Grecji. Na Morzu śródziemnym trwa na pokładzie liniowca szampańska zabawa sylwestrowa. Tuż po północy gwałtowna fala uderza z ogromną siłą w statek, powodując niebezpieczny przechył i zniszczenia. Ogarnięci panicznym strachem pasażerowie próbują walczyć o życie. Groźną sytuację stara się opanować pastor Frank Scott.

Koniec 1944 roku, żołnierze wrogich armii: Fin oraz Rosjanin trafiają do gospodarstwa Laponki. Cała trójka zmuszona jest do współpracy mimo nienawiści i barier językowych.

"Fakty i akty" to opowieść o pewnym niezwykłym przedsięwzięciu. Dochodzi bowiem w Białym Domu do ogromnego skandalu, w który wmieszany jest sam prezydent. Conrad Brean (Robert De Niro), doradca i wysoki urzędnik Białego Domu, którego zadaniem będzie zatuszowanie seksualnych wyczynów prezydenta w przededniu wyborów. Kiedy konieczne staje się odwrócenie uwagi mediów i opinii publicznej od tego wydarzenia, Brean wynajmuje hollywoodzkiego producenta Stanleya Motssa (Dustin Hoffman). Wspólne przedsięwzięcie tych manipulatorów to wywołanie wojny z... Albanią (dlaczego Albania?, a dlaczego nie - odpowiada Brean). W skład ekipy Motssa wchodzą najlepsi z najlepszych w branży hollywoodzkiej. Łączą oni siły z zespołem z otoczenia prezydenta i tworzą niesamowitą fikcyjną "wojnę". Niestety nie wszyscy będą chcieli uwierzyć w konflikt z odległą Albanią.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy.

Historia czarnoskórego malarza, który zdobył sławę jako dziewiętnastolatek i zmarł w wieku 27 lat. Film przedstawia kolejne etapy jego kariery, przyjaźnie w nowojorskim świecie artystycznym oraz wyjaśnia przyczyny przedwczesnej śmierci.