A kanadai rendező nagyszabású történelmi filmje egy szerelem, Jurij és Natalka kapcsolatán keresztül tárja elénk a modern kori Európa egyik legborzalmasabb tragédiáját, a harmincas évek eleji ukrán éhínség, a „holodomor” („éhhalál”) történetét. A sztálini diktatúra kegyetlen intézkedései – a kollektivizálás, a terménybeszolgáltatások, a lakosság elszigetelése – 1932-33 során megtizedelték a világ egyik legtermékenyebb mezőgazdasági területének számító Ukrajna lakosságát. Mivel a szovjet vezetés Sztálin halála után is mindent elkövetett, hogy eltitkolja a népirtás tényét, az áldozatok pontos számát ma sem ismerjük – a történészek hét-tíz millió halottról beszélnek.

1981 Lengyelország. A keményvonalas katonai rezsim betiltja a fantasztikusan népszerű Szolidaritás szakszervezetet, és bevezeti a szükségállapotot. De akad valaki, egy katolikus pap, aki nyíltan felemeli a szavát - még a szószékről is - a katonai diktatúra ellen. A hatóságok tehetetlenek, hiába tartóztatják le, a Vatikán és a Nyugat nyomására - és a fokozódó belső feszültség miatt - ki kell engedniük. De egy túlbuzgó titkosrendőr úgy dönt: a papnak pusztulnia kell... A filmet valós esemény, Jerzy Popieluszko atya 1984-ben történt tragikus meggyilkolása inspirálta.

Evilenko, a Rosztovi Rém (Malcolm McDowell) a 80-as években szedte áldozatait. 55 gyereket és nőt ölt meg. Tetteivel az egész országot rettegésben tartotta. Az emberek félve léptek ki az utcára, nem tudván ki lesz a következő áldozat. Sokáig nem találták, hiába mozgósították az összes rendőrt elfogása érdekében, mígnem Leszijev nyomozóban (Csókás Márton) emberére talált a kegyetlen sorozatgyilkos.