W tym komicznym dramacie Verdoux, były kasjer bankowy, utrzymuje swoją rodzinę z mordowania bogatych kobiet. Jest okrutny i wyrafinowany. Uważa morderstwo za uzasadniony sposób osiągania celów w życiu. Jak wyjaśnił Chaplin: "Dla generała niemieckiego von Clausevitza wojna była ciągiem dalszym zabiegów dyplomatycznych z zastosowaniem innych środków. Dla Verdoux zbrodnia była ciągiem dalszym robienia biznesu z zastosowaniem innych metod". Postać Verdoux posłużyła Chaplinowi do wykazania, że społeczeństwo, którego sens określa robienie interesów, jest społeczeństwem opartym na zbrodni i wojnie. W filmie po raz pierwszy widzowie nie zobaczyli "Charliego". Ale czy poczciwy Charlie mógłby potępić społeczeństwo tak bezpardonowo, jak to zrobił Verdoux w swym przemówieniu w sądzie?
Dobra zmiana to przeżytek – czas na zmianę totalną! Umiera Józef Stalin – dyktator ZSRR, tyran i bestia odpowiedzialna za śmierć milionów ludzi. Pośród elit władzy rozpoczyna się walka o dominację i wpływy po zmarłym przywódcy. Niektórzy chcą naprawy i pozytywnych zmian, a plany innych mogą pogrążyć kraj jeszcze bardziej. Wszystkim jednak przyświeca ten sam motyw – nie dać się zabić i jakimś cudem przeżyć chaos, w jakim pogrąża się Kreml. Szaleństwo totalitaryzmu zostaje obnażone w pełnej krasie.
Po śmierci ojca Charlie nosi się z zamiarem zamknięcia fabryki butów. Gdy poznaje drag queen Lolę, wpada na pomysł produkcji obuwia dla niszowych odbiorców.
Joy Mangano (Lawrence), samotna matka z Long Island, pracuje na trzech etatach, aby utrzymać rodzinę. Pewnego dnia wpada na pomysł skonstruowania samowyżymającego się mopa, który następnie opatentuje i przedstawia firmie prowadzącej telesprzedaż. Jej mop okazuje się strzałem w dziesiątkę, a Mangano nagle nie musi martwić się o pieniądze. Przedsiębiorcza kobieta idzie za ciosem i opatentuje kilka innych przedmiotów codziennego użytku, m.in. specjalne wieszaki na ubrania, neutralizatory zapachów i linię praktycznych toreb podróżnych.
Historia najbardziej czarującego złodzieja w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, z więzienia uciekał 30 razy, a rabując banki nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem.
Sławny pisarz, Bill Bryson, ani myśli o spokojnej emeryturze. Na przekór rodzinie i pięknej żonie postanawia wybrać się w podróż życia. Zamierza przebyć na piechotę Szlak Appalachów – liczącą 2200 mil, malowniczą trasę łączącą stany Georgia i Maine. Nie mogąc znaleźć innych towarzyszy, Bryson zabiera na wyprawę dawno niewidzianego przyjaciela Katza, notorycznego podrywacza, dla którego ekspedycja jest sposobem na ucieczkę przed wierzycielami. Na szlaku szybko okazuje się, że dla każdego z podróżników słowo „przygoda” ma zgoła odmienne znaczenie. A im dalej w las, tym robi się zabawniej!
Hiszpański film animowany upamiętniający pięćsetną rocznicę wyprawy Magellana. Rok 1519. Z Sewilli wypływa flota pod dowództwem Ferdynanda Magellana. Celem rejsu są Wyspy Korzenne. Na pokładzie znajduje się między innymi Juan Sebastián Elcano, uciekający na pełne morze przed aresztowaniem za długi. Przedsięwzięcie, w którym bierze udział, trwale zapisze się na kartach historii.
Wysłannicy amerykańskich służb specjalnych przebywają w górach skąd śledzą drogi zaopatrzeniowe Vietcongu. Nieprzyjaciel wpada na ich trop, mści się na mieszkańcach pobliskiej wioski i zabija wioskowego słonia. Tubylcy są zrozpaczeni. Amerykanie postanawiają dostarczyć innego słonia z nizin.