Japonia, XVII wiek. Na dwór potężnego klanu przybywa ronin, by prosić o zezwolenie na popełnienie rytualnego samobójstwa. W odpowiedzi słyszy historię samuraja, który kilka miesięcy wcześniej przybył z taką samą prośbą. Wkrótce okazuje się, że historie obu roninów w zaskakujący sposób łączą się ze sobą... "Harakiri" jest dziś uważane za jedno z największych arcydzieł japońskiego kina, dzieło tej klasy co "Rashomon" czy "Siedmiu samurajów" (filmy te łączy również osoba scenarzysty, legendarnego Shinobu Hashimoto). Niezwykły wizualnie film Masakiego Kobayashiego wyróżniono Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.

Opowieści księżycowe to romantyczna i posępna baśń o garncarzu, który uciekł od swego domowego szczęścia w marzenia, by potem odnaleźć się jeszcze samotniejszym i nieszczęśliwszym. Niezwykła subtelność, umiejętność nadawania ukrytych znaczeń codziennym sytuacjom i przedmiotom, wreszcie niezauważalna zdolność panowania nad nastrojami postawiły Mizoguchiego w rzędzie klasyków, których dzieła posiadają doskonałą spójność treści i formy.

Młody, dumny samuraj, Shinnojo Mimura (Takuya Kimura), jest rozczarowany swoimi obowiązkami, które polegają na sprawdzaniu, czy potrawy, podawane jego daimyo, nie zostały zatrute. Marzy o tym, by móc się poświęcić uczeniu dzieci sztuki władania mieczem, w jego własnym dojo. Pewnego dnia Mimura pada ofiarą swojego zajęcia i w wyniku zatrucia zapada w śpiączkę. Dzięki opiece oddanej żony, Kayo (Rei Dan) udaje się go uratować, ale samuraj traci wzrok. Bojąc się, że nie będzie w stanie utrzymać żony i wiernego sługi, Mimura rozważa popełnienie seppuku. Rodzina Mimury umywa ręce - nikt nie chce zostać obarczony ciężarem utrzymywania bezużytecznego krewniaka. Ciotka sugeruje Kayo, by przyjęła pomoc finansową od doradcy Shoguna - Lorda Shimady (Mitsugoro Bando), mimo iż ceną za przysługę najprawdopodobniej będzie ciało Kayo. Kiedy Mimura dowiaduje się, że jego żona musiała oddać się innemu mężczyźnie, by utrzymać rodzinę, rozwodzi się z nią i wyrzuca ją z domu.

Niedaleka przyszłość. 12 letni chłopak, Satoru, po śmierci matki zamknął się w sobie. Jedynym jego przyjacielem jest Hinokio, robot zaprojektowany przez jego ojca. Dzięki niemu Satoru powoli otwiera się na świat, poznaje przyjaciół, dowiaduje się na czym polega przyjaźń i poznaje swoją pierwszą miłość. Jednak wkrótce Satoru zdaje sobie sprawę, że to co daje mu Hinokio to tylko symulacja i żeby poznać czym jest prawdziwe życie musi wyjść z domu i na prawdę otworzyć się na świat.

Film oparto na kanwie prawdziwych wydarzeń z 1942 roku, kiedy to po zbombardowaniu Pearl Harbor przez Japończyków Ameryka rozpoczyna odwet, wysyłając misję bombowców. Po raz pierwszy w historii wielkie bombowce startowały z lotniskowców, na których pokład nie mogły już wrócić. Z braku nowoczesnych technik tankowania w locie, po zrzuceniu bomb, piloci byli zmuszeni do lądowania w okupowanych Chinach, a członkom eskadry nie pozostawało nic innego, jak próbować przetrwać na terenie wroga. Film opowiada historię jednego z uczestników tej niebezpiecznej misji, Teda Lawsona (Van Johnson).

Tabu to rozgrywająca się w Kioto, u schyłku epoki szogunów, opowieść o narodzinach zakazanej miłości, która przyczynia się do powstania konfliktu między grupą młodych wojowników, uczniów elitarnej szkoły dla samurajów. Był to okres, gdy tradycyjna sztuka walki samurajów zaczęła stopniowo zanikać ze względu na rozwój nowoczesnej broni. W tej akademii o niezwykle surowym rygorze, gdzie najmniejsze wykroczenia przeciwko kodeksowi samurajów były karane śmiercią, pojawia się 18-letni wojownik Sozaburo Kano. W jego przybyciu nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że chłopak roztacza wokół siebie tajemniczy urok. Jego uwodzicielskie zachowanie wywołuje w szkole poruszenie i zakłóca spokojne dotąd życie uczniów. Choć przełożeni szybko dostrzegają olbrzymi talent Kano, nie podoba im się charakter jego kontaktów z innymi uczniami. Chłopiec o zimnych, sprytnych oczach roztacza wokół siebie aurę seksualnej dwuznaczności.

Ai jest prostytutką na telefon. Czas upływa jej na spełnianiu najbardziej wyuzdanych zachcianek i fantazji swoich klientów. Trafia do kogoś w rodzaju wróżki, a ta przepowiada jej, że będzie szczęśliwa jeżeli spełni trzy warunki. Ai decyduje się posłuchać rad wróżki. W międzyczasie do Tokio powraca artysta z którym kiedyś nasza bohaterka była blisko związana. Czy uda jej się ponownie spotkać z żonatym mężczyzną?

Akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, a głównym bohaterem i narratorem jest Hervé Joncour (Michael Pitt), syn burmistrza miasteczka Lavilledieu we Francji. Młody Henry odbywający służbę wojskową (Francja szykuje się do wojny z Austrią) poznaje nauczycielkę Hélene (Keira Knightley) i zakochuje się w niej bez pamięci. Młodzi decydują się pobrać, a Henry opuszcza armię i zostaje pomocnikiem pana Baldabiou (Alfred Molina), przedsiębiorcy i wizjonera, który ma dalekosiężne plany uczynienia z Lavilledieu ośrodka produkcji jedwabiu. Henry staje się odpowiedzialny za pozyskiwanie jaj jedwabników, co wiąże się z licznymi dalekimi podróżami: do Syrii, Egiptu, a wreszcie do Japonii, gdzie jak wieść niesie, produkuje się najpiękniejszy jedwab w świecie.

Rosalinda, córka księcia Seniora, skazanego na banicję, mieszka u swego wuja, księcia Fredericka, który bezwzględnie przejął władzę nad księstwem. Tam, wychowana u boku swojej kuzynki Celii, córki Fredericka, zakochuje się w młodym Orlando. Niestety, jej uczucie nie ma czasu na rozkwit, ponieważ Rosalinda zostaje wygnana z księstwa. Zmuszona do ucieczki, przybiera męskie przebranie i odtąd nazywa się Ganymede. W tej nowej tożsamości, w towarzystwie wiernej przyjaciółki Celii i błazen Touchstone'a, Rosalinda ucieka do lasu. Tam, w niezwykłym zbiegu okoliczności, spotyka Orlanda, który sam szuka schronienia przed gniewem swojego starszego brata. W lesie, pod postacią Ganymede'a, Rosalinda rozpoczyna niezwykłą przygodę. Próbuje odkryć prawdziwe uczucia Orlanda, jednocześnie próbując zdobyć jego serce. Błyskotliwy, ale czasem drażniący charakter Ganymede'a staje się narzędziem w tej skomplikowanej grze uczuć.