Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Tuż po zakończonej rozprawie sądowej zaczyna się zebranie przysięgłych. Mają oni rozstrzygnąć o losie jednego imigranta, który rzekomo dopuścił się morderstwa na swoim ojcu. Obradom przewodniczy Przysięgły nr 1 (Martin Balsam). Pierwsze głosowanie dla wielu ławników kończy się rozczarowaniem - jeden przysięgły (nr 8 - w tej roli Henry Fonda) nie jest przekonany, co do winy oskarżonego. Taka sytuacja nie jest na rękę kilku przysięgłym (m. in. Przysięgłemu nr 7 - Jack Warden), który spieszy się na mecz baseballowy. Zaistniała przed chwilą sytuacja utwierdza go w przekonaniu, że raczej na niego nie zdąży... Przysięgły nr 8 będzie musiał od tej chwili potwierdzić swoje przypuszczenia. Czy uratuje oskarżonego? Czy inni ławnicy są rzeczywiście przekonani co do jego winy, czy też ich stanowisko wynika z nienawiści na tle rasowym?

Władysław Szpilman wraz z rodziną mieszka w Warszawie. Jest młodym, zdolnym pianistą, żydowskiego pochodzenia. Gdy do miasta wkraczają Niemcy, i wkrótce potem zakładają getta, młody Władek zarabia jako pianista w kawiarniach. Z biegiem czasu Niemcy rozpoczynają wywóz Żydów, a Szpilmanowi w ostatniej chwili udaje się uniknąć losu rodziny, którą zagnano do wagonu pociągu. Wkrótce potem Władysław ucieka z getta i dzięki polskim przyjaciołom znajduje ukrycie przed okupantami. Niestety nie zaznaje spokoju na długo. Zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego Szpilman musi uciekać.

Will Hunting (Matt Damon) to "skłócony z życiem" młody chłopak. Nie ma większych ambicji, niewiele oczekuje od losu. Pracuje dorywczo, a wieczorami włóczy się po okolicznych barach... do czasu! Zwrot w jego życiu następuje, gdy nieoczekiwanie odkryte zostają jego niezwykłe zdolności matematyczne. Will musi zdecydować, czy podjąć rzucone mu przez los wezwanie i spróbować zmienić swój stosunek do świata, czy też, dalej wieść nic nie znaczącą, lecz wygodną egzystencję na pograniczu prawa. W zmaganiach z samym sobą pomaga mu piękna studentka i psycholog nagrodzony Oscarem (Robin Williams), który słynie z niekonwencjonalnych metod działania. Dochodzi do starcia dwóch silnych osobowości, które przynosi zaskakujący efekt...

Prawdziwa historia Johna Forbesa Nasha Jr., paranoicznego schizofrenika, a jednocześnie genialnego matematyka XX wieku, którego stworzone w latach 50-tych formuły stały się podstawami Teorii Gier stosowanej w ekonomii, za co otrzymał Nagrodę Nobla po 40 latach w 1994 roku. Film jest biograficznym obrazem, skupiającym się na związku Johna z żoną, kreślącym drogę, jaką potoczyło się jego życie, od sukcesu poprzez chorobę umysłową wykrytą w wieku 30 lat, aż po powrót do zdrowia.

Przed sądem staje oficer oskarżony o zamordowanie właściciela baru, który miał pobić i zgwałcić jego żonę. Sprawa jest mocno dwuznaczna - wprawdzie żona potwierdza wersję męża, ale nie ma żadnych dowodów. Wręcz przeciwnie - ona sama ma opinię kobiety lekkich obyczajów, on zaś sprawia wrażenie psychopaty. Zapewne zabił w chwili, gdy odkrył romans żony z zamordowanym. Taka przynajmniej jest wersja prokuratora. Obrońcą zostaje prawnik na życiowym zakręcie - właśnie stracił posadę i znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. Walcząc o swoją reputację zbija argumenty oskarżenia, wyszukuje dość wątpliwej jakości precedens...

Alvin Straight jest starym człowiekiem wiodącym spokojne i ciche życie w małym prowincjonalnym miasteczku. Kiedy dowiaduje się, że jego brat, z którym przed wielu laty stracił kontakt, jest umierający, wyrusza w podróż. Na małym traktorku - kosiarce do trawy przemierza kilka Stanów, żeby pod koniec życia pogodzić się z bratem.

Billy Elliot to 11-latek wychowywany w górniczej rodzinie, gdzie prym wiodą surowy ojciec i brat. By wykrzesać w dorastającym chłopcu wzorzec męskości, ojciec zaprowadza go na trening boksu. Jednak Billy nie pała pasją do tego sportu. Przez przypadek trafia na lekcję tańca klasycznego, gdzie okazuje się, że ma wielki talent. Zaczyna naukę baletu pod czujnym okiem niespełnionej primadonny, pani Wilkinson, która marzy, by Billy został tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy mu się to uda i jak zareaguje ojciec, gdy dowie się, że jego syn zamienił rękawice bokserską na atłasowe baletki?

Film przybliża życie legendarnego piosenkarza country Johnny'ego Casha (1932-2003). Cash debiutował w połowie lat 50., gdy związał się z wytwórnią Sun Records w Memphis. W 1957 jego piosenki "Folsom Prison Blues" i "I Walk the Line" szturmem zdobyły listy przebojów. "Spacer po linie" opowiada także o życiu osobistym artysty, jego związku z June Carter i uzależnieniu od alkoholu i amfetaminy, a także o trudnej walce o powrót do normalnego życia.

Nie dałbyś za nią pięciu groszy. Erin Brockovich jest dwukrotną rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Nie ma pieniędzy, wykształcenia ani szansy na znalezienie pracy. Ma za to wybuchowe usposobienie i ostry język, wali prawdę prosto z mostu i ekstrawagancko się ubiera. I kto by pomyślał, że pewnego dnia rzuci sobie do stóp całe miasteczko i powali na kolana wielka korporację? Erin cudem zdobywa pracę w kancelarii wziętego adwokata Eda Masry. Wertując akta odkrywa, że potężny koncern doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym prowincjonalnym miasteczku, którego mieszkańcy od dawna zapadają na najrozmaitsze choroby. Z pomocą Eda kieruje sprawę do sądu, który przyznaje reprezentowanym przez nią klientom odszkodowanie w wysokości 333 milionów dolarów, największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Pierwsza część trylogii o życiu cesarzowej Elżbiety (Romy Schneider), nazywanej pieszczotliwie Sissi. Elżbieta ma 16 lat i jest bawarską księżniczką. Jej życie jest bardzo beztroskie. Spędza czas na jeździe konnej, zabawach z licznym rodzeństwem, oraz na ulubionych przez nią polowaniach z ukochanym ojcem, księciem Maksymilianem (Gustav Knuth), z którym łączy ją szczególnie silna więź. Wkrótce poznaje cesarza Austrii, młodego i przystojnego Franciszka Józefa (Karlheinz Böhm). Oboje zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Jednak uczucie to sprawia, ze życie Sissi ma się wkrótce całkowicie odmienić.

Młody Amerykanin żydowskiego pochodzenia przybywa na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ocaliła jego dziadka. W pogmatwanych lecz zabawnych poszukiwaniach pomagają mu wyjątkowo niekompetentny tłumacz i starzec nawiedzany przez wojenne wspomnienia.

Małżeństwo Sissi i Franciszka Józefa układa się harmonijnie. Młoda cesarzowa udowodniła, że potrafi rozwiązywać drażliwe sprawy wagi państwowej. Wyjeżdża na Węgry z hrabią Andrassym, by uspokoić węgierską arystokrację. Pod jej nieobecność arcyksiężna Zofia rozsiewa fałszywe plotki o romansie synowej z Andrassym. Franciszek nie daje wiary opowieściom matki, ufa żonie i wkrótce przekonuje się o jej miłości. Po powrocie z Węgier okazuje się, że Sissi cierpi na gruźlicę. Musi poddać się długotrwałej kuracji w Grecji.

Druga część opowieści o losach Elżbiety Bawarskiej, znanej jako Sissi (Romy Schneider). Po ślubie Sissi i Franciszek Józef (Karlheinz Böhm) opuszczają Wiedeń i udają się do Hofburga już jako para cesarska. Liczne konwenanse krępujące życie przyzwyczajonej do wolności młodej cesarzowej, a także konflikt z arcyksiężną Zofią powodują, że Sissi coraz bardziej oddala się od nowego otoczenia. Stosunki z Zofią ulegają dalszemu pogorszeniu po narodzinach córeczki Sissi, której wychowaniem chce zająć się arcyksiężna. Franciszek Józef popiera matkę, co zmusza Sissi do ucieczki do rodzinnej Bawarii...

Dwóch przyjaciół wyrusza w podróż, której celem jest odszukanie matki jednego z nich.

Agent Mossadu Eyal (Lior Ashkenazi) otrzymuje zadanie odnalezienia i zamordowania Alfreda Himmelmana (Ernest Lenart), byłego nazisty, który być może jeszcze żyje. Podszywając się po przewodnika turystycznego, poznaje wnuka Alfreda (Knut Berger), który przyjechał do Izraela odwiedzić swoją siostrę. Chce przekonać ją, aby przyjechała do Niemiec na urodzinowe przyjęcie ich ojca. Mężczyźni, zwiedzając kraj, poznają się bliżej...

Akcja filmu rozgrywa się podczas letnich regat wioślarskich i skupia się na miłosnych perypetiach grupki nastolatków u progu dorosłości. Odkąd związek Achima z jego dziewczyną stał się bardziej poważny, Tobi czuje się coraz bardziej pomijany i zdezorientowany. Z każdym następnym aktem bohaterowie nieuchronnie zmierzają do konfrontacji równie zaciekłej i wyzwalającej jak sama letnia burza.

Nastoletni Tano (Juan José Ballesta) z okazji ślubu brata dostaje dwudniową przepustkę z poprawczaka. Postanawia spędzić ten czas najlepiej jak potrafi: kradnie by móc kupić alkohol i papierosy, spotyka sie z dziewczyną, pakuje się w problemy, uczestniczy w bójkach, by czuć adrenalinę. Jednak w miarę upływu czasu zdaje sobie sprawę, że dawne rozrywki nie sprawiają mu przyjemności. Pobyt w poprawczaku zmienił jego sposób widzenia świata, a te dwa dni wolności stają się przełomowe w jego życiu.