Umění francouzského šansoniéra vyobrazené pomocí jeho písní, vystoupení a dalších archivních materiálů... Yves Montand nebyl jako dítě italských přistěhovalců předurčen ke hvězdné kariéře. Už v jedenácti letech začal pracovat v továrně. Jeho okouzlení světem muzikálů mu ale ukázalo cestu, po které se nakonec vydal. Během ní ho ovlivnila řada žen – v úvodu kariéry Édith Piaf, která ho naučila trikům řemesla, následně Simone Signoretová, jeho manželka a zároveň největší fanynka, nebo třeba slavná Marilyn Monroe, s níž v úvodu své americké kariéry prožil krátký románek. Archivní materiály přiblíží i jeho turné po SSSR nebo interpretaci klasických písní „Chansonnette“, „Bella Ciao“ a „A Paris“.

Když byl tento film poprvé promítán, vyvolal řadu protichůdných názorů. Smyslem tohoto filmu není popisovat dějiny Třetí říše. Pojednává o vztahu Adolfa Hitlera k německému národu, o okolnostech, které Hitlera formovaly a umožnily mu vzestup - i o jeho přívržencích. Kolik lidí jej vlastně podporovalo? K činům, které neměly obdoby, bral Hitler odvahu z pocitu shody s vlastním národem. Proč zakrývat, že většina Němců dávala Hitlerovi za pravdu a že se s ním ztotožňovala? Film chce ukázat, jakými prostředky se toto soužití realizovalo a kolik zaslepenosti v něm bylo obsaženo. Cena, kterou si to vyžádalo, je všeobecně známa.

Tommaso Buscetta byl prvním z mafiánských bossů, kdo v roce 1986 proti tomuhle zločineckému spolku svědčil. On i jeho rodina přišli úplně o všechno.