Когато в Иран се осъществява Ислямската революция, 9-годишната Марджане е твърдо решена да открие всичко, което животът й предлага, включително пънка, момчетата и бунтарството. След падането на шаха, страната е залята от вълна на религиозен фундаментализъм (жените трябва да носят фереджета, рокендрола е забранен). Това се отразява в частност и върху прямата Марджане и нейното семейство. Но дори и самият аятолах не може да удържи една тийнейджърка, и скоро младата Марджане се залавя с търговия на пиратски рок-албуми, носи тениска "Пънкът не е мъртав" и репликира учителите си ("От 3000 политически затворници при шаха стигнахме до 300 000 при вашата власт.") На хоризонта се задават и по-сериозни проблеми и когато иранско-иракската война изухва и чичото на Марджане е убит, родителите й вземат трудното решение да изпратят дъщеря си в чужбина.

Британските военнопленници построяват железопътен мост в окупираната от японските части в Бирма. Когато съюзническите командоси разбират, получават заповед за неговото незабавно унищожение.

Те бяха 5 ученика с нищо общо помежду си, които щяха да прекарат една събота заедно, търпейки наказание в училищната библиотека. В 7 часа нямаха какво да си кажат, но в 16 часа бяха изляли душите си един на друг и бяха станали най-добри приятели. За другите те бяха просто Здравенякът, Умникът, Престъпникът, Принцесата и Лудата, но помежду си винаги щяха да си останат Клуб Закуска.

Началото на 70-те. Смисълът на живота за 15 годишният Уилям Милър може да се въплъти само в една единствена дума и тя е рокендрол. Той изцяло се е посветил на това да пише рецензии за музикални албуми в малък местен вестник в Сан Диего. Текстовете му привличат вниманието на редактора на списанието "Ролинг Стоун" и Уилям получава предложение, за което дори не е мечтал - да отрази турнето на групата "Стилуотър". Предложение, което ще промени живота му.

В зората на Пражката пролет се появява и първият пълнометражен филм на Иржи Менцел, адаптация на роман на Храбал - негов любим автор. "Строго охранявани влакове" е хубав филм, пълнен с хумор, странности и сладко-кисела ирония. Освен здравословен урок по сексуална просвета, филмът предлага и размисъл за смисъла на живота, рисковете на героизма и абсурда на смъртта. Представящ ни се като антигерой, Милош е нежен мечтател, подобен на Хари Лангдън, а възвишената му непохватност напомня тази на Бъстър Китън.

През 1943 г. Хитлер продължава да води война в Европа. Група студенти в Мюнхен основават нелегално движение за съпротива. Посветени изцяло на падането на монолитната военна машина на Третия райх, те наричат групата си "Бялата роза". Единствената жена сред тях, Софи Шол, е заловена от Гестапо заедно с брат си Ханс по време на опасна мисия за разпространяване на позиви.

Филмът представя съзряването на четирима тийнейджъри през последната им лятна нощ, преди да постъпят в колеж. Те откриват нови емоции в състезанието с автомобили. Вдъхновението и крайпътните мотели водят до носталгично връщане към началото на 60-те години.

Оскар Матзерат е необикновено момче. Още като ембрион той е изключително схватлив и отказва да се роди, докато майка му не успява да го съблазни с обещание да му подари тенекиен барабан за третия му рожден ден. Когато този ден настъпва и Оскар получава своя чакан дълго подарък, той взима решение, което променя следващите 18 години от живота му. Виждайки жалкото и двулично поведение на своето немско-полско семейство, Оскар решава да спре да расте и завинаги да остане на три години - решение, което лесно превръща в реалност, падайки от стълбите към мазето.

След смъртта на майка си, 8-годишно момче обявява в радиошоу, че търси жена за баща си; обаждането му заинтригува самотна журналистка.

Супер тъмни времена (Super Dark Times 2017) е драма филм продукция на САЩ. Сюжетът се развива около приятелството на две момчета, които се познават от съвсем малки и винаги са имали крапка дружба. Зак и Джош са се подкрепяли винаги, когато е имало нужда, точно както и при възникването на един ужасяващ инцидент, който те решават да прикрият. Но тази тяхна тайна ще доведе до серия от объркани ситуации, които ще ги доведе до състояние на параноя и агресивност, докато затъват все по-надолу и по-надолу след преживяното.

На 23 януари 2002 г. светът на Мариан Пърл се променя завинаги. съпругът й Даниъл, репортер от "Уолстрийт Джърнъл", прави журналистическо разследване за атентатора Ричард рейд, което отвежда двамата в Карачи, Пакистан. Там той си урежда среща с посредник, обещал да го свърже със загадъчен източник на информация. Потегляйки за срещата, Дани казва на Мариан, че може да закъснее за вечеря. Така и не се завръща.

Какво му е на боровинковия пай? "Нищо му няма. Просто понякога хората избират нещо друго. Боровинковият пай не е виновен, просто никой не го иска." Този мини-диалог сякаш противоречи на клишето "за всеки влак си има пътници". Някои ще усетят в думите отчаяние, други реализъм.. Дали за всичко си има причина, или за пореден път имаме нужда от рационални доказателства. Като се замислим, твърдението е разумно и може да се приложи не само към пайове, но и към лампи, ламинирани паркети, лакомства и взаимоотношения разбира се. В такива боровинкови мисли ни хвърля Уон Каруай - режисьорът, чийто почитатели следят всяко негово ново заглавие.