Skupina vysokých nehybných postav obrácených k postavě ještě vyšší, nesoucí na hlavě korunu. Jeskynní malby z Horseshoe Canyonu v Utahu jsou prvním i posledním tónem skladby, která diváka provede světem tak, jak ho vidí Godfrey Reggio. Majestátní věkovitost stalních útesů, zdánlivá nehybnost pouště i věčná dynamika mořských vln sugerují prapůvodní čistotu života, do níž náhle, po staletích pozvolného, takřka neměřitelného vývoje, vstupuje člověk, měnící svou energií podobu světa i rytmus plynutí času. Přináší technický pokrok, zrychluje, propadá se do ano…
Manipulace výzkumu a výsledků vědy s cílem oddálit pokrok v poznání některých citlivých otázek je součástí strategie stále většího počtu organizací. Dnes je obecně známo, že v zájmu průmyslníků je zatajovat vědecké pravdy, které by mohly poškodit jejich byznys... Proč trvalo desítky let oficiální uznání faktu, že tabák je zdraví škodlivý? Proč někteří lidé stále věří, že změna klimatu nemá nic společného s lidskou činností? Proč je těžké připustit, že úhyn včel souvisí s pesticidy, přestože tolik výzkumů přináší důkazy? Dosud nikdy nebylo vědecké poznání tak rozsáhlé a nemělo takovou váhu, ale nikdy nebylo předmětem tolika sporů a kontroverzí. Co tedy brání vědeckému poznání, aby se v klidu rozvíjelo? To, že průmyslníci používají metody, které mají zasít pochybnosti do veřejného mínění a paralyzovat politické rozhodování, nikoho nepřekvapuje. Už méně se ale ví, jakým způsobem využívají k tomuto účelu vědu
V Arktidě se probouzí lední medvědi za svitu prvního jarního slunce. Podaří se jim nalézt jídlo předtím než led roztaje? O tisíce kilometrů daleko sdílí sloni vzácnou vodu se lvy, kdo vyjde ze souboje jako poražený? Ke konci příběhu sledujeme velrybí matku s mláďetem při jejich plavbě k ledům Antarktidy. Na konec se opět střetáváme s medvědy a dnešním ekologickým problémem číslo jedna.
Film, který byl natáčen po celém světě, si pohrává s otázkou: Dají se změny klimatu zvrátit? "Led v ohni" zkoumá řadu způsobů, jak omezit vstupy uhlíku do atmosféry, a jak z ní přebytečný uhlík odstranit. Obojí je totiž k poklesu globálních teplot nezbytné, zvláště pokud vezmeme v potaz skutečnou hrozbu, kterou představuje metan.
V nekonečných vodách Amazonky se ukrývá bizarní komunita ryb, které dokážou pomocí elektřiny komunikovat i se navzájem ovládat.