Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

Po zatonięciu alianckiego statku trzy kobiety i sześciu mężczyzn ewakuuje się do łodzi ratunkowej. Wśród pasażerów jest Niemiec, kapitan łodzi podwodnej, która odpaliła zgubną dla niego torpedę. Przebiegły Niemiec manipuluje załogą. Chce, by łódź ratunkowa popłynęła w miejsce, które patroluje niemiecki okręt podwodny. Groźne plany Niemca odkrywa jeden z Amerykanów. Niestety, zaraz potem zostaje wyrzucony za burtę. Pozostali rozbitkowie próbują pozbyć się groźnego współpasażera.

Opowieść o ludziach, których losy skrzyżowały się w czasach wojny, w obliczu nieznanego dotąd okrucieństwa. W historii tej przeplatają się życiowe ścieżki trzech osób: rosyjskiej emigrantki Olgi, arystokratki i uczestniczki francuskiego ruchu oporu, francuskiego kolaboranta Jules’a oraz Niemca Helmuta, wysoko postawionego oficera SS.

Film oparty jest na prawdziwej historii Maxa Manusa, partyzanta norweskiego ruchu oporu. Ukazuje jego losy od wybuchu II wojny światowej aż do lata 1945 roku. Po zakończeniu kampanii zimowej przeciwko Rosjanom w Finlandii Max Manus wraca do Norwegii okupowanej przez Niemców. Bardzo szybko dołącza do ruchu oporu, stając się jednym z najważniejszych członków tzw. Gangu z Oslo, dowodzonego przez Gunnara Sønsteby. Partyzanci podejmują wiele akcji przeciwko nazistom, w tym m.in. przeciwko statkom niemieckim stacjonującym w porcie Oslo, z których najbardziej znaną było zatopienie torpedowca Donau.

Film oparty jest na wydarzeniach jakie rozegrały się zimą 1944 r. w Ardenach, kiedy to Hitler postanowił skierować przeciwko Aliantom swoją ostatnią ofensywe. Jej powodzenie zależało od tego czy niemieckiej armii uda się w wyznaczonym czasie zdobyć alianckie zapasy paliwa i czy utrzymująca się wtedy pogoda uniemożliwi wojskom sprzymierzonym loty samolotami. Obraz ten był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu za muzykę i role drugoplanową Savalasa.

Rok 1941 – Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom Bielskim udaje się schronić wraz z grupką uciekinierów w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Na początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze rozchodzi się, w lesie pojawia się coraz więcej mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, dla których bracia są jedyną nadzieją na przetrwanie. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci – Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.

W czasie II wojny światowej bombowiec "Memphis Belle" odbył dwadzieścia cztery zwycięskie loty nad Europą. Z każdym kolejnym lotem załoga stawała się coraz sławniejsza. Rodaków cieszyła ich ogromna odwaga i niezwykła siła charakterów, dzięki której wytrzymywali w skrajnie trudnych warunkach, przez wiele godzin w lodowatym zimnie, zamknięci w kadłubie bombowca. Ich ostatnią akcją bojową jest udział w dywanowym nalocie na fabrykę zbrojeniową w Bremie. Przed nimi wiele godzin lotu, niemieckie myśliwce i baterie artylerii przeciwlotniczej. "Ślicznotka z Memphis" to kryptonim legendarnego samolotu z okresu II wojny światowej, którego załoga zyskała miano niepokonanej. Film opowiada o ostatniej misj latającej fortecy.

Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych przez NKWD.

Film sensacyjny w reżyserii mistrza gatunku Johna Woo ("Mission: Impossible 2"), którego akcja rozgrywa się w czasach II wojny światowej. Podczas bitwy o Saipan sierżant Joe Enders (Nicolas Cage) otrzymuje rozkaz chronienia szyfranta Bena Yahzee (Adam Beach) - młodego Indianina z plemienia Nawaho. Język Nawaho używany do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości był jedynym kodem, którego wrogowi nie udało się złamać. Dlatego też dalsza część rozkazu otrzymanego przez Endersa brzmiała, że jeżeli zaistnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo, że szyfrant wpadnie w ręce wroga Enders musi chronić kod "za wszelką cenę". Gdy Endersa i Yahzee zaczynają łączyć więzy przyjaźni sierżant staje w obliczu straszliwego wyboru: jak daleko posunie się by uchronić klucz do szyfru?

Europa w czasie drugiej wojny światowej. Młoda Angielka zakochuje się w pilocie RAF-u. Kiedy ten zostaje zestrzelony nad walczącą Francją, postanawia wstąpić do wywiadu i wyruszyć mu na pomoc. Zostaje przerzucona do Francji, gdzie współpracuje z ruchem oporu. Sytuacja zaczyna się komplikować - kiedy na jej drodze staje członek francuskiego podziemia, Charlotte (Cate Blanchett) staje przed trudnym wyborem...

Film fabularny rozgrywa się w latach 1942 - 1943 i opowiada historię powstania jednostki wojskowej w Związku Radzieckim oraz udział żołnierzy czeskich i słowackich w walkach na froncie wschodnim.

Podczas II wojny światowej w Londynie dziewięcioletni George zostaje ewakuowany na wieś przez swoją matkę, Ritę, by schronić się przed bombardowaniami. Krnąbrny i zdeterminowany, by powrócić do rodziny, George wyrusza w niesamowitą, niebezpieczną podróż powrotną do domu, podczas gdy Rita usiłuje go odnaleźć.

Film „Six Triple Eight” opowiada inspirującą prawdziwą historię niesamowitych i odważnych kobiet z jedynego batalionu z czasów drugiej wojny światowej, który składał się wyłącznie z czarnoskórych kobiet. Było ich 855 i choć w momencie wcielenia do wojska nie miały pojęcia, czym będą się zajmować, szybko otrzymały życiową misję — posortować niedoręczone listy z trzech lat. Była to iście herkulesowa praca, lecz zdołały ją wykonać — i to o połowę szybciej, niż wstępnie zakładano. Pomimo dyskryminacji, w obcym, zniszczonym wojną kraju udało im się przebrnąć przez 17 milionów listów, pomagając amerykańskim żołnierzom odnowić kontakt z rodzinami i bliskimi w kraju. Na co dzień przyświecało im motto: „gdy nie ma poczty, morale spada”. Kobiety z 6888. batalionu nie tylko dostarczały listy, lecz również niosły nadzieję.