Филмът разказва за връзката между две жени от различни социални прослойки в Ню Йорк от 50-те години на ХХ в. Флиртът води до приятелство, страстна любовна връзка между двете дами и разбити сърца.Потиснатата сексуалност в Америка в средата на 20 век е тема, която винаги би могла да бъде актуална – не само заради стремежа да се хвърли светлина върху отминалото време, но и поради факта, че все още има много неща, които трябва да бъдат променени, за да се нарече съвременното общество наистина демократично, премахнало всякаква следа от сегрегация....

Киното многократно е третирало насилието и погазването на човешкото достойнство в армията. Но Могилата" се откроява като едно най-ярките и силни произведения на тази тема. Филмът показва няколко дни от живота на петима английски войници в лагер за военнопленници по време на Втората световна война. Още от първия миг изниква остър конфликт между новодошлите и командването на лагера. Развитието на конфликта откроява цял ред проблеми: кариеризъм и страх, расизъм и безотговорност, примиренчество и неустойчивост... Във филма усещаме страстно отрицание на военщината и отхвърляне на бруталната власт. Строгата режисура насища всеки кадър с драматизъм и напрежение." Александър Соколски

Безкрайна пустиня, боецът Сухов припалващ цигара от запаления фитил на калъпа динамит, неугледния Петруха с вечно засичащата пушка-трилинейка, обаятелния бивш царски митничар Верещагин с омръзналият му черен хайвер и знаменитите песни-балади, ловкия Саид с незабравимото "Стреляли", злодея Абдула с бандата му, любознателната Гюлчетай, играеща си с костенурка.... Това са част от незабравимите образи на героите в култовия за много поколения руски филм. Съветски хит, който отдавна се знае наизуст от много любители на руското кино . Това е филмът, който отлично показва руската душевност и затова е станало "задължителна" традиция, да бъде гледан от космонавтите преди всеки полет. И до днес космонавтите на Русия гледат „Бялото слънце на пустинята“ за късмет преди излитане.

Америка, средата на 70-те години на ХХ век. Главният герой е средностатистически юноша, вманиачен по "Междузвездни войни" и тайно влюбен в своята съседка Адриане. Внезапно обаче, плъзва зараза от тежка епидемиологична болест - синдром на Лайм и това променя из основи спокойния му живот и тихата му природа. Америка е обхваната от паника и параноя. Една от жертвите на епидемията е Адриане. Баща й е принуден да напусне работа, заради разпространението на болестта. За да се издържат, майка й е принудена да започне работа във фирмата, в която работи бащата на Скот и между двамата веднага се разразява бурна връзка. Това разбива всички шансове нещата да се оправят и всичко да се подреди както трябва.

Основан на романа на Патриша Хайтсмит създаден през 1962 г., филмът "Викът на кукумявката" разказва за младият Робърт Форестър (Пади Консидайн), който напуска големия град и бившата си жена, за да потърси спокойствие в малко градче. За да се откъсне от проблемите си, той започва тайно да наблюдава обикновения домашен живот на жена, която не познава. Той я следи ежедневно през кухненския й прозорец. Когато обаче Джини (Джулия Стайлс) разбира това, не се обажда в полицията. Вместо това жената се чувства странно съпричастна към Робърт и решава да го покани в дома си. Така той започва връзка с нея, което води до ужасни последици, след като приятелят й Грег (Джеймс Гилбърт) научава за това. Мъжът решава да се саморазправи с тях по ужасен начин.

Сценарият е по мемоарите на Кен Бейкър "Мемоари на тялото ми" ("Man Made: A Memoir of My Body"), които разказват за преживяванията на Бейкър (ролята му ще бъде изиграна от Джони Симънс), когато на трийсетгодишна възраст за първи път влиза в пубертета. Това се дължи на факта, че е бил претърпял операция за отстраняване на хипофизната жлеза, което отложило нормалното му развитие.