Opowieść o burzliwym romansie głośnej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i mężem Diego Riverą. Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, burzliwy związek z Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Swoją bohaterką ogłosił ją amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fasynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".

Harold Crick, pracownik Urzędu Skarbowego, poborca podatków, prowadzi monotonne, niezmienne od lat życie. Harold je sam, sam chodzi po ulicy, sam kładzie się spać. Nie ma dziewczyny. Nie ma przyjaciół, oprócz towarzyszących mu wszędzie liczb. Nie ma żadnego zamiłowania, hobby, talentu (jest dobry tylko w matematyce). Pewnego dnia wszystko zaczyna się zmieniać. Harold myjąc zęby słyszy nagle kobiecy głos, który snuje narracje w trzeciej osobie. Ponadto jest to narracja opowiadająca o Haroldzie. Narrator opisuje dokładnie wszystkie jego czynności, ukryte myśli i wyobrażenia. Harold nie wie, co się dzieje, lecz prawdziwy niepokój wzbudza w nim zapowiedź jego nieuchronnej śmierci.

Wschodnie wybrzeże Nowej Zelandii, Whangara. Ludzie tam mieszkający żyją zgodnie z pewnymi hierarchiami wynikającymi z ich tradycji. Legenda będąca podstawą ich kultury mówi, że ród został zapoczątkowany tysiące lat temu przez niejakiego Paikea, który znalazł się w tym miejscu wybrzeża po rozbiciu jego kanoe, uratowany przez wieloryba (płynąc na jego grzebiecie -stąd tytuł: "Whale Rider"). Zgodnie z tradycją przywódcą rodu był zawsze mężczyzna spełniający określone warunki swojego pochodzenia i ... urodzenia. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że te warunki w kolejnym pokoleniu spełnia Pai (Keisha Castle-Hughes). Problemem jest jednak to, że... jest kobietą. Na przekór ludziom i tradycji młoda dziewczyna postanawia udowodnić swoją wartość...[filmweb.pl]

Wzruszająca, realna, a jednocześnie pełna magii dramatyczna opowieść o mieszkańcach mongolskiej pustyni Gobi, którzy muszą stawić czoła sytuacji kryzysowej, kiedy wielbłądzica odrzuca młode po wyjątkowo trudnym porodzie. Młode nie przeżyje bez mleka matki. Zgodnie z odwiecznym rytuałem zostaje sprowadzony muzyk, który ma odprawić ceremonię skłaniającą wielbłądzicę do opieki nad młodym, co więcej sprawi, że zwierzę załka.

Barbara jest surową nauczycielką, która żelazną ręką trzyma swoją klasę. Nie ma rodziny, ani przyjaciół. Jej świat ulega przemianie, kiedy w szkole pojawia się nowa nauczycielka Sheba Hart. Kiedy Barbara odkrywa, że Sheba ma romans z jednym ze swoich uczniów, ich relacje przyjmują dramatyczny obrót.

Jest to historia niecodziennej przyjaźni dwóch dziewczynek - Pauliny Parker (Melanie Lynskey) i Juliet Hulme (Kate Winslet). Obie odkrywają w sobie "pisarskie powołanie" i tworzą oryginalne opowiadania o wymyślonym świecie: swoistym raju - królestwie pełnym księżniczek i książąt. Zatracają się w tym tak dalece, że zrywają kontakt z rzeczywistością. Rzeczywistość jednak nie daje się odsunąć i brutalnie daje o sobie znać. Chora na gruźlicę Juliet musi przebywać w odizolowanym sanatorium. Osamotniona Paulina koniecznie chce być razem z przyjaciółką. Obie dziewczynki znajdują rozwiązanie swego problemu, które we wstrząsający sposób zmienia cały dotychczasowy klimat filmu.

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.