Frank Adler to samotny mężczyzna poświęcający się wychowaniu swojej wybitnie uzdolnionej siostrzenicy, genialnego dziecka, Mary. Szczęśliwe życie Franka i Mary jest zagrożone, gdy nadzwyczajne matematyczne zdolności Mary zwracają uwagę jej władczej babki, która ma swoje plany związane z dziewczynką.

Japonia XIXw. Film opowiada historię biednego samuraja sprzedającego swój miecz, aby opłacić pochówek żony. Pozbawiony broni cały swój czas poświęca opiece nad dwoma córkami oraz starą matką. Pewnego dnia musi stanąć w obronie honoru dawnej towarzyszki zabaw.

Chiny, okres panowania dynastii Wei. Hua Mulan jest wychowywana przez ojca, który uczy ją także sztuk walki i strategii wojennej. Gdy Mulan ma osiemnaście lat, ziemie należące do dynastii Wei zostają zaatakowane przez plemię Rouranów. Wszyscy mężczyźni w królestwie zostają zmobilizowani. Mulan, nie chcąc, aby jej chory ojciec poszedł na wojnę, przebiera się za mężczyznę i wstępuje do armii w jego miejsce. Jej umiejętności zostają docenione przez zastępcę dowódcy batalionu. Niestety, tożsamość dziewczyny zostaje odkryta.

Klopka to film o człowieku, który musi zdecydować, czy cena życia każdego człowieka jest taka sama. Syn Mladena jest nieuleczalnie chory i tylko bardzo droga operacja może mu pomóc, jednak bardzo ciężko jest zdobyć na to kilkadziesiąt milionów euro. Mladen dostaje jednak propozycję - dostanie pieniądze, jeśli zabije wskazanego człowieka. Film skłania do przemyśleń - do czego może posunąć się człowiek, gdy zagrożone jest życie kogoś bliskiego?

Po śmierci żony Bill Ponder (J.K. Simmons) i jego siedemnastoletni syn Wes (Josh Wiggins) przeprowadzają się do dużego miasta. Mają nadzieję, że pomoże im to pogodzić się ze stratą ukochanej osoby. Bill odbudowuje więź z synem. Szybko udaje im się wygoić rany. Niebawem ojciec nawiązuje znajomość z elegancką nauczycielką Carine (Julie Delpy). Z kolei Wes poznaje Lacy (Odeya Rush), intrygującą introwertyczkę. Kobiety pomagają im odkryć życie na nowo. Związki sprawiają jednak, że relacja ojca i syna zostaje wystawiona na próbę.

Samotność, której Janet Frame doświadczyła w czasie studiów, doprowadziła ją do podjęcia próby samobójstwa. Uznana za schizofreniczkę trafiła do kilku szpitali psychiatrycznych, w których spędziła osiem pełnych udręki lat. Dopiero nagroda literacka za tomik opowiadań przywróciła ją do łask, dzięki czemu na zawsze mogła rozstać się ze szpitalem. Jej talentem zaopiekował się Frank Sargeson, znana postać w środowisku krajowych literatów. Nie bez bólu i trudności Janet Frame zaczęła pracę, która w przyszłości miała przynieść międzynarodowe uznanie.

Oddany swojej pracy nauczyciel fizyki zastaje napadnięty i podbity przez jednego ze swoich uczniów. Po tym incydencie postanawia przeprowadzić się i podjąć pracę w Los Angeles, niestety w krótkim czasie okazuje się, że zachowanie i mentalność młodzieży niczym nie różni się od tej z poprzedniej szkoły. Pogoń za wiedzą, która jest przepustką do lepszego świata, ustępuje miejsca przemocy, walce o przetrwanie.

Calvin (Ice Cube), który odziedziczył po swoim ojcu zakład fryzjerski w południowej części Chicago oglądając swoje dziedzictwo stwierdza, że jego utrzymanie jest jedynie stratą czasu i pieniędzy. Postanawia go sprzedać lokalnemu rekinowi finansowemu. Po sprzedaży Calvin powoli uzmysławia sobie, że zakład jego ojca był pewnego rodzaju ośrodkiem kulturalnym dzielnicy, gdzie wszyscy przychodzili aby nie tylko skorzystać z usług fryzjerskich, ale także porozmawiać, podzielić się smutkami, radościami, plotkami...

Kiedy Gabriel i Emilie spotykają się przypadkowo, proponuje jej podwiezienie i spędzają wieczór rozmawiając, śmiejąc się i świetnie się dogadując. Pod koniec nocy Emilie odrzuca propozycję Gabriela „pocałunku bez konsekwencji”. Emilie ostrzega go, że pocałunek może mieć nieoczekiwane konsekwencje, i opowiada mu historię, rozwijającą się w retrospekcjach, o niemożności zaspokojenia swoich pragnień bez wpływu na czyjeś życie.