W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Do dzisiaj katastrofa ta uznawana jest za jedną z największych w dziejach, a w 2021 roku mija od niej 35 lat. Twórcy dokumentu rzucają nowe światło na to wydarzenie. Przybliżają głosy ludzi związanych w jakiś sposób z tym tragicznym incydentem. Wśród nich znajdują się m.in. inżynier oraz lekarz. Ich intymne opowieści trzymają w napięciu i wywołują wiele emocji.
Historia Czarnobyla opowiedziana przez pryzmat niedawno odkrytych nagrań wykonanych w elektrowni atomowej oraz nowo nagranych, bardzo osobistych rozmów ze świadkami.
Noc z 25 na 26 kwietnia 1986 roku zasadniczo zmieniła losy Związku Radzieckiego oraz jego mieszkańców, a szczególnie ukraińskiej i białoruskiej części. To właśnie wtedy miała miejsce jedna z największych katastrof nuklearnych świata - wybuch czwartego reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu spowodowany niefortunnym eksperymentem. Film przedstawia przyczyny wypadku, a także sposoby, jakimi ówczesne władze ZSRR starały się niwelować jego skutki - zrzucanie do reaktora worków z piaskiem, ołowiu, czy też budowę specjalnego sarkofagu mającego przykryć teren wokół elektrowni. Uwzględnia również szczególną rolę nieświadomych zagrożenia żołnierzy i górników, którzy walczyli ze skutkami eksplozji i dążyli do tego, aby uchronić świat przed kolejnym wybuchem, a w konsekwencji sami stali się ofiarami występującego na tym terenie promieniowania.
Historia trzech kobiet, które od lat żyją na najbardziej skażonym terenie na świecie - w Czarnobylu. Kiedy 26 kwietnia 1986 roku doszło do awarii reaktora jądrowego, zostały ewakuowane setki tysięcy osób zamieszkujących okolice. Strefą wykluczenia objęto dwa tysiące sześćset kilometrów kwadratowych. Mimo zakazu w okolicach Czarnobyla pozostali ludzie. Kamera przygląda życiu trzech staruszek, które wciąż tu pracują i uprawiają ziemię uznaną za niezdatną do użytku.
A gdyby tak wszyscy ludzie na Ziemi zniknęli? Co by się stało ze światem, który stworzyliśmy: z naszymi zwierzętami, budowlami, krajobrazami i ciałami?
Po największej w historii katastrofie nuklearnej Czarnobyl odzyskała przyroda: żyje tu wiele dzikich zwierząt, a także potomstwo psów i kotów porzuconych przez uciekających z miasta ludzi.