Historia amerykańskiego batalionu, który w październiku 1918 roku został uwięziony między siłami wroga w lasach Argonne we Francji. Batalionem dowodzi major Charles Whittlesey, który był prawnikiem w Nowym Jorku. Major nie jest największym znawcą materii wojskowej, ale jest dobrym żołnierzem, który potrafi walczyć, dbać o podwładnych i wykonywać rozkazy dowództwa. W sytuacji bez wyjścia wszyscy zdają sobie sprawę, że niewielu ma szansę przeżyć. I żołnierzom, i ich dowódcy pozostaje tylko walka do samego końca.
Film opowiada prawdziwą historię Johna McVicara, człowieka, który stawił czoła systemowi więziennictwa i odmówił poddania się. Film wiernie oddaje brutalne realia życia w brytyjskim więzieniu podążając za losami bohatera aż do jego ostatecznej resocjalizacji. Scenariusz filmu został napisany przez reżysera Toma Clegga i samego McVicara w oparciu o autobiografię głównego bohatera.
Wiedeń, rok 1885. Młody neurolog, doktor Zygmunt Freud, popada w konflikt ze swymi kolegami na tle oceny natury histerii. Wyjeżdża do Paryża, by kontynuować studia nad interesującym go problemem pod kierunkiem prof. Charcota i kiedy wraca do Wiednia, kontynuuje stosowanie poznanej tam metody leczenia przez hipnozę. W trakcie badań porzuca hipnozę na rzecz analizy podświadomości, badając w ten sposób także samego siebie. Formułuje teorię seksualizmu dziecięcego, nazwanego "kompleksem Edypa" i wygłasza ją w czasie jednego z odczytów. Chociaż jego teoria została przyjęta z niedowierzaniem, Freud jest przekonany o konieczności prowadzenia dalszych badań.
Córka pastora, wbrew woli ojca, decyduje się przyłączyć do podróżującej grupy teatralnej.