A tölgyfák az európai kultúrában már több ezer éve jelentős szerepet játszanak, az istenek fájaként tisztelte és tiszteli több nép is, méltóságteljes megjelenése, barázdált kérge, jellegzetes levele és lombkoronája miatt hazánkban is különleges helyet tölt be a természetszeretők szívében. A túrázók talán nem is tudják, hogy a tölgyek mennyi állatnak biztosítanak élőhelyet. Törzse és ágai otthont nyújt mókusoknak, madaraknak és bogaraknak, gyökereinél egerek és gombák húzzák meg magukat. Termése élelmet biztosít, a körülötte lévő avar fekvőhelyet ad az arra járó vaddisznóknak, sünöknek és rókáknak. A fa számos állatnak a túlélést jelenti, lombja védelmet nyújt a zord időjárás és a ragadozók elől. A tölgy óv és ad, így válik az erdő központi alakjává.

A dokumentumfilmből kiderül, hogy a macskák miért érkeznek mindig négy lábra, miért dorombolnak, és hova mennek a macskaajtón kilépve.

A Szurikáták szórakoztató és izgalmas képet fest egy család mindennapi küzdelmeiről a föld legkíméletlenebb környezetében. De ami az afrikai síkságok lakóit még egyedülállóbbá teszi, az nem más, mint családi életük dinamikájának hátborzongató hasonlatossága azokkal a fajokkal, akik a tápláléklánc felsőbb fokán helyezkednek el… különösen a sajátunkkal. Akár a mindennapi élet nehézségein küzdik át magukat, akár komoly csatákba bonyolódnak a túlélésért; a Szurikáták megható képet fest a családok egymás közötti kapcsolatairól s példát állít kitartásból és lelkierőből ebben a kietlen környezetben (mindannyiunk számára). Különleges és úttörő filmezési technikával készült a TWC és a BBC, a világ kiemelkedő természetfilm-készítőinek egyedülálló alkotásaként.