"Przeżyliśmy wojnę" to "doskonały polityczny film sensacyjny o złożonej fabule, utrzymujący widza w stanie niepewności" (People Magazine), oceniony jako "jeden z najlepszych i najbardziej genialnych współczesnych filmów amerykańskich" (Roger Ebert).

Chaplin gra w tym filmie zdetronizowanego króla z Estrovii, który przybywa do Nowego Jorku. Wizyta monarchy jest sporym wydarzeniem w mieście. Król zaprzyjaźnia się z uświadomionym politycznie dziesięciolatkiem, co ściąga na niego podejrzenia o sympatie komunistyczne. W konsekwencji zostaje wezwany na przesłuchanie przed Komisją do Badania Działalności Antyamerykańskiej. Film, z właściwym Chaplinowi poczuciem humoru, oddawał atmosferę kulturalnego apartheidu, który panował w Ameryce w latach 50.

Trzy nowele rozgrywające się w różnych czasach. Akcja pierwszej z nowel rozgrywa się w roku 1961. Dwie starsze już lesbijki mieszkają w swoim wspólnym domu, darząc się ogromną miłością. Niespodziewanie jedna z nich umiera. Kolejna nowela umiejscowiona jest w 1972 roku, czyli w czasach buntów feministycznych oraz dzieci kwiatów. Grupa lesbijek, walcząca o swoje prawa i o tolerancję, sama 'brzydzi' się inności. Ostatnia nowela rozgrywa się w roku 2000. Tutaj dwie kochające się lesbijki, starają się o dziecko.

Hrabia Drakula poszukuje dziewiczej krwi i za podszeptem swego lokaja udaje się do Włoch. Tam poznaje rodzinę Di Fiore, w której żyją cztery dziewczyny czekające na zamążpójście. Familia ma nadzieję, że jedna z nich przypadnie w udziale arystokracie...