Listopad 1989 přinesl zhroucení sovětského bloku, který neustál ekonomickou i politickou situaci a nečekaně se rozpadl. O dva roky později se rozpadl také samotný SSSR. Vedla k tomu série nepředvídatelných i nevyhnutelných událostí... Sovětský svaz byl jedním z největších a nejvíce autoritářských impérií 20. století. Díky svědectvím klíčových osobností, včetně samotného Michaila Gorbačova, vzniknul fascinující snímek, který den po dni rekapituluje závěrečné dva roky před pádem této novodobé ruské říše. Tvůrcům se podařilo získat mnoho dosud neuveřejněných záběrů a odkrýt politické zvraty, zrady, spojenectví, úskoky, převraty, fyzické výhrůžky a lži, k nimž docházelo mezi dvěma znepřátelenými tábory vysoko postavených funkcionářů. Někdo se tomu snažil ze všech sil zabránit, někdo jiný naopak pomoci. Kolaps sovětského režimu se každopádně nezadržitelně blížil. Jakmile k němu došlo, dostal se k moci Boris Jelcin, stal se prezidentem nové Ruské federace a začala úplně nová éra.

Ve svých třech letech se stal císařem poloviny lidstva. Byl to poslední čínský císař. Za pomoci svého skotského učitele (Peter O'Toole) poznal nutnost rychlých reforem ve své říši. Bylo už pozdě. V roce 1924 byl vyhnán z bran "Zakázaného města", pak přišla II.světová válka s Japonskou okupací a po ní rudý komunistický režim se svou kulturní revolucí. Na sklonku svého života si mohl koupit vstupenku do císařského paláce, aby mohl spatřit "Dračí trůn". Musel zaplatit za to, aby mohl vidět svou vlastní "židli". Jeden z nejslavnějších filmů všech dob.

Historii australsko-novozélendského armádního sboru (ANZAC), zdecimovaného v roce 1915 na poloostrově Gallipoli, chtěl režisér Weir natočit už dříve, ale kvůli značným finančním nákladům byla realizace filmu neustále odkládána. Dlouhá příprava a ražisérova neústupnost se vyplatily, neboť GALLIPOLI patří k nejpůsobivějším protiválečným snímkům, vůbec. Příběh australských mladíků, jejichž naivní představy o válčení jsou krutým způsobem uvedeny na pravou míru, je přes svůj historický rámec právě dnes velmi aktuální. Velkoryse pojatý film vyniká kupodivu především drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverenní a přitom nápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Film GALLIPOLI získal celkem 9 australských filmových cen (nejlepší režie, mužský herecký výkon - Mel Gibson, mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Bill Hunter, kamera, scénář, zvuk, střih a výprava).

V jižní provincii Čumporn v roce 1939 je Khun Pan policejním detektivem, který porazí bandu banditů, přestože má v pistoli jen jeden náboj. Khun Pun je proslulý svými kouzly a čáry, které mu dávají nadpřirozenou ochrannou moc. Po porážce gangu Pa Daeng se Khun Pan dobrovolně přihlásí na nejnebezpečnější misi: má ulovit krutého Alhawee Yalu, temného pána nejjižnějších provincií, který je rovněž zběhlý v černé magii a šíří hrůzu po celém pohoří Budo. Alhawee Yalu je obávaný pro svou nezranitelnost - žádná kulka mu neublíží - zatímco jeho dýka je tou nejkrutější zbraní.