Venezuela, Guatemala, Kuba, Chile, Salvador, Bolívia: népek küzdelme a demokráciáért az amerikai imperializmus ellen az 1950-es évek Latin-Amerikája óta, ahol puccsokat és diktatúrákat támogatott az USA.

Az Egyesült Államokba emigrált görög filmrendező visszatér a szülővárosába, hogy részt vegyen egyik sokat vitatott filmjének vetítésén. De más feladata is van: a legelső, a Manaka fivérek - a balkáni film úttörői - által a század elején forgatott film tekercseit akarja megtalálni. A rendező a kutatás során bejárja Dél-Kelet-Európa zűrzavaros helyszíneit. Útközben saját múltjával szembesül, és találkozik asszonyokkal, akiket szeretni tudna. A mindeddig előhívatlan Manaka-tekercseket - az Odüsszeusz című némafilmet - végül Szarajevóban találja meg, s rátalál a film úttörőinek tiszta, belső béke által áthatott szellemiségére. "Ez messze a legnehezebb film, amit valaha is csináltam." - vallja Angelopoulos. "Maga a forgatás összesen 20 hétig tartott, és úgy alakult, hogy két tél is beleesett. Bejártuk az egész Balkán-félszigetet; ahogy egyik helyszínről a másikra költöztünk, negyvenszer léptünk át különböző határokat, legtöbbjüket az utóbbi néhány évben állították fel."

A király, VIII. Henrik egy bálon látványosan mutatja ki, hogy ráunt feleségére, Katalinra, a "bús, spanyol tehénre" és szívesen múlatná az idejét Thomas Boleyn fiatalabbik lányával, Annával. (Anna nővére egyébként Henrik gyermekét hordja a szíve alatt). Ám Anna - testvére példájából tanulva - kijelenti, hogy csak akkor kaphatja őt meg a király, ha előbb feleségül veszi. Henriknek csaknem eszét veszi a szerelem, vagy a férfiúi kivagyiság, és mindent megmozgat, hogy elváljon a feleségétől, akit egyébként nem kevésbé botrányos körülmények között vett el annak idején.

James Cameron, a 11 Oscar-díjat nyert Titanic és A Mélység titka című filmjeivel elárulta, hogy egyik legnagyobb szenvedélye a végtelen tenger. A világ legsikeresebb rendezője, a mélység szerelmese a korábbi filmjeiben használt egyedi fejlesztésű vízalatti kamerák segítségével ismét elvezet minket a tenger mélyére, hogy felfedje a sötétben rejtőző, ismeretlen, és az emberi szem számára riasztó külsejű lények titkát! A tenger mélyének ásványokban gazdag, olykor jéghideg, másutt a vulkanikus tevékenységek miatt elképzelhetetlenül forró környezete olyan idegen számunkra, mintha csak egy másik bolygóra érkeztünk volna. Az élet mégis utat tört magának itt is. Vajon nem ezek a lények állnak a legközelebb azokhoz a földönkívüliekhez, akikről a fantasztikus regények, filmek szólnak?