Lucien je mladý neznámý básník, žijící ve Francii 19. století, který do svého bytí vkládá velké naděje a ambice. Opouští rodinnou tiskárnu v kraji, z něhož pochází, aby zkusil najít štěstí v Paříži po boku své patronky. V tomto úžasném městě se brzy ocitá vydaný napospas vlastnímu osudu a postupně objevuje zákulisí světa zisku a přetvářky. Lidskou komedii, ve které je možné vše koupit či prodat: literární věhlas i tištěná média, politiku i city, pověst i duši. Lucien bude milovat, bude trpět a vystřízliví ze svých iluzí.

Dokumentární fikce T. Dianišky ze zákulisí atentátu na R. Heydricha, v níž se skutečný příběh prolíná s komiksovou nadsázkou, popkulturními citacemi i drsným humorem... 294 statečných napsal Tomáš Dianiška pro Divadlo po Palmovkou, kde ji také s tamním souborem nastudoval. Jak název hry napovídá, protagonisté operace Anthropoid nejsou v tomto případě hlavními hrdiny. 294 statečných odkazuje k lidem z domácího odboje, kteří za pomoc parašutistům zaplatili životy a jejichž jména dnes nesou ulice v Libni a přilehlých pražských čtvrtích. S historickými fakty nakládá T. Dianiška s respektem, ale současně poměrně volně a zákulisí „největšího hrdinského činu našich dějin“ líčí i za pomoci humoru, často hodně černého...

Humor je součástí naší kultury, naší identity. Indikuje míru vzdělání a vyspělosti dané civilizace. Pokud se nedokážeme zasmát sami sobě, máme skutečně hodně velký problém. Stačí se podívat tam, kde je humor zakázaný. Pojďme se tedy projít jeho dějinami. Průvodcem nám bude jeden z nejvýznamnějších českých žijících komiků – Jiří Suchý. Ten nás provede „svými“ dějinami humoru od pravěku až po Semafor. Neřídí se přitom školními osnovami, ale svou intuicí a vášní pro dobrou legraci.