Чарлтън Хестън внася мъжествен чар в образа на Юда Бен-Хур, еврейски благородник от Палестина, чиято героична одисея преминава през поробване от римляните, смело бягство от бойната робска галера, отмъщение срещу мъчителите в яростна гонитба с колесници и съдбоносна среща с Исус Христос. Харизматичното изпълнение на Хестън му донася ОскарÒ за най-добър актьор. Удостоен като най-добър филм на 1959 г. с легендарния Уилиам Уайлър, спечелил своя трети трофей за най-добър режисьор, "Бен-Хур" е носител общо на 11 награди Оскар – постижение, достигнато едва през 1997 г. от "Титаник".

Манията по оръжията в САЩ е достигнала такива размери, че на пръв поглед не е нужно Майкъл Мур да изобличава нейната лудост. Водещият агитатор на Америка отново е в отлична форма, изследвайки вманиачеността на сънародниците си по оръжията. Прави чест на Мур, че той не взема на подбив лесните мишени. Мур е намерил банка в Мичиган, която раздава пистолети на открилите нова сметка при тях. Съобщавайки това, той насочва вниманието си към медиите и страха, който те насаждат у хората. Заклеймяването на оръжейната индустрия се разширява, за да включи националната култура на всявания ужас, която е отговорна за печалбите й.

През 1998 г. Горан Брегович композира очарователна музика с аромат на клезмер за филма „Влакът на живота” (Train de vie) на режисьора Раду Михаеляну , от която критиците във Венеция, Сао Паулу и Берлин са въодушевени, както и публиката, навсякъде, където е показван този филм. Суровото лято на 1941 г. Еврейската община на малко румънско село започва да изгражда истински влак и да избяга с него от нацистите в Палестина. Евреите подхождат сериозно и деловито – цялото село събира средства за влака, учат немски и репетират ролите на подтисниците си...

Някъде високо в планината е паднал метеорит, който привлича десетки търсачи на силни усещания. Причината е, че от метеорита се е отчупил елемент с мощна сила наречен "Тилано". Според слуховете, които се носят сред местните ценната отломка идва от Марс. Млад канадски алпинист и приятелката му са решени на всяка цена да предотвратят елементът да попадне в ръцете на двойка, която иска да се възползва от силите на "Тилано". Режисьорът Дюк Уорн е едно от водещите имена през 20-те, като за цялото десетилетие режисира повече от 70 филма.

Грант и Фиона са съпрузи от дълги години, които продължават да се обичат всеотдайно. Но когато й е поставена диагноза Алцхаймер, тя настоява не той да се грижи за нея, а да влезе в болница, което кара да Грант да изживее сериозна криза на съвестта.

Филмът разказва историята на Елизабет Тачър, млада учителка, свикнала с живота на висшето общество. Тя получава първото си назначение в Коул Вали, малко миньорско градче в Западна Канада. Там ежедневието е просто - но често изпълнено с много предизвикателства. Елизабет успява да очарова всички в малкото общество, с изключение на полицая Джак Торнтън, който смята, че баща й иска да съсипе кариерата му, настоявайки да бъде уволнен, за да стимулира професионалното израстване на дъщеря си.

След първия си опит за музикален филм - "Дон Жуан", братя Уорнър ангажират един много прочут певец от мюзикхол, Ал Джолсън за музикален филм, в който диалогът е примесен с най-различни певчевски номера. Режисурата на филма поверяват на неизвестния Алън Кросланд. Сценарият, който смътно напомня немия филм "Барух" от Дюпон, описва възхода към слава на един беден певец евреин. Сценарият е удобен повод да се изпълни филмът с популярни песни и арии. Мигът, в който актьорът произнася първата си реплика: "Hallо, Mam" предрешава успеха на филма. Така с премиерата на "Джаз певецът" се отбелязва навлизането на киното в една нова ера от неговото развитие.

Кери Уайт е самотна и болезнено срамежлива тийнейджърка с телекинетични способности, която бавно е тласкана до ръба на лудостта от честия тормоз както от съучениците си, така и от властната си, религиозна майка.