Wydarzenia przedstawione w dokumencie zdobywcy Oskara za "One Day in September" Kevina Macdonalda rozegrały się w roku 1985, a jego bohaterowie byli wówczas młodymi, sprawnymi, świetnie wyszkolonymi alpinistami. Joe Simpson i Simon Yates wyruszają w góry, aby zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Pierwsze trzy dni wyprawy przebiegają zgodnie z planem, jednak w końcu zdarza się wypadek. Joe Simpson upada i łamie sobie kilka kości w nodze. Bez szans na jakąkolwiek pomoc, obaj śmiałkowie postanawiają kontynuować wspinaczkę z Joe Simpsonem zawieszonym na linie. Każdy fałszywy ruch może się okazać dla nich śmiertelny.

Nazistowska propaganda stawia za punkt honoru przejście niezdobytej północnej ściany góry Eiger w Alpach Berneńskich, która ze względu na liczne ofiary bywa nazywana "ścianą śmierci". Zadania podejmują się dwaj bawarscy żołnierze oraz konkurencyjna para austriackich alpinistów. W ślad za nimi udaje się doświadczony dziennikarz, którzy zamierza napisać propagandowy artykuł o wyczynie Bawarczyków. Jego fotografem zostaje odbywająca staż w redakcji Luise Fellner, która wychowywała się wspólnie z alpinistami.

Film ilustruje ryzyko i korzyści ekstremalnej wspinaczki poprzez kronikę doświadczeń niektórych z największych ekstremalnych wspinaczy na świecie. Zawiera materiał filmowy przedstawiający niefortunną wspinaczkę legendarnego wspinacza Alexa Lowe'a oraz żmudną podróż jego syna Maxa do miejsca, w którym zginął.

22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem, który bez wykorzystania dodatkowego tlenu wspiął się na górę K2 (8611 m n.p.m.), a następnie zjechał z niej na nartach. Film pokazuje kulisy słynnej wyprawy, o której usłyszał cały świat nie tylko ze względu na spektakularny wyczyn Polaka, ale również akcje ratunkowe z udziałem ekipy.