Изборът на Софи е трагичен разказ за любовта между млад писател и жена, преживяла Холокоста, създаден по мотиви от популярния роман на Уилям Стайрън. Софи е полска католичка, преследвана от „избора“, който трябва да направи в нацистки концентрационен лагер. След години, в Съединените щати, тя се запознава с Нейтън, жизнерадостен, но психически нестабилен американски евреин, обсебен от Холокоста. Заедно те се сприятеляват със Стинго, млад писател, току-що пристигнал в Ню Йорк. Не след дълго Стинго става свидетел на разрушителната връзка на Софи и Нейтън, а тяхното щастие е застрашено от тъмните сенки на миналото.

През 1942, ръководителя на "СС" - Хайнрих Химлер започна "Операция Райнхард". Окончателното решение на нацистка Германия по "еврейския въпрос". Три лагера на смъртта бяха изградени със строго секретна заповед. Тези лагери, всички в Източна Полша, са: Белзек, Треблинка и най-секретния Собибор. На 14-и октомври 1943г. в него се организира най-голямото и резултатно затворническо въстание през втората световна война.

Семейство кани за свой гост млад психиатър с надеждата, че именно той ще успее да помогне на бащата, чието съзнание е изпълнено със самоубийствени мисли свързани с въжета и възли. Психиатърът се съгласява да остане в къщата още няколко дни докато разбере какво точно се случва с мъжа. Много скоро обаче става ясно, че семейството трябва да се притеснява не за психичното състояние на бащата, а за психичното състояние и тайни намерения на психиатъра.

Филмът разказва за живота на художника Владислав Стшемински, харизматичен и обожаван от своите ученици преподавател в училището за изящни изкуства. Но животът на художника се променя, когато Сталин поставя ръцете си над Полша през 1945 г. Стшемински отказва да компрометира изкуството си с доктрините за социален реализъм. Преследван, изгонен от университета, той в крайна сметка е изтрит от стените на музеите. С помощта на някои от неговите ученици Стшемински започва да се бори срещу партията и става символ на художествена съпротива срещу интелектуалната тирания.