Potonuće Titanika je predstavljeno na realističan način u ovoj napetoj britanskoj drami. Katastrofa je prikazana u velikoj mjeri iz perspektive drugog časnika na brodu. Unatoč brojnim upozorenjima na led, brod isplovi, napredujući stabilnim tempom. Kada brod udari santa leda, posada i putnici otkriju da na brodu nema dovoljno čamaca za spašavanje, i tragedija počinje.

Godine 1944. britanski vojni zrakoplov je srušen, a nacisti zarobe jedinog preživjelog, američkog generala koji je upućen u najtajnije savezničke planove, pa i točan datum Dana D. Britanska obavještajna služba hitno organizira skupinu za njegovo spašavanje iz dobro čuvane njemačke utvrde. Komandose predvode britanski časnik, major John Smith (R. Burton) i vrlo sposobni američki poručnik Morris Schaffer (C. Eastwood). Uspijevaju doći do dvorca u kojem je zarobljeni general, no upadaju u zamku. Shvaćaju da su izdani. Pokazuje se da su izdajnici trojica majorovih ljudi, no još je gore to što je stvar 'procurila' s mnogo više razine.

Veliki brod isplovi i punom parom hrli u susret katastrofi. Propast luksuznog putničkog broda RMS Titanic 1912. godine čitav je svijet doživio kao prvi znak katastrofe do koje će jednog dana dovesti tehnički napredak. Njemačkom filmu Titanic iz 1943. pošlo je za rukom da tu tragediju iskoristi kao temelj za antibritansku propagandu. Iskvarena moć novca ili, bolje rečeno, cinični britanski 'berzanski' kapitalizam (Börsenkapitalismus), kako su nacisti pogrdno nazivali ekonomski sustav u Velikoj Britaniji, brod su, navodno, bukvalno otjerale u propast. Vlasnik linije po svaku cijenu je htio postaviti novi rekord u brzini putovanja. On se nadao da će na taj način omogućiti porast vrijednosti dionica njegove tvrtke, što bi ga spasilo od bankrota. Da bi ostvario taj cilj, spreman je i da sve putnike i članove posade otjera u propast. Na opasnost u kojoj se brod nalazi upozorava samo prvi časnik, Nijemac Petersen (izmišljeni lik), ali ga nitko ne sluša.