V Japonsku 17. století zavládl konečně na čas mír. Tato situace s sebou ale rovněž nese nárůst počtu róninů - samurajů bez pána, kteří se leckdy bez prostředků potulují krajinou a pokoušejí se uhájit holé živobytí. Dochází rovněž k tomu, že se na prahu domů samurajských klanů, které dosud prosperují, občas objeví zoufalý rónin a žádá o poskytnutí pomoci při spáchání rituální sebevraždy - seppuku. Nezřídka ovšem v skrytu doufá, že se nad ním pán domu slituje a místo požadované smrti mu poskytne naději na lepší život. A některé klany již podobní příchozí začínají unavovat..
Teppei (Ryo Kase), zoufale spěchající na přijímací pohovor, je po vystoupení z přeplněného metra obviněn jednou z cestujících ze sexuálního obtěžování. Je na místě zadržen a převezen k výslechu na místní policejní stanici. Policisté i přidělený právní zástupce mu doporučí přiznat vinu, zaplatit odškodné a vyhnout se tak zdlouhavému a složitému procesu dokazování neviny před soudem. On však obvinění zásadně odmítá, zůstává ve vazbě a je připraven dokázat svou nevinu.
Ještě, než tvůrci filmu Pearl Harbor zakomponovali slavný nálet amerických bombardérů B-25 Mitchel startujících z letadlové lodi Hornet, byl tomuto pozoruhodnému kousku z válečné historie věnován celý film. Ač jde o velmi starý snímek, svým zajímavým obsahem, jakousi rekonstrukcí jednoho z nejpozoruhodnějších náletů v historii válek, si určitě své uznání i dnes zaslouží. Čeští diváci ho mohou pamatovat z cyklu ČT "Filmové návraty", kde byl uváděn v kolorované verzi s titulky.
V roce 1865, ve dnech blednoucí slávy japonských vládců, je ještě hodně mladíků v tradičních školách pro samuraje s tvrdou disciplínou. Příběh samuraje pro všechny milovníky bojových umění a akčních filmů.
Spisovatel Rjú Murakami ve svých knihách, z nichž u nás vyšly romány V polévce maso a Čáry, odhaluje citlivé nervy současné japonské společnosti tím, že se soustředí na její patologické projevy. Hlavní postava jeho filmového režijního počinu Tokyo Decadence natočeného podle jeho vlastní povídkové sbírky Topaz je mladá prostitutka specializující se na sadomasochistické praktiky. Jedná se o typickou tvůrcovu hrdinku, bytost emocionálně otupělou osamělostí, ponížením a frustrací. Chladně pozorovatelským způsobem natočený snímek ukazuje prostředí anonymních odcizených jedinců, pro něž se bizarní sex stává groteskním způsobem sebevyjádření. Tokyo Decadence tak patří mezi nejsmutnější erotické filmy.
Psala se tehdy šedesátá léta 19. století a šarmantní francouzský bohatý syn starosty Hervé Joncour v podání Michaela Pitta měl všechno, o čem ostatní muži sní. Výnosnou práci, luxusní hřejivý domov a v něm především čarokrásnou milující ženu s tváří Keiry Knightley. A přesto nebyl zcela spokojený. Chyběly mu totiž životní výzvy. I z toho důvodu se nakonec vydal do Japonska, v té době téměř nepřístupného cizincům, aby jednal s tamějšími hedvábnými magnáty o možnostech interkontinentální spolupráce a pokusil se zařídit obchod snů. Nakonec ale v zemi vycházejícího slunce nalezl mnohem víc, přičemž možnost propašovat zapovězené hedvábné červy do Evropy byla tím nejmenším. Japonsko nabídlo svému hostu především lásku dívky, konkubíny, jejímuž půvabu navzdory všem kulturním a společenským překážkám Joncour okamžitě propadl. Tím se ale dostal před nevyhnutelnou volbu.
Rosalinda, dcera vévody (žijícího ve vyhnanství), je vychovávána na dvoře vévody Fredericka (mladšího bratra vyhnaného vévody, který uchvátil jeho vévodství) se svou sestřenicí Célií (dcerou vévody Frederika). Zamiluje se do mladého muže jménem Orlando, ale než si to vůbec může rozmyslet, vévoda Frederick ji vykáže ze svého dvora a hrozí jí smrtí, pokud jeho zákaz poruší. Célie jako nejlepší přítelkyně Rosalindy (která se převlékla za chlapce Ganyméda) a dvorní šašek Prubíř odejdou s Rosalindou do Ardenského lesa. Když do lesa dorazí, náhodou se setkají s Orlandem a jeho sluhou, kteří utíkají před hněvem nejstaršího Orlandova bratra. Následuje promyšlený plán, který vymyslela převlečená Rosalinda, aby zjistila, zda Orlandovy city k ní jsou upřímné, a aby si ještě více získala jeho srdce, a to prostřednictvím vtipné a nezbedné masky Ganyméda.