Pianistka Traude Krüger vyučuje již 60 let hru na klavír v jedné ženské věznici. Až to skoro vypadá, že si sama odpykává trest. Když má začít vyučovat uzavřenou, nevypočitatelnou a agresivní Jenny, která sedí za vraždu, zprvu to odmítne. Ale v okamžiku, kdy tuto vzpurnou dívku uslyší hrát, změní své rozhodnutí. Její nadání je zcela zřejmé a je ukryto pod slupkou drsné holky s násilnickými sklony k sobě samé, ale i k okolí. Hodiny klavíru vypadají spíše jako vzájemné měření sil. A tak se pustí do boje: proti sobě, ale i do boje společného, neboť v sázce je důležitá klavírní soutěž, během níž zbývají Jenny právě 4 minuty, aby dokázala něco, co by od ní nikdo - ani samotná Traude - nečekal.
Živý koncert z Rudolfina s průvodními slovními poetickými charakteristikami mezi větami.
Bennewitzovo kvarteto je smyčcový soubor, který patří mezi současnou špičku komorní hudby v českém, ale i mezinárodním měřítku. Velice úspěšně navazuje na slavnou tradici české komorní kvartetní hudby. Koncertuje po celém světě a vedle bohatého a kritiky vysoce ceněného hudebního projevu se prezentuje ojedinělým výběrem repertoáru a v dramaturgii svých koncertů dbá na propagaci české hudby. Členové souboru jsou komunikativní, mladí lidé, kteří dokáží svou práci i zpropagovat a tzv. „prodat“. A dělají to nesmírně sympaticky, soustředěně a dynamicky. Přitom vědí, že základem musí být velmi kvalitní hudební výkon. Jak vznikl před více než dvaceti lety soubor a jak se tam každý z nich vlastně dostal? Jaké má kvarteto podle nich přednosti a jaké úspěchy? Jak vybírají repertoár a kdo má na zkouškách hlavní slovo? A diskutuje se vůbec ohledně nuancí interpretace? A jaké to je být většinu času na turné, obklopen stále stejnými lidmi?
Proslulá Paukenmesse v podání amerického dirigenta a skladatele v bavorské bazilice v Ottobeurenu... Latinský název díla Missa in tempore belli (Mše v čase války) připomíná válku vedenou mezi rakouským císařem Františkem proti Francii, jejíž mladý generál Bonaparte spěchal od jednoho vítězství k druhému. V srpnu 1796 museli ve Vídni mobilizovat své pluky. Podtitul Paukenmesse, znamenající Mše s údery kotlů, pochází z úderné závěrečné části díla provázeného zvukem tympánů a žesťových nástrojů. Dramatické vojenské zvuky jsou o to nápadnější, že Haydn převádí hudbu do horečné modlitby za mír. Mše prvně zazněla 26. prosince 1796 v Piaristickém kostele Maria Treu ve Vídni. Haydn byl vysoce zbožný muž, který zpravidla zakončoval své skladby slovy: Chvála Bohu. Leonard Bernstein provedl tuto mši v Bazilice v historickém obchodním městě Ottobeuren 30. září 1984.
Romantická opereta ve třech dějstvích o bohaté dívce, která při výběru životního partnera váhá mezi dvěma muži... Zoričino (Cornelia Horaková) zasnoubení s okouzlujícím a seriózním Jonelem Bolescu (Iurie Ciobanu) se blíží. Avšak ona je více přitahována svůdným a duchaplným houslistou Jöszim (Vincent Schirrmacher), s nímž by ráda uprchla. V rozpacích, jak by se měla rozhodnout, vzpomene si Zorika na starou lidovou pověru, že dívky, které se napijí vody z řeky Cerna o mariánské noci, v jejím případě dokonce před zasnoubením, budou schopny vidět svou budoucnost. Napije se tedy z říčních vod a ve snu vidí život, který může očekávat, pokud by si vybrala Jösziho. Když opět procitne, je šťastná, že to byl jen sen. Poznává své pravé city a pochopí, kam skutečně patří. Zasnoubí se tedy s Jonelem a je šťastna, že osudové útrapy byly pouhým snem...
Legendární salcburský dirigent řídí Berlínské filharmoniky při provedení skladeb Richarda Strausse Smrt a vykoupení a Metamorfózy... Symfonická báseň Richarda Strausse Smrt a vykoupení (Tod und Verklärung) byla dokončena na podzim 1889. Tehdy bylo jejímu tvůrci 25 let. Zpodobňuje umělcův skon ve čtyřech obrazech. Umírajícímu muži se vybavují vzpomínky na jeho život, nevinné dětství, spory a boje v dospělosti, dosažení jeho kariérních cílů a konečné vykoupení. Není bez zajímavosti, že skladatel před svou smrtí prohlásil tuto skladbu za kompozičně dokonalou, přesně zrcadlící jeho pocity.
Unikátní prostor Dianina chrámu v Lednicko-valtickém areálu ožívá koncertem Talichova kvarteta díky programu Lednicko-valtického hudebního festivalu. Záznam výjimečného hudebního programu vznikl v roce 2022 při příležitosti šedesátiletého výročí tohoto uznávaného smyčcového kvarteta, jehož složení se sice již mnohokrát proměnilo, ale název na počest významného českého dirigenta zůstal. Na koncertě pro Lednicko-valtický hudební festival vystoupí ve složení Jan Talich, Roman Patočka, Radim Sedmidubský a Petr Prause. Koncert využívá a dále rozvíjí genia loci Dianina chrámu, romantické stavby parafrázující římské triumfální oblouky, zvaného jinak také Rendez-vous.