To muzyczna przygoda, która łączy klasyczne bożonarodzeniowe melodie z humorem, wiarą i piosenkami pop, tworząc opowieść o najwspanialszej historii, jaką kiedykolwiek opowiedziano, historii Maryi i Józefa oraz narodzinach Jezusa.

Wiele lat po niewyobrażalnej tragedii, która połączyła ich losy, dwie pary rodziców siadają naprzeciwko siebie w przykościelnej salce, aby odbyć najtrudniejszą rozmowę swojego życia. Początkowo onieśmieleni, z czasem odsłaniają się coraz bardziej, pozwalając, aby emocje wzięły górę i doprowadziły do dramatycznego, chwytającego za serce finału.

Pasolini nadaje historii Jezusa wymiar humanistyczny. Dał portret Jezusa (w tej roli Enrique Irazogni, student hiszpański) rewolucjonisty i męczennika, składającego ofiarę z życia w imię uciśnionych i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości. Jezus jest przyjacielem ubogich, pocieszycielem uciśnionych, obrońcą odrzuconych i pogromcą faryzeuszy. Przedstawiony jest jako pierwszy rewolucjonista, który stanął po stronie ludu przeciw najwyższym władcom żydowskim. Charakterystyczne w filmie są również odniesienia do dzieł malarskich (obrazy Giotta, freski Piero della Franceski, czy twórców współczesnego ekspresjonizmu), w połączeniu z bogactwem oprawy muzycznej (Bach, Mozart, Prokofiew) czynią film Pasoliniego prawdziwym dziełem sztuki.

Eva, nieśmiała dziewczyna, która na co dzień prowadzi ciche, ustabilizowane życie, pewnego dnia pod wpływem impulsu postanawia wrócić do miejsca, gdzie się wychowała. Skonfrontuje się tam ze swoją trudną przeszłością. Co wydarzyło się przed laty?

Po pamiętnych adaptacjach dzieł Georgesa Bernanosa dokonanych przez Roberta Bressona (Dziennik wiejskiego proboszcza, Mouchette) do prozy pisarza sięgnął Maurice Pialat, przenosząc na ekran jego pierwszą powieść z 1926 roku. W stylu narracji Pialat idzie tropem Bressona, a duchowo wierny jest oryginałowi, prezentując postać księdza, uwikłanego w konflikty ze światem ogarniętym złem, któremu nie zawsze potrafi zaradzić, oraz w konflikty ze swymi kościelnymi przełożonymi, którzy zbyt często popadają w rutynę. Na uwagę zasługuje wybitna kreacja Gérarda Depardieu jako księdza Donissana, który, niejako wbrew swoim warunkom zewnętrznym, zagrał człowieka kruchego, pełnego niepokoju, pokornego. Rolę proboszcza zagrał w filmie sam reżyser. Złota Palma w Cannes została przyznana tym razem w atmosferze skandalu. Publiczność, oburzona kontrowersyjną wymową filmu, przyjęła werdykt gwizdami, na co reżyser zareagował wygrażaniem pięścią.

Wpływowy biznesmen Jack Revnoble zleca adwokatowi, Royowi Bleakie, obronę swojego pracownika oskarżonego o potrójne morderstwo. Bleakie podejmuje się sprawy wiedząc, że Revnoble może mu pomóc w karierze. Biznesmen stawia jednak warunek: oskarżony podczas procesu musi zostać uznany za niepoczytalnego. Adwokat zaczyna podejrzewać, że mocodawcą nie kierują szlachetne intencje i swoje obawy postanawia sprawdzić na własną rękę.

Film jest oparty na prawdziwej historii. Kate Barker kocha swoich czterech synów i jest gotowa zrobić dla nich wszystko. Aby polepszyć ich życie staje na czele rodzinnego gangu, który napada na bank.

Meryl i Paul Morganowie, znudzone sobą nowojorskie małżeństwo w średnim wieku, postanawiają w końcu się rozstać. Pojawia się jednak niespodziewana przeszkoda - oboje stają się świadkami morderstwa. Co gorsza, zabójca ich widział. Ponieważ grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo, w ramach programu ochrony świadków FBI przenosi ich do małego miasteczka w stanie Wyoming. Para nowojorczyków musi sobie teraz poradzić nie tylko z dziką przyrodą, ale również z własnym towarzystwem.